Inteligencja, która nas wyręcza

2019-05-29 20:01:16(ost. akt: 2019-05-29 18:41:32)
Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja

Autor zdjęcia: pixabay.com

Sztuczna inteligencja wtargnęła do naszych domów. Niby mówiło się, że to technologia przyszłości, a jej namiastkę mamy już w naszych rękach. Korzystamy z niej na co dzień, chociaż często nie zdajemy sobie sprawy, że nas… uzależnia.
Marzenia ludzkości o stworzeniu pierwszej, myślącej maszyny sięgają starożytności. Już klasyczni filozofowie próbowali przedstawić ludzką myśl jako mechaniczną reprezentację symboli i cyfr. Ale na dobre człowiek zaczął myśleć o niej wraz ze stworzeniem pierwszego komputera. Niestety, początkowy entuzjazm słabł, bo takie rozwiązania wymagały ówcześnie nieosiągalnej mocy obliczeniowej. Dziś technologia poszła do przodu i takie rzeczy naukowcy mają w mały palcu, a my… w domu. Namiastka sztucznej inteligencji gości niemal prawie w każdym urządzeniu. A czym jest? W ogromnym skrócie dotyczy rozwiązań naśladujących ludzkie myślenie i zachowanie. Może wnioskować, decydować i przewidywać, uczyć się, a także działać w sposób autonomiczny. Jest chociażby w telewizorze, lodówce, a nawet w elektrycznej szczoteczce do zębów. Jest też przede wszystkim w smartfonie.

— Telefon mam w ręku niemal cały czas. Nie wyobrażam sobie życia bez niego. Bez mediów społecznościowych, maila, pogody, informacji. Denerwuję się wręcz i odczuwam lęk, gdy tracę telefon z oczu. Albo co gorsza nie mam dostępu do internetu — uważa Mateusz z Olsztyna. — Lubię robić zdjęcia smartfonem i robię to coraz częściej. Telefon i jego opcje zepchnęły na dalszy plan profesjonalne aparaty. Może dlatego, że mam go zawsze pod ręką i momentalnie jest gotowy do pracy. W ogóle jestem zafascynowany tym urządzeniem, bo zastępuje wiele innych: właśnie aparat fotograficzny, kamerę, miarkę, bankowość, odtwarzacz muzyki, notatnik, kalendarz, nawigację. Mam wymieniać jeszcze?

Elementy sztucznej inteligencji zaczynają być widoczne w coraz większej ilości obszarów naszego życia. Chociażby internet jest szyty na naszą miarę. Dużo do powiedzenia ma przeglądarka, która zapamiętuje nasze wybory i sugeruje nam kolejne. Można powiedzieć, że strona działa pod konkretnego człowieka. Wybiera i sugeruje pewne rzeczy. Ktoś, kto słucha muzyki klasycznej, ma małe szanse, że pojawi mu się disco polo.

Cieszą nas też odkurzacze, które same sprzątają albo pralki, które ważą pranie i dostosowują odpowiedni program prania. Samochody same hamują przed przeszkodą, a niektóre nawet same jeżdżą.

Pierwszy działający robot powstał w 1738 roku. Był nim grający na flecie android którego konstruktorem był Jacques de Vaucanson.
Najlepszym przykładem jest tutaj Tesla, choć wiele innych firm również dokonało w tym obszarze znaczących postępów. Sztuczna inteligencja coraz śmielej wchodzi w sfery naszego życia i otoczenia, gdzie jeszcze jakiś czas temu nie miała racji bytu. Często nas wyręcza. — Ja to nazywam zaawansowanymi autonomicznymi systemami logicznymi. To ciągle algorytmy napisane przez człowieka — zauważa Krzysztof Kamiński, prezes firmy Alnea. — Sztuczna inteligencja, jaką znamy chociażby z filmów science fiction, pojawi się nie wcześniej niż za 50-100 lat. O ile w ogóle coś takiego zostanie zbudowane.

— Każda technologia ma też swoje słabości, ale nie możemy z niej zrezygnować ze względu na wartość, jaką może ona przynieść dla społeczeństwa. Ludzie obawiają się sztucznej inteligencji, bo nie do końca ją rozumieją. To naturalne — mówi cytowany przez Business Insider Eric Zhou, ekspert ds. sztucznej inteligencji. — Obecnie sztuczna inteligencja jest trochę mistyczna. Szczególnie na obecnym poziomie zaawansowania, nawet sobie nie zdajemy sprawy, że ona już teraz nam asystuje w codziennym życiu. Ludzie mają wyobrażenie o sztucznej inteligencji, jakie wynieśli z filmów science fiction albo innych fikcji. Nie obawiałbym się czarnego scenariusza.

Ale przykładów zawodów, w których sztuczna inteligencja zastępuje ludzi, pojawia się coraz więcej. Amerykańska firma Knightscope twierdzi, że zadania ochroniarzy pilnujących różnego rodzaju obiektów już wkrótce przejmą maszyny, takie jak produkowane przez nich autonomiczne roboty o nazwie K7. One już teraz patrolują szkoły, centra handlowe i kampusy uniwersyteckie w USA. Ale podobne zmiany widać już w Polsce, także w Olsztynie. Wystarczy skorzystać z parkingów, na które wjazd umożliwia pobranie biletu. Kamera skanuje numer rejestracyjny pojazdu i jeśli postój zostanie opłacony, szlaban otworzy się automatycznie. Nie trzeba nawet skanować biletu, bo kamery zrobią swoje. Kiedyś w podobnym miejscu siedział człowiek, który pobierał opłatę. Podobnie jest z bankowością — znacznie częściej korzystamy z bankomatów czy wpłatomatów niż placówek. Również przekonujemy się do kas automatycznych, rezygnując z kolejek do kasjerki. Czy wobec tego sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w pracy?

— Nie w naszych warunkach — uspokaja Krzysztof Kamiński. — Mamy niskie bezrobocie, brakuje rąk do pracy. A kto by chciał dziś przez osiem godzin w pracy na przykład nawijać koralki na rzemyk? Nużąca, powtarzalna praca. To nie jest więc zastępowanie człowieka przez roboty, to jest wspieranie człowieka.

Ada Romanowska

Warto wiedzieć


Mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie określone zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.*

Robot:

Dziedzina wiedzy obejmująca logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe, sztuczne życie i robotykę. Sztuczna inteligencja to również dział informatyki zajmujący się inteligencją – tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania. Termin wymyślił John McCarthy w 1956. Andreas Kaplan i Michael Haenlein definiują sztuczną inteligencję jako „zdolność systemu do prawidłowego interpretowania danych pochodzących z zewnątrz, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania i osiągać cele poprzez elastyczne dostosowanie”.*

Sztuczna inteligencja:

*Źródło: Wikipedia

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. i jeszcze #2740237 | 83.31.*.* 30 maj 2019 07:44

  Ksiądz święci w imię boga bobę atomową , to jest ludzka inteligencja ?! Albo , inteligentny człowiek dla bryłki złota niszczy hektary pięknego lasu . Albo , inteligentny naukowiec wymyśla broń która użyta przez inteligentnego człowieka niszczy wszystko . Inteligentny to nie znaczy mądry . Nie szanujesz natury ! nie istniejesz ! ANI wymyślani przez człowieka bogowie, ANI LUDZKA INTELIGENCJA NIE POMOŻE . Matka natura pozbędzie się inteligentnego człowieka i to wszystko . Sami sobie szykujemy paskudny koniec .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. prosty człek #2740190 | 83.31.*.* 30 maj 2019 05:31

  Ludzka inteligencja prowadzi ludzkość do zagłady . Smród , miliony samochodów samolotów , tlenu coraz mniej ,folia wszędzie , tajfuny , bród smród i ludzki egoizm , żadnego szacunku dla natury no i jeszcze to ,bogowie i złote wielkie kościoły , to jest ludzka inteligencja . Coś tu jest nie tak z tą ludzką inteligencją .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. zxc #2740151 | 89.228.*.* 29 maj 2019 22:18

  Sztuczna inteligencja jeszcze nie istnieje. To są algorytmy uczenia maszynowego, a to OGROMNA różnica.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. karolek #2740099 | 46.170.*.* 29 maj 2019 20:15

  Za kilkanaście lat sztuczna inteligencja osiągnie taki poziom, że robot wysłany po flaszkę wróci z dwiema.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Asd #2740096 | 5.173.*.* 29 maj 2019 20:13

  „Lubię robić zdjęcia smartfonem i robię to coraz częściej. Telefon i jego opcje zepchnęły na dalszy plan profesjonalne aparaty. ” Haha ale się uśmiałem. Mogę się tylko domyślasz jakie robisz zdjecia jeśli uważasz ze aparat w telefonie zastępuje badz jest lepszy od profesjonalnego sprzętu. Idz odrób już lekcje Mateuszku żeby rodzicie internetu nie odlaczyli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz