Po zmianach nie poznasz już kierowcy po tablicy rejestracyjnej

2019-05-09 07:14:00 (ost. akt: 2019-05-08 19:00:22)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Kierowców czeka rewolucja, bo za taką trzeba uznać zmiany, które znalazły się w projekcie nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Projektem ma się zająć rząd.
Już niedługo nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych. Nowy właściciel auta będzie mógł jeździć na tablicach swego poprzednika. Dzięki temu zaoszczędzi 80 zł, bo tyle kosztują nowe tablice rejestracyjne do samochodu. Taka propozycja zmian znalazła się w projekcie nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jego istotą jest wprowadzenie ułatwień dla obywateli. Rejestracja auta będzie tańsza i prostsza. Resort infrastruktury proponuje możliwość zachowania na wniosek właściciela pojazdu dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, w tym tablic rejestracyjnych i nalepki kontrolnej, jeżeli pojazd był zarejestrowany w Polsce.

Zniesiony ma być też obowiązek wydawania karty pojazdu podczas pierwszej rejestracji pojazdu przez starostę lub przez producenta lub importera przy wprowadzeniu pojazdu do obrotu w Polsce. Jest jeszcze jedna istotna propozycja. Otóż byłaby możliwość rejestracji pojazdu przez starostę właściwego również ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, jeżeli czasowe zamieszkanie
 w danym miejscu trwa dłużej niż sześć miesięcy.

Zdaniem Marcina Kiwita, egzaminatora nadzorującego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, propozycje te powinny spodobać się kierowcom.

— Szczególnie możliwość zachowania starego numeru, bo niektóre są rzeczywiście charakterystyczne i rzadkie — podkreśla Marcin Kiwit. — Co ważne, brak powiązania tablic rejestracyjnych z miejscem zamieszkania może zmienić nastawienie kierowców do kierowców z „obcymi” rejestracjami. Bo nigdy nie będzie wiadomo, skąd jest kierowca: od nas czy może jest przyjezdny. Już nie będzie tej stygmatyzacji.

Zgodnie z wykazem prac Rady Ministrów planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał tego roku.

Dziś też niekoniecznie trzeba zmieniać tablice rejestracyjne. Jest to możliwe wtedy, gdy pojazd był zarejestrowany w tym samym powiecie i ma już tzw. tablice unijne. Zaoszczędzimy w ten sposób 80 złotych.
am

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. L #2733480 | 83.9.*.* 17 maj 2019 08:22

  Czyli jak pójdziesz do wydziału komunikacji , to sie nie dowiesz kto cię oblał kałużą , kto jest właścicielem samochodu. A jeszcze ważniejsze za długi można zarekwirować samochód , ale najpierw trzeba wydać pieniądze na komornika bo tylko on ma prawo do sprawdzenia czy jezdzący codziennie samochodem jest jego właścicielem . Zmiany dla oszustów i kombinatorów. W kochanej Polsce zawsze inaczej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. smutny trumniarz #2731208 | 95.48.*.* 13 maj 2019 09:02

  No to NOL-i już nie będzie. No chyba, że ktoś kupi nowy samochód, ale to chyba nie więcej, niż 1%.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. heniek #2731113 | 82.132.*.* 12 maj 2019 23:04

   Często wyglada na to, że w Polsce mysli się inaczej, na odwrót niż w reszcie świata. W takim razie trzeba zacząć wymieniać tablice na jakieś cyfrowe bez wyróżnika z przodu. No chyba nie myślicie, że ktoś zechce jeździć z WPZ lub NSZ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. docho #2730600 | 83.9.*.* 11 maj 2019 23:20

   jak było miejsce w dowodzie na pieczątki to nigdy nie przerejestrowywałem samochodu. Jeździłem jako FZI, WPI WB i powiem że Olsztyniacy sa bardzo przyjaźni i gościnni .

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. HS #2730432 | 109.243.*.* 11 maj 2019 15:47

   Kiedy tablica indywidualna będzie przypisana do osoby?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (35)