Trwa Triduum Paschalne. W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa

2019-04-19 09:26:33(ost. akt: 2019-04-19 09:54:17)

Autor zdjęcia: Pixabay

Drugi dzień Triduum Paschalnego to jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie odprawia mszy świętej. Dziś skupiamy się na sądzie, męce i śmierci Chrystusa.
Dziś Kościół pogrąża się w przejmującym milczeniu. Wszystkie dzwony i instrumenty liturgiczne milczą od czwartkowej mszy Wieczerzy Pańskiej. Katolicy zobowiązani są do zachowania postu ścisłego. W tym dniu żaden ksiądz, nawet papież, nie odprawia mszy świętej – to bardzo mocny znak. Jesteśmy dziś pozbawieni największego skarbu Kościoła.

Wieczorna liturgia Męki Pańskiej koncentruje się na wydarzeniach z ogrodu Getsemani oraz Golgoty. Najpierw w zupełnej ciszy kapłan wchodzi do kościoła i modli się leżąc krzyżem. Pojawia się w nas poczucia bezradności.

Podświadomie oczekujemy śpiewów, pozdrowienia kapłana, modlitw… zamiast tego jest tylko cisza. Bezradność powoduje pewien wstrząs – otrzeźwia nas i jeszcze mocniej wskazuje, że dziś uczestniczymy w niezwykłym wydarzeniu.

Następnie zaczyna się liturgia słowa, w której czytamy starotestamentowe proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe. Po czytaniach ze Starego i Nowego Testamentu czytana (lub odśpiewana) zostanie Męka Pańska. W Wielki Piątek każdorazowo czyta się Mękę Pańską wg św. Jana. Ta wersja Ewangelii ma trochę inny charakter niż pozostałe trzy opisy. Św. Jan, jako jedyny uczeń, który wytrwał z Jezusem do samej Golgoty, stara się przedstawić historyczne wydarzenia wraz z ich interpretacją i znaczeniem. Po Męce Pańskiej dochodzimy do kulminacyjnego momentu celebracji – adoracji krzyża. Kapłan będzie odkrywał stopniowo krzyż mówiąc: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. My odpowiadamy „Pójdźmy z pokłonem". Po adoracji będziemy mogli przystąpić do przygotowanej dzień wcześniej komunii świętej. To również niezwykle ważny element, bo pokazuj nam, że choć dziś wspominamy mękę i śmierć Jezusa, to na niej historia się nie kończy. Ta komunia święta jest już zwiastunem nadchodzącego Zmartwychwstania.

Na koniec liturgii, przy dźwiękach kołatek, symbolizujących przybijanie do krzyża, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznego grobu. W tym momencie często śpiewa się jedną z najpiękniejszych pieśni, czyli „Odszedł Pasterz od nas”.

W tym dniu warto zatrzymać się przy krzyżu – dzień grobu będzie w Wielką Sobotę. W piątek skupmy się na krzyżu, przed którym w tym dniu przyklękamy.

Bartosz Orliński

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jebany #2719799 | 141.0.*.* 19 kwi 2019 22:01

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Post a ja tam ojebalem na śniadanie pół kurczaka na obiad schabowego a kolacyjke w McDonald's i 4 piwka nie mam zamiaru pościć to raz a dwa wmawiają że był taki gość co wstał widział kto czy leja wodę a tłuki wierzą

 2. OLSZTYNIAK #2719781 | 88.156.*.* 19 kwi 2019 21:18

  tak zameczyli bestie zydowskie CHRYSTUSA

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Człowiek grzeszny #2719661 | 37.30.*.* 19 kwi 2019 16:17

   Dzisiaj tj. w Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego. Przez tą modlitwę można otrzymać ogromne łaski od Zmartwychwstałego Jezusa. Polecam wszystkim

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

  2. slayer #2719571 | 176.221.*.* 19 kwi 2019 13:42

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dla mnie to wszystko brzmi tak samo jak abrakadabra albo hokus pokus.

  3. ja #2719465 | 92.26.*.* 19 kwi 2019 10:44

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niech sobie przy okazji przypomną swoje przestępstwa seksualne, zwyrodnialcy.

   Pokaż wszystkie komentarze (7)