Ekran? Nie dla malucha!

2019-05-12 17:32:48(ost. akt: 2019-05-12 12:42:48)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Fot. Pixabay

Urządzenia elektroniczne? Tak, ale nie dla niemowlaka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła, aby maluchy poniżej roku nie miały z nimi styczności, a kilkulatki korzystały z ekranu nie więcej niż godzinę dziennie. Czy to pomoże?
O tym, że nowe technologie mają negatywny wpływ na rozwój małych dzieci, wiadomo od dawna. Ale pierwszy raz o ograniczeniach mówi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dzieci w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed ukończeniem czwartego roku życia nie mogą spędzać przed nimi więcej niż godzinę dziennie — zaleciła WHO.

Szczególne obostrzenia dotyczą właśnie niemowląt. Nie powinny w ogóle mieć kontaktu z ekranami elektronicznymi. Dzieciom w wieku od dwóch do czterech lat nie powinno się pozwolić na więcej niż jedną godzinę siedzenia przed ekranem dziennie (sedentary screen time - oglądanie telewizji i filmów oraz grę w gry komputerowe - przyp. )

Eksperci tłumaczą, że najważniejsza we wczesnym dzieciństwie jest aktywność fizyczna i sen. To nie tylko pomoże w rozwoju dobrych nawyków, ale przede wszystkim zapobiegnie otyłości i chorobom w dorosłym życiu. — Zdrowa aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i nawyki dotyczące snu są ustalane na wczesnym etapie życia — można przeczytać w informacji WHO dla państw członkowskich.

Dane są alarmujące: obecnie ponad 23 procent dorosłych i 80 procent nastolatków nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie.

Szczególnie niepokojące jest to, że małe dzieci prowadzą tryb siedzący. Dojeżdżanie autem pod szkołę czy przedszkole, siedzenie w ławce a potem spędzanie czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych - to wszystko sprawia, że dzieci nie są aktywne fizycznie.

— To, co naprawdę musimy zrobić, to przywrócić dzieciom zabawę — powiedziała Juana Willumsen, ekspert WHO. — Chodzi o przejście z trybu siedzącego na czas zabawy, jednocześnie chroniąc sen.

To, że dziecko coraz rzadziej chce wychodzić na plac zabaw, zaniepokoiło panią Monikę z Olsztyna, mamę 5- letniej Mai. — Po przedszkolu córka chciała oglądać bajkę. Włączałam ją jej w komputerze, bo nie mamy telewizora — opowiada. — Potem prosiła o kolejną. Doszło do tego że wolała oglądać bajki niż huśtać się na huśtawce. To był dla mnie sygnał, że coś jest nie tak. Do bajek przyzwyczaiły ją częste choroby i brzydka pogoda za oknem. Teraz powoli ograniczam bajki dziecku i zachęcam do spacerów. Telefonu do ręki nie dawałam jej nigdy.

Ile ruchu powinny mieć maluchy? Jak wynika z zaleceń, dzieci w wieku od roku do czterech lat powinny spędzić co najmniej trzy godziny na różnych aktywnościach fizycznych rozłożonych w ciągu dnia. Według stanowiska WHO bycie nieaktywnym niesie duże ryzyko dla zdrowia i dodatkowo zwiększa problem nadwagi oraz otyłości.

Już w raporcie sprzed dwóch lat organizacja stwierdziła, że liczba otyłych dzieci i młodzieży na świecie w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła dziesięciokrotnie do 120 milionów, a wzrost ten przyspieszył w krajach o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza w Azji.

Nadmierna masa ciała może prowadzić do chorób, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów.

O tym, że smartfony są coraz częściej nazywane smoczkami XXI wieku, pisaliśmy jesienią. Wtedy też podaliśmy informację, że coraz więcej 3-latków nie potrafi w ogóle mówić

— Jeśli dziecko cały czas w domu ma włączony ekran, nie ma możliwości, żeby zaczęło mówić. Ono słucha biernie, a nie wysłuchuje. A to znacznie ogranicza jego słownictwo. Taki maluch nie rozwija koordynacji ruchowo- wzrokowej. Ma też problem z ułożeniem układanki, dopasowaniem do właściwego kształtu — ostrzegała w rozmowie z nami Mirosława Wichrowska, kierownik poradni logopedycznej przy szpitalu dziecięcym w Olsztynie. — Takie dziecko nie ma też pamięci słownej, bo jeśli nie mówi, to nie ma czego pamiętać. Nie skupi też uwagi na tym, co robi. Jest pobudzone emocjonalnie, nie wytrzymuje napięcia. Krzyczy, wrzeszczy. Ja mówię rodzicom: jeśli wyłączysz telewizor lub ekran, to włączysz dziecko.

Telefon przy głowie niemowlęcia oddziałuje na nie tak jak ”sąsiedztwo kilku lokomotyw z silnikiem elektrycznym – podkreśla badacz, profesor Olle Johansson, neurolog z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Z raportu przygotowanego przez organizację Common Sense Media wynika, że już dwulatki świetnie radzą sobie z obsługą prostych aplikacji w smartfonie. Badania przeprowadzone na zlecenie firmy LifeProof, pokazują natomiast, że dwie trzecie dzieci w Wielkiej Brytanii chętniej bawi się tabletem rodziców niż własnymi zabawkami.

— Wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju fizycznego i poznawczego, w trakcie którego kształtowane są nawyki, a rutyna rodzinnego stylu życia może być modyfikowana — czytamy w wytycznych, opartych na dowodach z setek badań, przeprowadzonych w Australii, Kanadzie, Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych.

Jak zaznaczają eksperci WHO, poprawa aktywności fizycznej, ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i dłuższy czas snu małych dzieci przyczynią się do poprawy ich zdrowia fizycznego, zmniejszą ryzyko rozwoju otyłości w dzieciństwie i związanych z nią chorób niezakaźnych w późniejszym życiu oraz poprawią zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Dzieciom uzależnionym od elektroniki grozi też depresja lub ADHD, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu i łaknienia, krótkowzroczność, bóle pleców, kłopoty z koncentracją uwagi, zmęczenie nadmiarem informacji, kłopoty z nauką.

W sierpniu ubiegłego roku Francja wprowadziła całkowity zakaz używania smartfonów w szkołach. Ograniczenia dotyczą dzieci i młodzieży poniżej roku życia. W lutym 2015 roku we Francji zabroniono także używania nadajników Wi-Fi w szkołach i przedszkolach. Projekt ustawy ograniczającej ekspozycję na pole elektromagnetyczne (ang. electromagnetic field, EMF) wytwarzane przez urządzenia wykorzystujące technologie bezprzewodowe – telefony komórkowe, tablety, Wi-Fi itd. przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe.

Aleksandra Tchórzewska


1. Spowolnienie rozwoju mowy
2. Słabszy rozwój ruchowy, motoryki małej oraz myślenia przestrzennego
3. Problemy ze snem
4. Agresja
5. Zagrożenie otyłością
6. Uzależnienie i złe nawyki
7. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie7 powodów, dlaczego dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych:

źródło: dziecisawazne.pl