Sprawa olsztyńskiego dworca połączyła posłów [VIDEO Z KONFERENCJI]

2019-05-09 11:02:27 (ost. akt: 2019-05-09 14:28:12)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Co dalej z dworcem PKP w Olsztynie? — o tym będzie dziś mowa na konferencji prasowej, która zwołali posłowie PiS, żeby przedstawić swoje działania w tej sprawie.
Jak już informowaliśmy są już pierwsze efekty naszej redakcyjnej debaty o kompleksie dworcowym w Olsztynie. Poseł Iwona Arent złożyła interpelację w tej sprawie, którą podpisali także posłowie z innych partii z naszego regionu. Natomiast PKP SA i Retail Provider wystąpiły o uznanie niektórych ruchomych części dworca za zabytki.

W sprawę dworca włączyli się też posłowie z innych regionów. Pod koniec marca poseł Krzysztof Jurgiel zwrócił się do ministra infrastruktury z prośbą o informacje na temat stanu realizacji olsztyńskiej inwestycji oraz z prośbą o przyspieszenie prac związanych z budową głównego dworca kolejowego.

— Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego obawiają się, czy realizacja inwestycji dojdzie do skutku, ze względu na stale przedłużające się postępowanie — napisał pos. Jurgiel.

Chodzi o wnioski trzech lokalnych organizacji społecznych, które chcą wpisać oba budynki dworcowe i biurowiec do rejestru zabytków. Przypomnijmy, że konserwator zabytków dwukrotnie odrzucił ich wniosek o uznanie kompleksu dworcowego za zabytek, uznając za zabytkowe jedynie XIX-wieczne wiaty peronowe, dwie mozaiki i dwa neony. Do końca tego miesiąca konserwator ma wydać kolejną już decyzję w tej sprawie.

W odpowiedzi na pismo posła, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel napisał, że obecnie prowadzone jest przez PKPS SA postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy prac projektowych budowy dworca wraz z modernizacją układu torowo-peronowego. Zgodnie z harmonogramem inwestycja powinna zakończyć się w II kwartale 2022 roku.

— Pozostawienie istniejącego budynku dworca i ograniczenie się wyłącznie do remontu obiektu spowodowałoby brak możliwości poszerzenia peronów i ograniczenie przepustowości stacji — napisał wiceminister Bittel.

Na dziś na godz. 14 posłowie PiS: Iwona Arent, Jerzy Małecki i Krzysztof Jurgiel zwołali konferencję w sprawie dworca.

am

Zapraszamy na relację LIVE z konferencji: