Trzynastka przyjemna jak kołdra

2019-05-13 18:00:31(ost. akt: 2019-05-13 12:06:01)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W maju emeryci będą mieli więcej w portfelu, bo dostaną tzw. trzynastą emeryturę. Dla wielu dodatkowe kilkaset złotych to spory zastrzyk pieniędzy. Zapytaliśmy seniorów co z robią z tymi pieniądzmi? Niektóre odpowiedzi są dość zaskakujące.
Ruszyła wypłata tzw. trzynastych emerytur. To jednorazowe świadczenie pieniężne jest wypłacane razem z emeryturą za maj 2019 r., w ustalonym terminie płatności świadczenia. Ponieważ świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługujące za maj, wypłacane są w czerwcu, to w w tym przypadku „trzynastki” zostaną wypłacone również w czerwcu. Jeżeli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto), to terminem wypłaty jest dzień roboczy przed tą datą. Dlatego pierwsze „trzynastki” zostały wypłacone już 30 kwietnia.

Trzynastka wypłacona jest z urzędu. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Kwota tego świadczenia wynosi 1100 zł brutto niezależnie od wysokości pobieranej emerytury czy renty. Co można zrobić z 888,25 zł, bo tyle wynosi „trzynastka” na rękę?

— Oddać dług — śmieje się Anna Apanasewicz z Olsztyna, była policjantka, której pasją na emeryturze stały się podróże, a te jak wiadomo kosztują. Niedawno wróciła z wyprawy do Ekwadoru i na Wyspy Galapagos, a już myśli o podróży do Kolumbii. Dobrze wiedziałaby co zrobić z kolejną „trzynastką”, jeśli ta oczywiście będzie.
13. emerytura będzie przysługiwała ponad 9,8 mln osób. Według obliczeń, koszt wypłaty tego świadczenia wyniesie ok. 10,8 mld zł.

Lidia Zmysłowska z Zatorza wydała już całą swoją „trzynastkę". I to jeszcze nim pieniądze wpłynęły jej na konto. — Kupiłam sobie wełnianą kołdrę — mówi olsztynianka. — Zawsze o takiej marzyłam, cieplej, milej w dotyku. Jestem bardzo zadowolona z tego nabytku.

— A co można zrobić z taką fortuną? — pyta retorycznie emeryt z Jarot. — Przepalę swoją, wydam pieniądze na papierosy. No może kupię jeszcze wnuczce jakąś lalkę, coś mówiła o jakiejś playmobil. Tak ja ten olej, to pamiętam.

Niektórzy planują pomnożyć pieniądze z trzynastki. — Pieniądze pójdą na przyjemności — powiedział nam starszy pan, którego spotkaliśmy przed kolekturą. — Będę miał na totka, bo lubię grać w zdrapki. A przy okazji może coś jeszcze wygram.

Co ważne tych planów nikt nikomu nie pokrzyżuje, bo na „trzynastce ” nie położą ręki choćby komornicy. Zgodnie bowiem z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, z kwoty jednorazowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

— Zgodnie z ustaleniami środki z tzw. "trzynastki" będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, dzięki czemu będą w prosty sposób rozpoznawane i co za tym idzie nie będą podlegały zajęciom komorniczym — mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS woj. warmińsko-mazurskiego.

Nie tylko emeryci dostaną "trzynastkę", ale też osoby pobierające różnego rodzaju renty. — Pieniądze zostaną wypłacone tym osobom, które na dzień 30 kwietnia 2019 r. miały ustalone prawo do emerytury lub renty albo wymienionych wyżej świadczeń – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie — tłumaczy Anna Ilukiewicz i dodaje: — Nie wypłacimy go osobom, które na ten dzień miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

Nie wiadomo, czy "trzynastki" dla emerytur będą w kolejnych latach. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w mediach, że nie jest to jednorazowy strzał.

— Program „Emerytura plus” będziemy kontynuować w kolejnej kadencji. Jeśli, oczywiście, wyborcy nam zaufają i przedłużą nasz mandat do rządzenia — stwierdził premier. Na pytanie dlaczego akurat w roku podwójnych wyborów pojawiły się „trzynastki” odparł, że do realizacji tych programów wcześniej trzeba było zakleić dziury w budżecie.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2735417 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:44

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Za -torzak #2732174 14 maj 2019 15:46

  Kupowanie głosów przed wyborami to chyba przestępstwo i powinno być karalne. Jak pójdę przed lokal wyborczy i będę rozdawał półlitrówki ludziom żeby nie głosowali na PIS to mnie chyba zamkną. Nie będą czekać na 6 rano

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. KUNEGUNDA LAT 82 #2731990 | 188.146.*.* 14 maj 2019 12:26

  A JA SWOJĄ TRZYNASTKĘ WYDAM NA OJCA PEDOFILA DYREKTORA!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Xxx #2731897 | 78.88.*.* 14 maj 2019 10:32

  Ludzie nie dajmy się omamić przecież wystarczy spojrzeć na ceny w sklepach i aptekach. Ja swoją 13stkę wydałam na leki i bardzosię zadłużyłam więc kiedy ją otrzymałam musiałam ją oddać i tyle z tego przyjemności że nie cierpię z bólu migreny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. a ja to lach #2731842 | 79.124.*.* 14 maj 2019 09:21

  nie cieszcie się osły że dochody wzrosły , rząd podniesie podatki ewentualnie wymyśli nowe rodzaje danin i wyjdzie na swoje - dlaczego rządzący nie podnieśli kwoty [ do 8000 zł ] wolnej od podatku , tylko udają dobrego wujka za Nasze pieniądze

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)