Legitymacja szkolna w telefonie? Już kilkaset szkół wprowadziło to rozwiązanie

2019-05-20 09:44:29(ost. akt: 2019-05-20 09:45:55)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Zniżki na bilety kolejowe, do kina, teatru, tańszy wstęp na basen i do muzeum. To tylko kilka powodów, dla których warto mieć legitymację. Ale nie w domu, a przy sobie i z tym często jest problem... Ale można oszczędzić sobie stresu i postawić na mLegitymację – legitymację szkolną w telefonie, o którym raczej nie zapominamy.
Zapomniałam/-em legitymacji! Który rodzic tego nie słyszał? I to wtedy, kiedy ten niewielki papierowy dokument był naprawdę potrzebny. Rozwiązaniem tego problemu ma być mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w telefonie. Jest to bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, będące częścią aplikacji mObywatel, czyli oficjalnej rządowej aplikacji umożliwiającej dostęp do elektronicznych dokumentów i usług.

W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji:
— imię i nazwisko ucznia,
— numer legitymacji,
— datę wydania,
— termin ważności,
— status użytkownika (uczeń),
— datę urodzenia,
— PESEL,
— adres zamieszkania,
— nazwę i adres szkoły.

Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.

Wakacje to ten moment w roku, kiedy mLegitymacja przyda się najbardziej, dlatego warto załatwić ją przed nadejściem lata. Aby to zrobić należy zachęcić szkołę dziecka, by przystąpiła do projektu.

Wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią formularz. Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później bierzemy już sprawę w swoje ręce — mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski i dodaje: — To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania. Wie o tym ponad 300 szkół, które przeszły ten proces. 232 z nich ma już mLegitymacje.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej.

W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

mLegitymację trudno podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Aby zgłosić chęć przystąpienia szkoły do projektu mLegitymacja szkolna należy wypełnić FORMULARZ.

Ministerstwo Cyfryzacji/ red.Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lem #2735447 | 37.47.*.* 20 maj 2019 22:07

  to nie szkoly wprowadzily to rozwiazanie !!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. doc #2734992 | 80.52.*.* 20 maj 2019 14:52

  Miałbym prośbę o sprawdzenie czy taka legitymacja uprawnia do przejazdów zniżkowych. W przypadku np. legitymacji ISIC, honorowane są u nas tylko wersje plastikowe. A tyle się mówi o cyfryzacji a PKP ma to gdzieś.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Postępowy #2734909 | 78.133.*.* 20 maj 2019 10:53

  Hologram w telefonie? Ciekawe jak...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)