Wywozili za granicę trudno dostępne leki. CBA zatrzymuje członków "mafii lekowej"

2019-04-16 08:16:30 (ost. akt: 2019-04-16 08:47:21)

Autor zdjęcia: CBA

Agenci CBA zatrzymali pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. Leki o wartości 16 mln zł wyeksportowane z Polski.
Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie województw podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego i łódzkiego 5 osób związanych z podmiotami prowadzącymi ogólnodostępne apteki.

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymane przez CBA osoby współpracowały z rozbitą grupą przestępczą w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Z powiązanych z nimi aptek, na rzecz wskazanej grupy przestępczej, zbywane były w niemal hurtowych ilościach produkty lecznicze. Jak ustalono w toku śledztwa, w dalszym etapie trafiały do hurtowni leków, aby końcowo zostać wyeksportowane z Polski.

Zatrzymani zbyli w ten sposób w latach 2017-2018 z 38 aptek leki o łącznej wartości ponad 16 milionów złotych.

Po zakończeniu czynności zostaną przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

To kolejna odsłona śledztwa prowadzonego przez Delegaturę CBA w Białymstoku, a dotyczącego procederu wywozu za granicę leków trudno dostępnych. Postępowanie to miało swój początek w maju 2018 r., gdy do sprawy zatrzymano 7 osób. W tej samej sprawie w marcu 2019 r. zostały zatrzymane 4 osoby związane z hurtowniami leków kooperującymi z rozbitą grupą przestępczą.

W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport, leki będące w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski. Były to m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne oraz przeciwzapalne.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Źródło: CBA

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pis #2717793 | 185.138.*.* 16 kwi 2019 15:04

    No i co z tego. Leki,które przy okazji zdrożały nie potanieją.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. świeżak #2717690 | 89.229.*.* 16 kwi 2019 12:27

    Teraz na długie lata do pierdla i ani jednej tableteczki jak coś będzie im się działo- nawet pół apapu, niech się winą z bólu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz