Trzech europosłów z okręgu nr 3. Po raz kolejny Warmia i Mazury bez swojego przedstawiciela

2019-05-27 16:46:08 (ost. akt: 2019-05-27 17:01:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z PiS oraz Tomasz Frankowski z KE zdobyli mandaty w okręgu nr 3, obejmującym Warmię i Mazury oraz Podlasie. W kraju najlepszy wynik uzyskała Beata Szydło, która dostała ponad pół miliona głosów.
Wielka niespodzianka — tak można ocenić wynik wyborów w okręgu nr 3. Po raz pierwszy w wyborach europejskich w okręgu nr 3, który Warmia i Mazury tworzą razem z Podlasiem, zostało wybranych trzech europosłów. Według już oficjalnych wyników mandaty zdobyli profesor prawa Karol Karski i były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel z Prawa i Sprawiedliwości oraz były piłkarz, a obecnie przedsiębiorca Tomasz Frankowski z Koalicji Europejskiej.

Najlepszy wynik w okręgu uzyskał Karol Karski, na którego zagłosowało ponad 184 tys. wyborców. Prof. Karski był „jedynką” na liście PiS. Drugi na liście PiS Krzysztof Jurgiel otrzymał 104,5 tys. głosów. Dwa mandaty dla PiS to duże zaskoczenie, ale to wynik wysokiej frekwencji, szczególnie na Podlasiu i bardzo dobrego wyniku PiS.

Zgodnie z przewidywaniami trzeci mandat, choć tak naprawdę drugi, patrząc na liczbę zdobytych głosów w naszym okręgu, zdobył Tomasz Frankowski, który był „ jedynką” na liście KE. Na byłego piłkarza Jagiellonii Białystok, słynnego „Franka łowcę bramek”, zagłosowało ponad 125,8 tys. osób.

Tu warto tez zauważyć bardzo dobry wynik drugiej na liście KE Urszuli Pasławskiej, która otrzymała 63,2 tys. głosów oraz Jacka Protasa, który startował z ostatniego, dziesiątego miejsca i zebrał ponad 52 tys. głosów. Jednak to było za mało, by brać udział w podziale mandatów na liście KE w skali kraju.

Zdecydowanie mniej głosów zdobyły „jedynki” Wiosny i Kukiz'15. Na Monikę Falej z Wiosny zagłosowało prawie 23,9 tys. wyborców, a na posła Andrzeja Maciejewskiego, który startował z pierwszego miejsca na liście Kukiz'15 — 14,8 tys. osób.

Do Parlamentu Europejskiego dostały się „jedynki” — nie ma więc zaskoczenia, bo wiele osób głosuje po prostu na osoby na pierwszych miejscach. Jednak wynik wyborów oznacza, że po raz kolejny Warmia i Mazury nie będą miały swojego przedstawiciela w Brukseli, bo trudno za takich uznać europosłów z Białegostoku, zarówno z PiS, jak KE.


Patrząc na wyniki w kraju, bez wątpienia trzeba zauważyć bardzo dobry wynik byłej premier Beaty Szydło, która zdobyła 525 tys. głosów, najwięcej w kraju. Drugi wynik zanotował Jerzy Buzek (KE) — 422 tys. głosów. Trzeci miejsce zajęła Jadwiga Wiśniewska z PiS z wynikiem 409 tys głosów. Tuż poza podium, ale już ze słabszym wynikiem, znalazła się Janina Ochojska-Okońska (KE) — 307 tys. głosów.

Oprócz Beaty Szydło mandaty zdobyli też ministrowie: Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Beata Kempa, Elżbieta Rafalska oraz rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, Mandat zdobyli też wiceministrowie Patryk Jaki i Andżelika Możdżanowska. Według oficjalnych wyników PiS zdobyło w sumie 27 mandatów, a więc aż o osiem więcej niż miało to miejsce do tej pory.

Z KE w Parlamencie Europejskim będzie aż pięciu premierów, bo Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Ewa Kopacz i Leszek Miller. W PE będzie też Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowicz, która zdobyła prawie 200 tys. głosów. KE będzie miała w PE 22 mandaty. Wiosna uzyskała trzy mandaty, a jeden z nich zdobył lider Wiosny Robert Biedroń.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. :))) #2739684 | 94.254.*.* 29 maj 2019 09:36

  I po wyborach - Macierewicz wychodź z dziury

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztyniak #2739388 | 37.47.*.* 28 maj 2019 19:38

  Ale przepraszam na kogo mieliśmy głosować? Na gospodynię której największym osiągnieciem jest to, że... jest... (??)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kolis #2739333 | 5.173.*.* 28 maj 2019 17:48

  Jestem dumny z olsztyna - tylko w jednej komisji wygrali neobolszewicy - brawo mieszkańcy!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kolapsis #2739328 | 5.173.*.* 28 maj 2019 17:42

   Boże drogi jurgiel europarlamencie! Naprawdę nie umiem sobie wyobrazić osoby, która głosowała na tego tuza intelektu. Nie zna języków i w tej brukseli może się biedaczyna zgubić ale przynajmniej się wyśpi bo co on zrozumie z tego co tam będą mówić, nawet jeśli mu przetłumaczą. W brukseli będą za to mieli ubaw z tej pisomongolskiej hordy, która się tam pojawi. Najsmutniejsze jest jednak to, że te wybory pokazały jakim kołtuńskim i ciemnym narodem jesteśmy, a ten meleks i jurgiel są tylko tego społeczeństwa odbiciem. Profesor i prostak ale mentalnością się nie różnią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. olon #2739311 | 195.136.*.* 28 maj 2019 17:21

    a ja jade do brukseli na jesieni otwierac restauracje" sowa i przyjaciele " , oj bedzie sie dzialo

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (50)