Fantastyczne opowiadanie Lidii Pękalskiej z UWM

2019-05-03 08:42:06(ost. akt: 2019-05-03 08:44:48)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Dni Humana były okazją, by zachęcić studentów do pochwalenia się talentem pisarskim. W konkursie na najlepsze opowiadanie fantastyczne zwyciężyła Lidia Pękalska.
Lidia Pękalska pisze od zawsze, o czym świadczy fakt, że pomysł na książkę, nad którą pracuje, przyszedł jej do głowy dekadę temu. Do tej pory pisała głównie do szuflady, ale wygrana w konkursie jest dla niej motywacją, by — jak mówi — z większą śmiałością pokazać swoją twórczość czytelnikom. Dotąd fragmenty czytywali tylko jej najbliżsi.

— Na pomysł opowiadania o życiu i śmierci wpadłam na zajęciach z języka francuskiego w liceum — opowiada Lidia Pękalska, studentka anglistyki. — Porzuciłam jednak jego pisanie na jakiś czas. Kiedy dowiedziałam się od mojej współlokatorki o konkursie, postanowiłam wrócić do tego tekstu.

Opowiadanie młodej autorki spodobało się jury konkursu. Jego przewodniczący, dr Piotr Przytuła z Instytutu Polonistyki i Logopedii, podkreślał, że opowiadanie okazało się najbardziej dojrzałe ze wszystkich zgłoszonych na konkurs. — Autorka skutecznie podsyca swoim tekstem ciekawość czytelnika, rozwijając intrygę kryminalną, która dopiero po pewnym czasie rozszerzona zostaje o elementy fantastyczne — mówił dr Przytuła, recenzując zwycięską „Kalię”.

Lidia Pękalska zdradziła nam, o czym jest książka, nad którą pracuje.

— To opowieść o wyspie, do której my, ludzie, nie mamy dostępu, chociaż wiemy, gdzie się znajduje i co się na niej dzieje. Opowiadam w tej książce o nastolatkach, którzy muszą sobie radzić z nadnaturalnym światem, który się nad nimi roztacza.
Wyróżnienia w konkursie na opowiadanie fantastyczne otrzymali Oliwia Krasilewicz (za tekst „Deja vu”) i Mateusz Sikorski (za opowiadanie „Upadek”).

dbp

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gie Er #2725893 | 94.174.*.* 3 maj 2019 10:49

    Gratulacje, powodzenia, odwagi i rozwagi!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Witek #2725891 | 88.72.*.* 3 maj 2019 10:47

    Ale ładna dziewczyna na zdjęciu.

    odpowiedz na ten komentarz