Nowy sługa narodu

2019-04-22 15:20:00 (ost. akt: 2019-04-22 15:31:16)
Wołodymyr Zełeński

Wołodymyr Zełeński

Autor zdjęcia: Wikipedia

Ukraina ma nowego prezydenta. To Wołodymyr Zełenski, popularny w tym kraju komik i aktor. Ma 41 lat i jest w polityce nowy. Komentatorzy zastanawiają się kto tak naprawdę za nim stoi? A przede wszystkim w jakim kierunku podąży Ukraina. Bardziej na Zachód czy jednak zawróci na Wschód?
Prezydent Donald Trump pogratulował nowemu prezydentowi Ukrainy. — Będziemy nadal wspierać ukraińskie wysiłki na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej i odpierania rosyjskiej agresji — napisał na Twitterze specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds Ukrainy Kurt Volker.
Z kolei Dmitrij Miedwiediew, premier Rosji, widzi „szanse na poprawę stosunków z naszym krajem". Na swej stronie w mediach społecznościowych napisał, że „nowym władzom ukraińskim należy przede wszystkim życzyć zdrowego rozsądku” i „rozumienia głębokiej wartości relacji pomiędzy narodami naszych krajów". Zwrócił uwagę, że dzięki temu będzie można odbudować gospodarcze więzi obu krajów. Zełenskiemu pogratulowali również m.in. prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Emmanuel Macron.
Kom jest nowy prezydent Ukrainy?
Wołodymyr Zełenski ma 41 lat. Urodził się z żydowskiej rodzinie w Krzywym Rogu, prawie 700-tysięcznym przemysłowym mieście na wschodzie Ukrainy. Jako dziecko występował w szkolnych przedstawieniach teatralnych. Jako nastolatek zaangażował się w ukraińskich ruch kabaretowy. Rozpoczął pracę w telewizji. Występował w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych, takich jak m.in. „Miłość w wielkim mieście” i „8 pierwszych randek” . W 2015 został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego „Sługa narodu”. Tu wcielił się w postać nauczyciela historii, który objął urząd prezydenta Ukrainy. Politycznym patronem Zełenskiego jest Ihor Kołomojski, jeden z najbogatszych obywateli kraju, posiadacz trzech obywatelstw, przedsiębiorca, właściciel klubu piłkarskiego i osobisty przeciwnik ustepujacego prezydenta Petra Poroszenki.
W kampanii wyborczej Zełenski wzywał do zmian w polityce, mówiąc że „stare twarze skompromitowały się i powinny odejść, by zrobić miejsce młodym i zdolnym”. To hasło głosił, jak pisze Marek Sierant w komentarzu dla „Politico”, również Wasyl Hołoborodko bohater "Sługi narodu". Tymczasem Zełenskiego w kampanii wspierały osoby związane z promoskiewskim prezydentem Wiktorem Janukowycza.
Ukraiński politolog Wołodymyr Cybulko wymienia na tej liście m.in. Dmytro Firtasza, byłego „kasjera Moskwy” w Kijowie czy Serhija Łowoczkina byłego doradcę Janukowycza. Cybulko zwraca jeszcze uwagę Wiktora Miedwiedczuka, właściciela telewizji informacyjnej kanału 112, kuma Władimira Putina oraz Jurija Bojko, gazowego potentata i lidera prorosyjskiej Partii Regionów.
Zełenski zdobył ponad 70% głosów. Politolodzy podkreślają jednak, że Ukraińcy głosowali nie tylko na niego, co przeciwko Poroszence. Jedni - bo był zbyt prozachodni, drudzy obwiniali go z kolei o brak reform. I tak na przykład wsród jego wyborców jest prawie tyle samo zwolenników i przeciwników wstapienia Ukrainy do NATO.

opr. MZG


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. komik? #2721649 | 37.248.*.* 24 kwi 2019 10:28

  To jest świetny aktor kabaretowy. Jego kabaret Wieczernyj Kwartał 95 jest dostępny na you tube tylko jest jedno ale - trzeba znać język ukraiński i rosyjski. Posiada bardzo dobry zespół aktorów kabaretowych wszechstronnie uzdolnionych. Jakim będzie prezydentem? Pożyjemy , zobaczymy

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Cyrk #2720944 | 37.47.*.* 23 kwi 2019 12:58

  Clown narodu. Ukraince nie wyjadą puki mogą bo za krutki czas nikt z Ukrainy nie wyjedzie chyba że do Rosji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ras-putin #2720509 | 88.156.*.* 22 kwi 2019 17:14

  Wybór komika na prezydenta,to tylko na Ukrainie! Ukraina wróci do Rosji w ciągu roku!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD