UWM wspiera międzynarodową maturę w I LO w Olsztynie

2019-05-13 17:01:50 (ost. akt: 2019-05-13 17:50:11)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

W poniedziałek (13 maja) prezydent Olsztyna podpisał specjalne porozumienie z rektorem uczelni, dzięki któremu uczelnia pomoże w realizacji programu międzynarodowego egzaminu dojrzałości, który będzie uruchomiony w I LO. - Robimy to dla dobra miasta i regionu - podkreślił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.
Jak przyznają władze I LO, do realizacji przedsięwzięcia zostało tylko kilka małych kroków. Te pierwsze zostały zrobione ponad trzy lata temu, gdy zrodził się pomysł ubiegania się o możliwość przeprowadzania takiego programu. Teraz została praktycznie na ostatniej prostej - potrzeba specjalnego certyfikatu, decyzji Rady Miasta, opinii kuratorium i wpisu do ministerialnego rejestru.

Niezwykle cenna może okazać się też pomoc ze strony Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W poniedziałek (13 maja) prezydent Olsztyna podpisał specjalne porozumienie z rektorem uczelni.

- Dziękuję za możliwość wspólnej realizacji tego projektu - mówił Piotr Grzymowicz. - Zdajemy sobie sprawę, że UWM to ogromny potencjał, który ma wpływ na rozwój miasta. To świetna wiadomość, że możemy jeszcze bardziej zacieśnić naszą współpracę.

Na mocy porozumienia część lekcji odbywać się będzie w uniwersyteckich obiektach. Mowa o zajęciach z chemii, fizyki i biologii. Poza tym uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z uczelnianej biblioteki na takich samych zasadach, jak studenci.

- Robimy to dla dobra miasta i regionu - podkreśla prof. Ryszard Górecki. - Niech to będzie przykład dla innych miast. Nie mam wątpliwości, że jakość współpracy będzie na dobrym poziomie.

Pod koniec maja szkołę odwiedzi specjalna komisja. To od tej wizyty będzie zależeć przyznanie placówce certyfikatu i możliwość realizacji programu.

- Zainteresowanie przedsięwzięciem jest ogromne - przyznaje dyrektor I LO, Jolanta Skrzypczyńska. - Na informacyjne spotkania przychodziły tłumy rodziców. To zrozumiałe, w końcu powodzenie projektu będzie oznaczać, że ich dzieci nie będą musiały wyjeżdżać z Olsztyna, by móc zdawać międzynarodową maturę. To jednocześnie prestiż dla naszego miasta.

Szkoła w kończącym się roku już uruchomiła próbną klasę - część zajęć jest w niej prowadzonych po angielsku. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, od nowego roku szkolnego działać będzie już oficjalna klasa, złożona z 35 uczniów. Będą mieć zajęcia w kilkunastoosobowych podgrupach.

Pierwsi "międzynarodowi maturzyści" mają szansę opuścić mury I Liceum Ogólnokształcącego w 2021 roku. To otworzy im drogę do studiowania praktycznie w każdej uczelni świata.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci