Trafiona inwestycja na dawnym wzgórzu

2019-05-17 06:00:00 (ost. akt: 2019-05-15 12:16:57)   Artykuł sponsorowany
Choć do zakończenia budowy zostało jeszcze pół roku, to ponad połowa mieszkań Zespołu Mieszkaniowego Żołnierska znalazła już swoich nabywców. Nic dziwnego. Okolice ulicy Żołnierskiej to jedno z najchętniej zamieszkiwanych w Olsztynie miejsc od przeszło 50 lat.
– Pierwsza budowa w tej okolicy to sama końcówka XIX wieku, gdy na Wzgórzu Świętego Andrzeja, a więc w najwyższym punkcie ówczesnego Olsztyna, wybudowano wieżę wodociągową, czyli dzisiejsze Obserwatorium Astronomiczne – opowiada Andrzej Bobrowicz, przewodnik turystyczny i znawca historii Olsztyna.
Wieżę oddano do użytku w 1899 roku i do dziś jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w okolicy. Podobnie jak zlokalizowany po drugiej stronie ulicy hotel Villa Pallas.

– Dzisiejsza Villa Pallas powstała jako kasyno wojskowe dla koszar artylerii ciężkiej, które w 1913 roku wybudowano przy ul. Pstrowskiego – wyjaśnia Bobrowicz. – Wojsko wyprowadziło się z Pstrowskiego dość szybko, ale budynek dawnego kasyna pozostał do dziś. Kolejny przełomowy moment, kluczowy dla obecnego kształtu okolic ul. Żołnierskiej to lata 60. i początek lat 70. To właśnie wtedy niespełna dwa kilometry dalej powstała fabryka opon samochodowych, a przy samej ul. Żołnierskiej szpital wojewódzki i szpital dziecięcy, wówczas zlokalizowane niemalże w szczerym polu.– Obie inwestycje w naturalny sposób wyznaczyły kierunek rozwoju mieszkalnictwa – zauważa Bobrowicz.Obecnie na osiedlach Kościuszki i Kormoran mieszka ponad 20 tys. osób. Kolejnych kilkanaście tysięcy na sąsiednim Pojezierzu. Nic dziwnego, bo na terenie tych trzech osiedli i w okolicy jest niemal wszystko. Od niedawna to właśnie tędy przebiega nawet reaktywowana po latach linia tramwajowa. Przyszli mieszkańcy Zespołu Mieszkaniowego Żołnierska tuż obok będą też mieć Park Centralny, centrum handlowe Aura, szkoły i przedszkola, halę Uranię czy planetarium. To wszystko sprawia, że promujące projekt hasło „Trafiona inwestycja” nie jest pustym sloganem.

– Zaprojektowana przez nas inwestycja składa się z dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych – przedstawia inwestycję Bożena Kowalczyk z ARBET Investment Group. – Pierwszy, kaskadowy, będzie mieć od pięciu do dziewięciu kondygnacji, a drugi będzie liczyć dziesięć kondygnacji. Łącznie powstanie 210 mieszkań o powierzchni od 35 do 60 metrów kwadratowych. Oba budynki będą połączone halą garażową z 230 miejscami postojowymi, a na dachu hali zorganizujemy ciągi piesze, miejsca wypoczynku i rekreacji oraz plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Każde mieszkanie, poza miejscem garażowym, będzie też posiadać komórkę lokatorską.

Koniec budowy przewidziano na grudzień, a mieszkania mają być przekazywane klientom w marcu przyszłego roku. Już teraz ponad połowa mieszkań ma swoich nabywców.