Jak tanio zbudować dom? Projekty, materiały, wskazówki

2019-04-23 10:49:22 (ost. akt: 2019-04-23 10:54:57)
Koszty budowy to główne kryterium, jakim kierują się inwestorzy przy wyborze wymarzonego projektu domu. Duże znaczenie ma również energooszczędność budynku. Na co należy zwrócić uwagę, szukając projektu taniego w realizacji? Podpowiadamy w artykule.

Wybór działki – czy ma znaczenie dla kosztów budowy?


Od rodzaju działki, którą wybierzemy w dużej mierze będzie zależeć finalny koszt inwestycji. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość, ukształtowanie, dostęp do mediów, poziom wód gruntowych. Może się okazać, że działka w okazjonalnej cenie będzie wymagała większego wkładu finansowego w późniejszym czasie. Przykładowo brak uzbrojenia oznacza konieczność budowy przyłączy gazu, prądu i wody, co podniesie koszty o ok. 6500-13000 zł. Kwota może dodatkowo wzrosnąć, jeśli działka znajduje się w niekorzystnej lokalizacji. Z kolei trudne warunki gruntowe mogą podnieść koszt wykonania fundamentu nawet o kilka tysięcy zł.

Nie mniej ważną kwestią będzie sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub Warunków Zabudowy. Z tych dokumentów dowiemy się np., czy działka ma charakter budowlany i jakiego rodzaju budynek będzie można na niej postawić.

Warto również się zastanowić, jaka wielkość i kształt działki będą najlepsze dla domu, który zamierzamy wybudować. Inna powierzchnia terenu będzie odpowiednia dla parterówki, a inna dla budynku piętrowego lub z poddaszem. Może się okazać, że zdecydowanie wystarczy nam działka nie większa niż 600-800 m².Dom tani w budowie – jak wybrać projekt?


Wybór odpowiedniego projektu domu ma spore znaczenie dla kosztów budowy, a także eksploatacji budynku. Dom tani w budowie powinien być stosunkowo niewielki i mieć nieskomplikowaną bryłę, opartą na rzucie prostokąta lub kwadratu. Dodatkowe elementy architektoniczne, takie jak wykusz, lukarna czy balkonu utrudnią wykonanie prac budowlanych, co wpłynie na koszt inwestycji. Ponadto mogą przyczynić się do powstania mostków cieplnych, a co za tym idzie – konieczności opłacania wyższych rachunków za ogrzewanie domu.

Istotną sprawą jest również kształt dachu. Najlepszym finansowo rozwiązaniem będzie dwuspadowy (lub płaski), ponieważ w przeciwieństwie do dachów o skomplikowanych kształtach nie pochłonie takiej ilości materiałów i nie wydłuży czasu pracy dekarza.

W nowoczesnych budynkach, w szczególności tanich w budowie, rezygnuje się z podpiwniczenia. Realizacja projektu domu z piwnicą podnosi bowiem koszty budowy – nawet o 20-30%. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych na innej kondygnacji.

Ogólną zasadę można podsumować w następujący sposób – im dom mniejszy i mniej skomplikowany architektonicznie, tym tańszy w budowie.

Zadanie ułatwi nam przejrzenie kolekcji projektów domów tanich w budowie – sprawdź. Wiele z nich można wybudować za mniej niż 200 tysięcy zł za stan deweloperski.

Kosztorys inwestorski – kontroluj koszty budowy!


Jednym z kluczowym elementów planowania budowy domu jest kosztorys inwestorski. Dokument ten pozwoli na oszacowanie i kontrolowanie wydatków związanych z realizacją budowy domu. Ponadto będzie niezbędny przy ubieganiu się o kredyt – na jego podstawie bank ustala wysokość poszczególnych transz. W kosztorysie inwestorskim znajdują się takie informacje, jak wykaz materiałów budowlanych, sprzętu, prac (wraz ich kolejnością) oraz liczbę godzin, potrzebnych na wykonanie poszczególnych robót.

W jaki sposób można jeszcze oszczędzić przy budowie domu?


Istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów inwestycji. Należą do nich:

· Budowa wiaty garażowej zamiast garażu;

· Porównywanie cen materiałów w hurtowniach i Internecie;

· Budowa systemem gospodarczym zamiast zleconym (można oszczędzić nawet 30%);

· Wybór okien prostokątnych;

· Wybór tynku na elewację (znacznie droższymi materiałami są drewno, kamień dekoracyjny i cegła).


Artykuł powstał we współpracy z Tooba.pl – internetową bazą projektów gotowych.