Święto wyszywanki zatacza coraz szersze kręgi

2019-05-16 15:44:01(ost. akt: 2019-05-16 15:47:04)

Autor zdjęcia: BT

Święto wyszywanki, obchodzone w każdy trzeci czwartek maja (i tak już od dwunastu lat) na Ukrainie i w diasporze, jest niczym rozchodzące się kręgi na spokojnej tafli jeziora. Obejmuje ono coraz więcej krajów i przyłączają się do jego podtrzymania nie tylko sami Ukraińcy.
To już piękna, ciekawa i barwna tradycja, kiedyś oddolna inicjatywa społeczna. Pojawiła się ona na Ukrainie w 2007 roku. Dzisiaj ma już światowy wymiar. Jest niewątpliwym symbolem jedności narodowej, co w dzisiejszej zabieganej i przepełnionej komercją rzeczywistości ma znaczenie szczególne.

Święto zapoczątkowali studenci uniwersytetu w Czerniowcach ubierając się tego określonego dnia całą społecznością w wyszywane koszule i bluzki. Akcja natychmiast znalazła naśladowców i tak jest do dzisiaj.

Trzeci czwartek maja nie jest powiązany z żadnym świętem religijnym czy państwowym. To właściwie dzień solidarności narodowej, poświęcony tradycji kultywowania stroju etnicznego.

Na fotografiach uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim w dniu 16 maja 2019 r.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lu #2733824 | 94.221.*.* 17 maj 2019 18:58

    A Logo To obchodzi

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  2. ? #2733219 | 141.0.*.* 16 maj 2019 16:08

    Kto jest autorem tekstu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)