I Komunia Święta: Duchowe przeżycie czy rywalizacja na prezenty?
2019-05-12 09:20:00(ost. akt: 2019-05-12 10:12:54)
Maj to nie tylko matury. Rozpoczęły się także uroczystości komunijne. To, co najistotniejsze, dzieje się w kościele. Potem przychodzi czas na świętowanie, któremu towarzyszy tradycyjne wręczanie prezentów. A to wiąże się z wydatkami...
Pierwsza komunia dziecka oznacza spore wydatki dla rodziców i najbliższych. Większość rodzin do organizacji pierwszej komunii przygotowuje się z dużym wyprzedzeniem czasowym i finansuje to z oszczędności lub bieżących dochodów.
Jak wynika z badania Barometr Providenta, w 2019 roku na komunię wydamy przeciętnie 1150 złotych — jest to kwota uśredniona dla organizatorów, (zwykle rodziców) i gości. Wliczają się w nią koszty przyjęcia, które coraz częściej odbywa się poza domem, np. w restauracji czy hotelu. Dużym kosztem, oprócz organizacji przyjęcia, są także prezenty dla dziecka.
Wybór prezentu komunijnego w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Z problemem tym muszą zmierzyć się rodzice chrzestni, dziadkowie, ciocie, wujkowie... Dylemat nie ominie nikogo. Najlepiej wybrać upominek praktyczny i oryginalny, który spodoba się dziecku, będzie miał wartość sentymentalną, na widok którego pojawi się szczery uśmiech na twarzy obdarowanego.
Przede wszystkim warto odpowiednio wcześniej porozmawiać z bliską osobą dziecka, może to być jego rodzic, dziadek, babcia czy też bliska ciocia. Dzięki temu dowiemy się, jakie są jego zainteresowania, czy na coś zbiera i najważniejsze, co już posiada. Pomoże nam to uniknąć zakupu nietrafionego prezentu. Warto także upewnić się w sklepie, czy zakupiony przez nas prezent, będzie można wymienić lub zwrócić, ponieważ nietrafione prezenty zdarzają się dosyć często.
Kiedyś hitem był zegarek ze skórzanym paskiem albo wrotki. Jeszcze kilka lat temu obowiązkową pozycją na liście prezentów były książki, rowery górskie, hulajnogi, medaliki lub krzyżyki i koniecznie — Pismo Święte. Teraz decyduje się na nie niewielki odsetek gości. W ramach prezentu komunijnego najczęściej wręczamy pieniądze i sprzęt elektroniczny.
— Najbardziej popularnym prezentem jest gotówka. Prawie 60 procent respondentów mówi, że podaruje dzieciom właśnie pieniądze. Tuż za nimi w zestawieniu są sprzęty technologiczne – laptopy i smartfony. Około 40 proc. respondentów wskazuje właśnie na te dobra. Mniejszą popularnością z roku na rok cieszą się rowery — wskazuje Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.
Pieniądze są nie tylko najbardziej popularnym, ale i najbardziej uniwersalnym i bezpiecznym wyjściem z sytuacji. Koperta to dobry pomysł, jeżeli np. dziecko zbiera na "większy" prezent albo kiedy nie jesteśmy pewni, czy podarek trafi w jego gust.
Tuż obok pieniędzy plasują się też różne gadżety elektroniczne: smartwatche, elektryczne hulajnogi i deskorolki, konsole do gier, drony, laptopy i tablety. Jeśli znamy zainteresowania dziecka możemy pokusić się także o zakup vouchera, w postaci np. bonu na lot paralotnią, czy karnetu na basen.
Oprócz tego dzieciom przystępującym do Pierwszej Komunii Świętej można podarować wiele innych wspaniałych rzeczy. Sprawdziliśmy, co warto kupić dla chłopca i dziewczynki, o czym marzą dzieci i jakie dostaną w tym roku prezenty.
Natalia: — Moim skromnym zdaniem prezenty i marzenia dzieci znacznie odbiegają od naszych czasów. Mój syn zażyczył sobie pieska, na co ja kategorycznie się nie zgodziłam. Ale postanowił, że jeżeli uzbiera wystarczającą ilość pieniędzy to kupi sobie wymarzonego pieska. To z mojej strony taki chwyt psychologiczny, bo jeżeli sam przeznaczy swoje pieniądze na zwierzaka, to będzie o niego bardziej dbał. Marzy jeszcze o quadzie.
Małgorzata: — Moja siostrzenica wymarzyła sobie rolki.
Anna: — Moja córka zapowiedziała, że chce dostać motor. Ale jak motor dla 9-latki? Powiedziałam, że o takim prezencie może zapomnieć, a jedyne co może dostać to hulajnoga elektryczna.
Joanna: — Moja córka nie wymyśliła nic konkretnego. Chce zbierać na remont swojego pokoju i jego wyposażenie. Jest bardzo odpowiedzialna, chciała nam dołożyć 1000 złotych na opłacenie lokalu. Oczywiście nie planujemy brać tych pieniędzy, ale cieszymy się, że potrafiła oszczędzić i zrezygnowała z wielu niepotrzebnych rzeczy.
Agnieszka: — Syn przyjaciół trenuje kolarstwo i wymarzył sobie rower. Dlatego wszyscy się na ten rower składamy.
Asia: — Ja planuję kupić lunetę albo rower.
Joanna Z: — My kupiliśmy taką elektryczna deskę, którą się jeździ zygzakiem.
Weronika: — Chrześniaczka poprosiła o rower i taki prezent dostanie.
Magdalena: — Wymarzonym prezentem mojej córki jest jazda konna.
Agnieszka: — Moja chrześniaczka dostanie aparat fotograficzny.
Patrycja: — Moja córka dostanie rower. Pieniądze odłożymy na lokatę niech się mnożą. Pozwoli jej to w przyszłości na pokrycie studiów, jeśli będzie chciała kontynuować naukę. A jak nie to będzie miała na dobry początek.
Magdalena F.: — Moja córka nawet nie wie, że cokolwiek dostanie. Nie chcę, by komunia kojarzyła się jej z prezentami, a raczej z duchowych przeżyciem.
Sabina: — Mój syn marzy o tablecie, hulajnodze, klockach lego i dysko piłce.
Kasia: — Mój syn chciałby dostać rower albo drona. Już wiem, że rower dostanie od chrzestnych. Jeśli dostanie pieniądze, będzie mógł sobie sam kupić drona.
Ewa: — Mój syn chciał od wszystkich pieniądze, ponieważ marzy mu się wycieczka na wyspę Zakynthos.
Paula: — Mój syn pytany o to, co by chciał dostać, odpowiada, że pieniążki. Z mężem wiemy, że ma marzenia związane z piłką. Oby udało mu się je zrealizować.
Katarzyna M.: — Moja bratanica chce dostać pieniądze, ponieważ zbiera na komputer.
Justyna: — Aparat, rower albo telefon.
Magda: — Warto, by po takim dniu została pamiątka na stałe. Ale też jest to okazja do spełnienia marzeń dziecka. Idealna jest więc składka, ale pieniądze w pamiątkowej skarbonce.
Ewa G.: — Dla mojej córki złoty lub srebrny łańcuszek i kolczyki.
Marta: — Moja córka mówi, ze nie rozumie po co są w ogóle prezenty komunijne. Uważa, że komunia to jej spotkanie z Panem Jezusem i to jest dla niej najlepszy prezent.
Pomysłów na prezenty jest wiele. Warto jednak mieć na uwadze, że prezenty i przyjęcie komunijne powinny być przede wszystkim dopełnieniem przeżyć, które mają miejsce w kościele w czasie uroczystej Eucharystii. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten wyjątkowy dzień uczcić skromnym poczęstunkiem zamiast hucznego przyjęcia. Tego dnia powinno być w domu wyjątkowo dużo radości, a niekoniecznie dużo jedzenia, gości i gwaru.
ms
Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
a #2748215 | 88.130.*.* 16 cze 2019 18:56
prezentem jest dobra i rodzina, zdrowie i pelny talerz. tylko my czyli ci ktorzy daja prezenty glupiejemy
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
17letnia #2747433 | 81.190.*.* 15 cze 2019 11:25
biere przyklat z mojej ruwiesznicy z trekuska!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja daje za 90 za godzine
odpowiedz na ten komentarz
łada łomanowska #2746702 | 81.190.*.* 13 cze 2019 19:17
wszpomagajcze wiełnych wałto pomagacz
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Jak nic #2739291 | 37.8.*.* 28 maj 2019 16:44
DUCHOWE PRZEŻYCIE !!! ZWŁASZCZA JAK XSIĘŻULEK TU I ÓWDZIE POMACA CZY GRZECH WSZYSTKIE ODPUSZCZONE
odpowiedz na ten komentarz
a #2737840 | 88.130.*.* 24 maj 2019 21:56
polska komunia................................. .
odpowiedz na ten komentarz