Legitymacja szkolna w telefonie? Już kilkaset szkół wprowadziło to rozwiązanie
2019-05-20 09:44:29(ost. akt: 2019-05-20 09:45:55)
Zniżki na bilety kolejowe, do kina, teatru, tańszy wstęp na basen i do muzeum. To tylko kilka powodów, dla których warto mieć legitymację. Ale nie w domu, a przy sobie i z tym często jest problem... Ale można oszczędzić sobie stresu i postawić na mLegitymację – legitymację szkolną w telefonie, o którym raczej nie zapominamy.
Zapomniałam/-em legitymacji! Który rodzic tego nie słyszał? I to wtedy, kiedy ten niewielki papierowy dokument był naprawdę potrzebny. Rozwiązaniem tego problemu ma być mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w telefonie. Jest to bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, będące częścią aplikacji mObywatel, czyli oficjalnej rządowej aplikacji umożliwiającej dostęp do elektronicznych dokumentów i usług.
W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji:
— imię i nazwisko ucznia,
— numer legitymacji,
— datę wydania,
— termin ważności,
— status użytkownika (uczeń),
— datę urodzenia,
— PESEL,
— adres zamieszkania,
— nazwę i adres szkoły.
— imię i nazwisko ucznia,
— numer legitymacji,
— datę wydania,
— termin ważności,
— status użytkownika (uczeń),
— datę urodzenia,
— PESEL,
— adres zamieszkania,
— nazwę i adres szkoły.
Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.
Wakacje to ten moment w roku, kiedy mLegitymacja przyda się najbardziej, dlatego warto załatwić ją przed nadejściem lata. Aby to zrobić należy zachęcić szkołę dziecka, by przystąpiła do projektu.
— Wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią formularz. Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później bierzemy już sprawę w swoje ręce — mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski i dodaje: — To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania. Wie o tym ponad 300 szkół, które przeszły ten proces. 232 z nich ma już mLegitymacje.
Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej.
W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.
mLegitymację trudno podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).
Aby zgłosić chęć przystąpienia szkoły do projektu mLegitymacja szkolna należy wypełnić FORMULARZ.
Ministerstwo Cyfryzacji/ red.
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Lem #2735447 | 37.47.*.* 20 maj 2019 22:07
to nie szkoly wprowadzily to rozwiazanie !!!!!!
odpowiedz na ten komentarz
doc #2734992 | 80.52.*.* 20 maj 2019 14:52
Miałbym prośbę o sprawdzenie czy taka legitymacja uprawnia do przejazdów zniżkowych. W przypadku np. legitymacji ISIC, honorowane są u nas tylko wersje plastikowe. A tyle się mówi o cyfryzacji a PKP ma to gdzieś.
odpowiedz na ten komentarz
Postępowy #2734909 | 78.133.*.* 20 maj 2019 10:53
Hologram w telefonie? Ciekawe jak...
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)