Będzie kaucja za plastikowe butelki?

2019-04-18 18:01:24(ost. akt: 2019-04-18 16:29:07)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czy w Polsce skończymy wreszcie z mówieniem o recyklingu i zaczniemy coś robić, żeby nie zanieczyszczać środowiska butelkami ze szkła czy plastiku? Być może rozwiązaniem będzie system kaucyjny.
Zwykle lądują na śmietnikach, a pół biedy, gdy w kontenerach na szkło czy plastik, a niestety często trafiają do jednego kubła, czy walają się gdzieś po rowach. Butelki to wciąż problem, z którym nie może poradzić sobie III RP. Rozwiązaniem miał być system kaucyjny, ale jak do tej pory nic z tego nie wyszło.

— Rozważamy różne systemy kaucyjne, nie tylko dla plastiku, ale i dla szkła — powiedział niedawno w mediach minister środowiska Henryk Kowalczyk, dodając, że problemem jest w ogóle nadmierna produkcja opakowań, więc potrzebne jest znacznie większe włączenie odpowiedzialności producenta wprowadzającego opakowania na rynek.

To dość nieoczekiwana deklaracja w sprawie kaucji zważywszy, że jeszcze rok temu jego resort uznał, że kaucji na butelki nie opłaca się wprowadzać. Na przeszkodzie stanęły bowiem wielkie pieniądze. Z analiz wynikało, że koszty wprowadzenia systemu kaucyjnego w okresie pięcioletnim wyniosłyby w Polsce od 19 do 24 miliardów złotych.

Różnica w kosztach sytemu wynikała z możliwości zastosowania dwóch wariantów.

Jeden to automatyczny, który polegałby na ustawianiu, na przykład w sklepach, specjalnych urządzeń do zbiórki odpadów. Miałoby stanąć 118 tysięcy takich automatów. Koszt tego rozwiązania to 24 miliardy złotych w ciągu pięciu lat.

Drugi wariant to tak zwany system mieszany, który w ciągu pięciu lat pochłonąłby około 19 miliardów złotych. Ta opcja zakłada połączenie automatów do zbiórki w większych sklepach z możliwością odpłatnego zwrotu opakowania w małych punktach handlowych.

Czyżby resort zmienił zdanie? — Analizowane są różne możliwości, system kaucyjny być może jest jedną z nich — mówi Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska. — W ministerstwie trwają prace nad wprowadzeniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta, który będzie wnosił specjalną opłatę. Ta zostania przeznaczona na zagospodarowanie opakowania po zużyciu produktu przez konsumenta.

Eksperci i samorządowcy od dawna postulują wprowadzenie takiego rozwiązania. Według danych, ściągniecie od przemysłu opakowaniowego nawet dwóch groszy od opakowania mogłoby dać około 2 mld zł. Z tych pieniędzy byłaby finansowana zbiórka i zagospodarowanie takich odpadów.

— To wręcz konieczność — uważa Piotr Maciejewski, niezależny ekspert ds. gospodarki odpadami. — I mam nadzieję, że tym razem tak się stanie, bo zapowiedzi było już wiele. Muszą się znaleźć pieniądze w systemie gospodarki odpadami.

Zgodnie z zasadą to zaśmiecający płaci. Na Zachodzie taka opłata to średnio 300 euro od tony, a u nas 28 zł. System kaucyjny działa już w wielu krajach europejskich, a kaucję za butelki PET obowiązują w 11 państwach UE, ale tam też poziom recyklingu odpadów sięga nawet 90 proc.

— Obecnie recykling w Polsce jest na poziomie 30 proc. Zgodnie z dyrektywą unijną, do 2020 roku Polska musi podnieść poziom recyklingu odpadów komunalnych do 50 procent — przypomina Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska. — W Polsce na rynek trafia co roku 220 tysięcy ton PET, a przetwarza się nieco ponad jedną trzecią. Dziś polskie przepisy nie zabraniają wprowadzenia kaucji, co widać na przykładzie branży piwowarskiej — zauważa rzecznik.

Część butelek po piwie, to opakowania zwrotne. Sklepy pobierają za nie kaucje. Tyle że teraz nie ma jednej urzędowej stawki — producenci sami ustalają opłatę za swoje opakowanie. W przypadku branży piwowarskiej jest to obecnie zwykle 50 groszy.

Być może zmiana postawy rządu w sprawie kaucji, to wynik tego, że Unia Europejska wydała wojnę plastikowi.

Pod koniec marca Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę plastikową, która zakazuje od 2021 roku sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi tu o plastikowe widelce, noże, talerze czy styropianowe kubeczki. Kolejnym krokiem może być wprowadzenie tzw. systemu kaucyjnego za plastikowe butelki.

Wprawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale dwa dni temu w Krakowie stanął automat do skupu plastikowych butelek.

Za każdą wrzuconą do niego butelkę klient otrzymuje losowo 10 lub 20 groszy.
Może przyjąć 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy. Dodatkowo butelki powinny być opróżnione i nie mogą być zgniecione. Pomysłodawcą jest jeden z radnych, który liczy, że w ten sposób uda się wprowadzić ekologiczną rewolucję, a kaucja 10 groszy za butelkę zacznie obowiązywać w całej Polsce.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NL #2721436 | 89.163.*.* 24 kwi 2019 02:26

  Dawno w tym zaćiemnionym kraju rządzących przez prostaków powinna być ciągła wymiana ,placisz kaucję potem zwrot ..automaty co kolwiek..

  odpowiedz na ten komentarz

 2. starszy pan #2720298 | 83.31.*.* 21 kwi 2019 08:51

  Plastik powinien z niknąć . My ludzie i tylko my , robimy z tej pięknej planety śmietnik . Ludzka głupota i piepsz..y egoizm zniszczy wszystko . Wymyślamy komputery lasery , stawiamy wielkie kościoły dla wymyślonych przez nas bogów itd. itd. Ale to co jest najważniejsze prawdziwe , ZIEMIA ! Ziemia jest niszczona mordowana i gwałcona . Już nie długo , ani komputer ani bóg nam nie pomoże , zeżre nas nasza własna głupota .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mama #2719915 | 178.36.*.* 20 kwi 2019 09:22

   Na zachodzie Europy system skupu opakowan funkcjonuje juz od dziesiatkow lat. Wystarczylo przekopiowac najbardziej odpowiedni. Ale komus to jest najwidoczniej nie na reke

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Lol #2719854 | 83.9.*.* 20 kwi 2019 06:41

   Unia niech na więcej pozwala chemia w zarciu zasmiecone środowisko może to nasza wina

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Janko #2719829 | 83.5.*.* 19 kwi 2019 23:52

   Wszystkie markety sprzedają piwo w butelkach bezzwrotnych i stąd tyle walających się butelek za które klient zapłacił bo wartość butelki została wliczona do ceny piwa . Niech hujnia przejrzy na oczy i wprowadzi szybko i skutecznie zakaz opakowań bezzwrotnych w piwach i innych napojach i będzie po kłopocie .Ale nie zrobią tego przeciw interesom swoich sieci marketów .To temat propagandowy i nic nie poradzą bo to za trudne do realizacji i jeżeli już coś ustali to na bardzo długie terminy do wdrożenia .Wprowadzić jeden typ /wymiar/ fason na butelki na piwo i zmusić jednostki handlu do przyjmowania opakowań /nawet bez paragonu / bo przecież klient "pod łóżkiem tej butelki nie zrobił " tylko kupując np. piwo zapłacił za tą butelkę .To wszystko takie proste a jednocześnie takie skomplikowane i dla wykształciuchów takie zagmatwane i nie możliwe do realizacji .Jest przerost biurokracji i jeden drugiemu przeszkadza .

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (24)