PIT cenny jak złoto. Ulgi, zniżki, a nawet nowy samochód do wygrania

2019-04-26 11:06:21(ost. akt: 2019-04-26 08:44:40)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Tak miasta zachęcają do płacenia podatku PIT w miejscu zamieszkania, a nie tam, gdzie podatnicy są zameldowani. Gra idzie o wielkie pieniądze, wpływ z PIT to dla samorządów poważny zastrzyk gotówki.
We wtorek, 30 kwietnia, upływa termin na rozliczenie się z podatku PIT za 2018 rok. I wiele samorządów zachęca mieszkańców, by podatnicy płacili podatki u nich, a nie tam, gdzie są faktycznie zameldowani.

Kuszą ich licznymi ulgami, udogodnieniami, odwołują się do patriotyzmu lokalnego. W Gdańsku od kilku lat organizowana jest loteria fantowa. W tym roku można tam wygrać samochód (nową hybrydę), jeden z wielu rowerów górskich czy elektryczną hulajnogę.

Samorządy walczą o podatnika, a dokładnie o jego PIT, bo gra idzie o miliony. Deklaracji PIT nie trzeba bowiem rozliczać w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, można też według miejsca zamieszkania. I wtedy część pieniędzy z naszego podatku dochodowego trafia do kasy gmin, w której akurat przebywamy.

W naszym regionie najwięcej z PIT zbiera Olsztyn. Według prognoz Ministerstwa Finansów z tego tytułu do kasy miasta ma wpłynąć 224 mln zł. Pieniądze z PIT idą na edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację.

Jest więc o co się bić. Nic dziwnego, że z apelem o rozliczanie się w Olsztynie zwrócił się do mieszkańców Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, zachęcając do płacenia podatków w Olsztynie nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina. — Większe wpływy oznaczają więcej inwestycji — przekonuje prezydent Olsztyna.

— Te dwieście milionów z PIT to ok. 20 proc. budżetu miasta. Wyobraźmy sobie, że za taką kwotę można wybudować 18 przedszkoli albo dwa aquaparki albo zmodernizować 7 ulic takich jak ul. Bałtycka — czytamy pod apelem prezydenta.

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym nasz adres zamieszkania oraz o zmianie urzędu skarbowego poinformować pracodawcę, a to już wymaga zachodu. Jednak fajny bonus może nas do tego przekonać.

Kilka lat temu Dywity przekonały mieszkańców, fundując osobom, które zameldowały się w gminie i tym samym pieniądze z ich PIT trafiły do gminy, atrakcyjne nagrody. Jedną z nich był wielki telewizor, który dostał dziesięciotysięczny mieszkaniec. Wśród osób meldujących się w Dywitach gmina rozlosowywała też nawigacje samochodowe.

W tym roku w konkursie dla podatników w Stawigudzie do wygrania jest konsola do gier.

— To drobny prezent, ale w ten sposób zachęcamy do zameldowania się w gminie, jak też rozliczenia się z PIT u nas, zasilając w ten sposób budżet gminy — mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, do kasy której w ubiegłym roku trafiło 18 mln zł z PIT. — Konkurs to dopiero początek, bo szykujemy się do większej promocji rozliczania się w naszej gminie. Oprócz ulg, zniżek, które planujemy dla naszych podatników, chcemy położyć większy nacisk także na patriotyzm lokalny, że warto się rozliczać tam, gdzie się mieszka, gdzie się żyje. Dzięki temu ma się też wpływ na jakość życia, na infrastrukturę, która powstaje dzięki dochodom gminy z PIT.

Inne miasta też silnie promują możliwość rozliczania PIT-ów u siebie i zwracają uwagę na płynące z tego korzyści Np. w Warszawie podatnicy rozliczający się w stolicy płacą dużo mniej za bilety długookresowe w dwóch strefach, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta warszawiaka. 

Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.

W Poznaniu to m.in. możliwość kupna biletu metropolitalnego nieco taniej czy np. uzyskanie dofinansowania opieki nad dzieckiem w żłobku niepublicznym.

Andrzej Mielnicki

Planowane udziały gmin Warmii i Mazur w podatku od osób fizycznych w 2019 roku:
Najwięcej

1. Olsztyn — 222,4 mln zł
2. Elbląg — 130,6 mln zł
3. Ełk — 48,1 mln zł
4. Iława — 34,9 mln zł
5. Ostróda — 31 mln zł

Najmniej
1. Lelkowo — 844 tys. zł
2. Godkowo — 946 tys. zł
3. Janowiec Kościelny — 1032 tys. zł
4. Janowo — 1034 tys. zł
5. Wilczęta — 1040 tys. zł


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Eryk L #2723527 | 88.156.*.* 26 kwi 2019 23:20

  kilka lat temu był konkurs Pepsi... do wygrania sporo telefonów Galaxy.. zauważyłem, że z 20 osób które wygrały, 11 akurat mieszkało w Zduńskiej Woli.... chcę przekazać Wam, że kto ma wygrać samochód, to już się o tym dowiedział w chwili kiedy padła taka propozycja

  odpowiedz na ten komentarz

 2. bleh #2723252 | 88.156.*.* 26 kwi 2019 13:03

  Za 200 mln nie zrobisz 7 ulic jak Bałtycka...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Bilet tramwajowy #2723204 | 83.5.*.* 26 kwi 2019 11:35

  W Olsztynie co najwyżej można otrzymać bilet tramwajowy w jedną stronę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz