Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji Wawrzynu - Literackiej Nagrody Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

2019-05-23 16:05:47 (ost. akt: 2019-05-23 16:26:52)

Autor zdjęcia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie

Anna Matysiak za tom wierszy „Tyle nieznanych ryb” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2018. Czytelnicy swoją nagrodę przyznali Wojciechowi Hieronymusowi Borkowskiemu, autorowi tomu „List z detencji”.
Wawrzyn – Literacka Nagroda Warmii i Mazur została przyznana po raz piętnasty.

W tym roku kapituła nominowała pięć tytułów. Były to:
„Szkarłatna głębia” Krzysztofa Bochusa, kryminał z przedwojennego Elbląga;
„List z detencji” – zbiór wierszy olsztyńskiego poety Wojciecha Hieronymusa Borkowskiego;
„Marcepan na kredyt” – tom miniatur olsztynianina Antoniego Janowskiego;
— wiersze „Tyle nieznanych ryb” Anny Matysiak, poetki i wydawczyni pochodzącej z Mazur, mieszkającej w Warszawie;
„A działo się to... w Elblągu” – wspomnieniową opowieść Kazimierza KAZA Ostaszewicza.

Kapituła nagrody złożona z dziennikarzy i wydawców swoją nagrodę przyznała Annie Matysiak. — Jestem wzruszona podwójnie – jako autorka i jako wydawczyni — powiedziała Matysiak.

Swoją poetycką książkę i tom Borkowskiego, który uhonorowali czytelnicy, opublikowała we własnym wydawnictwie Convivo. — Pochodzę z Mazur, liceum ukończyłam w Kętrzynie — opowiadała. — Związki z rodzinną ziemią są bardzo ważne. To jest doświadczenie, do którego trzeba wracać, by je przepracować.

Anna Matysiak, laureatka Wawrzynu 2018 z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem
Fot. Ewa Mazgal
Anna Matysiak, laureatka Wawrzynu 2018 z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem

W wierszach Matysiak występują m.in. dziadek Fritz i babcia Lisa, MS Gustloff i Greta. — Tyle nieznanych ryb pozostawili nam w naszych żyłach przodkowie — mówiła w laudacji Joanna Wilengowska, członkini kapituły, dziennikarka TVP Olsztyn. — Przeszłość powraca jako niedokończone życiorysy. Ale wierszy Anny Matysiak nie są nostalgiczną pocztówką z Ostpreussen — podkreśliła.

Matysiak otrzymała 5 tys. zł, ufundowane przez marszałka województwa.

Zupełnie inne są wiersze zawarte w tomie „List z detencji”, nagrodzonym przez czytelników w głosowaniu internetowym. W sumie w plebiscycie, jak mówił Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, wzięło udział 1300 osób, z których 444 oddało głosy na „List”.

To poezja bardziej „rozłożysta”, odnosząca się do tekstów kultury i wybitnych postaci, ale też bohaterów popkultury. Są to Godot, Golem i Godzilla, Nicole Kidman, Ingmar Bergman i Putin. Są też notatki z pociągu Warszawa-Olsztyn. — Jest to dla mnie ważna nagroda, chyba najważniejsza w życiu — powiedział Wojciech Hieronymus Borkowski. — Jest to też zachęta do dalszej pracy.

Wojciech Hieronymus  Borkowski dziękuje za nagrodę
Fot. Ewa Mazgal
Wojciech Hieronymus Borkowski dziękuje za nagrodę

Czwartkowe spotkanie w siedzibie WBP przy ul. 1 Maja było też okazją do wyróżnienia honorowego za walory edytorskie i poznawcze książki „Dawne Nowe Miasto Lubawski w stu ilustrowanych opowieściach” Dariusza Andrzejewskiego, opublikowanej w wydawnictwie Retman.

Bibliotekarzem Roku została Adrianna Walendziak, a tytuł Bibliotheca Bona otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Kiwitach. Natomiast tytuł Amici Librorum przyznano Barbarze Willan, która przekazała WPB księgozbiór swego zmarłego męża Tadeusza Willana, dziennikarza i działacza Mazurskiego.

Najlepszym czytelnikiem okazał się Arkadiusz Jasinowicz, który w ubiegłym roku wypożyczył 305 książek i audiobooków.

Ewa Mazgal