Trzy osoby zginęły na drogach Warmii i Mazur w czasie świąt

2019-04-23 14:18:06(ost. akt: 2019-04-23 16:29:23)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Święta wielkanocne już za nami. Dla większości z nas była to okazja do odpoczynku i świętowania w gronie najbliższej rodziny. Jednak policjanci w tym czasie mieli ręce pełne roboty.
W świąteczny weekend na drogach naszego regionu łącznie doszło do 12 wypadków, w których 3 osoby poniosły śmierć, a 12 osób zostało poważnie rannych.

Podczas działań o nazwie „Wielkanoc 2019” policjanci z naszego regionu zatrzymali 44 kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu, skontrolowali blisko 3,5 tysiąca kierujących, nałożyli ponad 1200 mandatów karnych i zastosowali ponad 720 pouczeń. Funkcjonariusze łącznie zatrzymali 45 praw jazdy i obsłużyli 136 zdarzeń drogowych.

Działdowo, 19 kwietnia:
Około godz. 14.30 kierujący rowerem 49-letni mieszkaniec gminy Działdowo jadąc chodnikiem przy ulicy Wolności nie zatrzymał się przed skrzyżowaniem z ulicą Stefana Wyszyńskiego i zderzył się z nadjeżdżającym pojazdem marki Land Rover. Kierujący samochodem mieszkaniec Lidzbarka z drogi z pierwszeństwem skręcał w lewo w drogę podporządkowaną. Mężczyzna był trzeźwy. W wyniku poniesionych obrażeń rowerzysta zmarł w szpitalu.

Obrazek w tresci

Bartoszyce, 19 kwietnia:
Wieczorem, w jednej z miejscowości w gminie Bisztynek patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej mężczyznę jadącego toyotą. Policjanci już w trakcie rozmowy z kontrolowanym mężczyzną wyczuli od niego charakterystyczny zapach. Badanie trzeźwości 45-latka wskazało obecność 1,9 promila alkoholu w organizmie.

Lidzbark Warmiński, 20 kwietnia:
Patrol ruchu drogowego zauważył motocyklistę poruszającego się na trasie Konity–Kierwiny bez kasku ochronnego. Kiedy policjanci użyli sygnałów do zatrzymania, kierujący jednośladem gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Mężczyzna zjechał z drogi asfaltowej w gruntową, a następnie kontynuował swoją jazdę przez pola uprawne i tereny bagienne, gdzie został zatrzymany przez mundurowych.

28-letni mieszkaniec gminy Lidzbark Warmiński przyznał policjantom, że szkoda mu było tracić punktów za brak ochronnego kasku podczas jazdy, dlatego postanowił uniknąć policyjnej kontroli. Mundurowi zatrzymali 28-latkowi prawo jazdy.

Obrazek w tresci

Mrągowo, 20 kwietnia:
Tuż przed godziną 17.00 mrągowscy policjanci podjęli pościg za kierowcą osobowego forda, który nie zatrzymał się wcześniej do kontroli drogowej. W momencie zatrzymania „uciekiniera” wyjaśniła się też przyczyna jego zachowania. 26-latek był pod wpływem alkoholu, a badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Kierowca miał także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna i jego pasażer trafili do policyjnego aresztu. Będą dodatkowo odpowiadać za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie nietykalności.

Nowe Miasto Lubawskie, 20 kwietnia:
Po godz. 20:00 w Marzęcicach kierujący motocyklem marki Suzuki mieszkaniec gminy Kurzętnik nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego zjechał na prawe pobocze uderzając w słup betonowy. Zarówno kierujący jednośladem jak i jego pasażerka z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl nie był zarejestrowany i nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia.

Obrazek w tresci

Elbląg, 21 kwietnia:
Kilka minut po godzinie 18.00 dyżurny elbląskiej komendy otrzymał zgłoszenie od kierującego o „dziwnie” poruszającym się pojeździe. Patrol ruchu drogowego otrzymał polecenie zatrzymania tego pojazdu do kontroli. Gdy ten wjechał do Elbląga policjanci ruszyli za nim włączając sygnały świetlne i dźwiękowe. Mężczyzna widząc policjantów przyspieszył i nie zamierzał się zatrzymać. Na al. Grunwaldzkiej skręcił w jedno z podwórek, porzucił pojazd i wbiegł do klatki schodowej, a następnie do mieszkania. Policjanci zatrzymali mężczyznę w momencie gdy ten próbował ukryć się za wersalką.

Badanie alkotestem wykazało u niego 1,88 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów i próbował podać się za… swojego brata. Okazało się, że mężczyzna ma sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami, a dodatkowo jest poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności. 26-latek odpowie za popełnione wykroczenia drogowe, niestosowanie się do orzeczenia sądu o zakazie kierowania, niezatrzymanie się do kontroli drogowej i jazdę w stanie nietrzeźwości. Może mu grozić za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Obrazek w tresci

Szczytno, 22 kwietnia:
Po godzinie 18.00 w okolicy miejscowości Leleszki, pomiędzy Pasymiem, a Szczytnem doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 36-latka jadąca osobową hondą w kierunku Szczytna, z nieznanych przyczyn zjechała na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzyła się z osobowym hyundaiem, a następnie fordem.

W zdarzeniu ogólnie brało udział 10 osób. 3 małych dzieci z opiekunami zostali zabrani do szpitala w Olsztynie na badania kontrolne, 36-letni mężczyzna kierujący hyundaiem z obrażeniami głowy oraz klatki piersiowej został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Olsztynie, natomiast 33-letni mężczyzna, pasażer hondy z urazem klatki piersiowej został zabrany do szpitala w Szczytnie.

Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Teraz policjanci w toku postępowania ustalą wszystkie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia drogowego.

Obrazek w tresci

Lidzbark Warmiński, 22 kwietnia:
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 44-latek pojechał czterokołowcem na poranną przejażdżkę po swojej posesji. Najprawdopodobniej mężczyzna nie dostosował prędkości, stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do wywrócenia pojazdu. Kiedy mieszkaniec gminy Orneta wrócił o własnych siłach do domu zaczął uskarżać się na ból nogi i kręgosłupa. Powiadomione przez rodzinę służby ratunkowe, przetransportowały 44-latka do szpitala w Olsztynie.

Jak ustalili policjanci mężczyzna był trzeźwy i posiadał uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów. Policjanci ustalają dokładne przyczyny i okoliczności zdarzenia.

Iława, 22 kwietnia:
Na alei Jana Pawła II w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę motocykla, który przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 52 km/h. Funkcjonariusze, za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym, zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania. Na 34-latka został nałożony również mandat i punkty karne.

Nidzica, 23 kwietnia:
Przed godziną 11.00 na drodze wojewódzkiej 545 na trasie Nidzica-Napiwoda doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu ciężarowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że silny boczny podmuch wiatru poderwał naczepę, na skutek czego kierowca mana jadącego w kierunku Nidzicy, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo.

31-letni pasażer w stanie ciężkim został zabrany przez Lotnicze Pogotowie ratunkowe do szpitala w Olsztynie. Kierowca był trzeźwy i doznał tylko ogólnych potłuczeń. Droga jest całkowicie zablokowana. Policjanci zorganizowali objazd przez miejscowość Radomin. Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo–śledcza.

Obrazek w tresci