Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

2019-04-20 08:30:44(ost. akt: 2019-04-20 08:49:25)
Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania do kulminacja obchodów Triduum Paschalnego. Będziemy uczestniczyli w najpiękniejszej mszy w roku.
Wielka Sobota, czyli trzeci dzień Triduum Paschalnego, jest dniem wyjątkowym. Dziś Kościół nie sprawuje żadnej liturgii. Nie będzie mszy ani nabożeństwa. To dzień grobu – po wydarzeniach Wielkiego Piątku Jezus spoczywa w grobie.

Wieczorna msza Wigilii Paschalnej nie jest częścią Wielkiej Soboty. Jest to już wydarzenie należące do Niedzieli Zmartwychwstania. Z całą pewnością to najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia eucharystyczna w całym roku. Powinna rozpocząć się po zmroku (niestety, w wielu parafiach msza rozpoczyna się wcześniej, co może burzyć znaczenie symboli) liturgią światła. Do ciemnego kościoła wchodzi kapłan wraz z asystą i zapalonym paschałem. Od niego ludzie zapalają swoje świeczki, na koniec zapalają się wszystkie światła w świątyni. Po uroczystym wejściu następuje odśpiewanie starożytnego hymnu Exsultet – warto wsłuchać się w jego treść. Następnie rozpoczynamy bardzo bogatą liturgię Słowa. Wysłuchamy wielu czytań, które pokażą nam historię Zbawienia Świata od jego powstania, przez historię narodu żydowskiego, aż do wydarzeń z Nowego Testamentu. Na koniec zabrzmi radosne Alleluja.

Kolejnym elementem jest liturgia chrzcielna. Wszyscy odśpiewamy litanię do wszystkich świętych, a następnie odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Potem nastąpi liturgia eucharystyczna i komunia święta. Na koniec Wigilii Paschalnej odbywa się (w środku nocy) procesja rezurekcyjna. W części parafii istnieje zwyczaj organizowania procesji rano, w Niedzielę Zmartwychwstania.

Bartosz Orliński