Debata w sprawie olsztyńskiego dworca [VIDEO]

2019-04-23 00:10:00(ost. akt: 2019-04-23 19:38:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jakie są plany PKP SA wobec dworca Olsztyn Główny? Co chce zbudować właściciel dworca PKS? Wreszcie, co się stanie, jeżeli olsztyńskie dworce zostaną zabytkami? Już dzisiaj poznacie państwo odpowiedzi na te pytania.
To oczywiste, że sprawa budowy nowego kompleksu dworcowego budzi wielkie emocje wśród mieszkańców Olsztyna i całego regionu. Teraz okazuje się, że mogą nam przepaść unijne pieniądze na budowę nowego dworca PKP. To między innymi dlatego postanowiliśmy zorganizować debatę dotyczącą przyszłośći olsztyńskiego dworca PKP-PKS.

Udział w niej biorą:
poseł Iwona Arent, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA,Rafał Twarowski, prezes Retail Provider (właściciel dworca PKS) oraz eksperci: profesor Piotr Lorens, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich i znany olsztyński architekt Grzegorz Dżus.


Do udziału w debacie zaprosiliśmy także przedstawiciela trzech stowarzyszeń, które chcą wpisania kompleksu do rejestru zabytków. Niestety, spotkaliśmy się z odmową.

Przypomnijmy zatem tylko, że ich zdaniem kompleks dworcowy to jeden z „najlepszych przykładów powojennego funkcjonalizmu, stanowiącego odłam modernizmu międzynarodowego na terenie Warmii i Mazur”. — Obiekt to także wartościowe dzieło artystyczne, posiadające klarowną kompozycję przestrzenną. Układ litery „L” (na wolnym planie), ustanawiający dwie czytelne pierzeje placu przed dworcem, wraz z charakterystyczną wertykalną dominantą w postaci budynku biurowego jest najbardziej udanym założeniem urbanistycznym w tej części miasta — czytamy w piśmie jednego ze stowarzyszeń.

Wojewódzki konserwator zabytków dwukrotnie odmówił wpisania dworców PKP i PKS oraz budynku biurowego do rejestru zabytków. Stowarzyszenia odwoływały się od tej decyzji. W ostatnim przypadku ich koronnym argumentem było to, że o swojej decyzji konserwator nie poinformował oficjalnie prezydenta Olsztyna.

Teraz ma wydać decyzję po raz trzeci. Czas jednak ucieka. Przebudowa dworca Olsztyn Główny jest częścią projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo — Olsztyn”. Termin jego zakończenia i rozliczenia wyznaczono na 30 listopada 2022 r. — Jeżeli do czerwca sprawa nie będzie rozstrzygnięta, czy dworzec jest zabytkiem czy nie, to jest zagrożenie, że nie będzie unijnego dofinansowania dla tej inwestycji — mówił nam niedawno Tomasz Leś z biura prasowego PKP SA.

Debata odbędzie się dzisiaj 23 kwietnia 2019 roku w siedzibie naszej redakcji. Będzie można ją obejrzeć na żywo na stronie gazetaolsztynska.pl. i na naszym profilu na FB. Startujemy o godzinie 13.