Grunwald będzie miał swoje muzeum [ZDJĘCIA]

2019-04-14 16:00:06 (ost. akt: 2019-04-14 11:16:32)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

W Grunwaldzie powstanie nowoczesne muzeum! Pierwsi goście odwiedzą je w listopadzie 2020 roku. W piątek (12 kwietnia) wmurowano kamień węgielny pod tę ważna dla regionu i Polski inwestycję.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce na polach grunwaldzkich w piątek. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Artur Chojecki, były wójt gminy Grunwald i prezes rady fundacji Grunwald Henryk Kacprzyk oraz Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Przypomnijmy, że mimo opóźnień związanych z zerwaniem umowy z poprzednim wykonawcą, budowa już trwa. Jak powiedział nam dyrektor Drej, jest zaawansowana – mury wyszły już z ziemi.

Przedsięwzięcie było zapisane w kontrakcie terytorialnym z rządem na strategiczne inwestycje na Warmii i Mazurach. Projekt „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” jest finansowany ze środków POIiŚ oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Koszt inwestycji wynosi prawie 30 mln zł. Wkład własny samorządu województwa i dofinansowanie unijne rozkładają się niemal po połowie. Czas zakończenia inwestycji to listopad 2020 roku.

https://m.wm.pl/2019/04/orig/dsc-9620-543264.jpg

Co będzie w nowym muzeum? Przede wszystkim będzie to nowoczesny budynek, gdzie znajdą się wystawy stałe i czasowe.

— Staramy się tłumaczyć, że nie chcemy muzeum multimedialnego — powiedział nam Szymon Drej. — Multimedia są potrzebne do pełnienia roli pomocniczej, ale w każdym muzeum najważniejszy jest zabytek. I w naszym będą przede wszystkim zabytkowe obiekty.

W budynku muzealnym powierzchnia wystawiennicza zajmie 1750 m2. Dodatkowo obiekt pomieści administrację, pracownie naukowe, bibliotekę i nowoczesny magazyn muzealiów.

Autorem projektu muzeum jest Krzysztof Kozłowski. Od strony Wzgórza Pomnikowego budynek będzie ukryty w ziemi — widoczna będzie jedynie przeszklona bryła. Oprócz sal wystawowych, znajdzie się tam również sala rycerska do rozgrywek turniejowych i walk, sala konferencyjna na 100 osób, strefa obsługi, biura i sklepy.

https://m.wm.pl/2019/04/orig/dsc-9544-543262.jpg

Goście muzeum będą mogli poznać nie tylko dzieje Bitwy pod Grunwaldem i historię zakonu krzyżackiego, ale też historię późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

— Dzięki temu Pola Grunwaldzkie zaistnieją nie tylko jako arena bitewnych zmagań, ale i jako wspólne, europejskie dziedzictwo, miejsce spotkań Europejczyków zainteresowanych swą kulturą i tradycjami. I jako europejska stolica rycerstwa — powiedział podczas uroczystości marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Chwała grunwaldzkiej wiktorii ma trwać po wsze czasy. I ślad naszego wkładu w utrwalenie tego dziedzictwa umieszczamy dziś w tym oto akcie erekcyjnym.

Marszałek podkreślił znaczenie grunwaldzkiej inwestycji dla regionu i kraju.

— Potwierdzają to rokrocznie turyści tłumnie odwiedzający Pola Grunwaldzkie przy okazji inscenizacji bitwy — dodał. — Stąd usilne starania samorządu województwa, aby pozyskać dofinansowanie na budowę całorocznego muzeum.

https://m.wm.pl/2019/04/orig/dsc-0001-543263.jpg

Zapytałam dyrektora Dreja, jak sobie wyobraża uroczystość otwarcia muzeum za 18 miesięcy.

— Marzy mi się, by wtedy w muzeum znalazły się na dwa miecze, które Krzyżacy przekazali królowi Jagielle, by sprowokować go do przyspieszenia bitwy — powiedział. — W XIX wieku z Polski wywieźli je Rosjanie. Warto by te miecze odzyskać.

MZG


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2717124 | 89.67.*.* 15 kwi 2019 10:47

  Chyba miecze będzie łatwiej odzyskać niż inne przedmioty związane z Grunwaldem, które to warszawka zabrała i eksponuje je u siebie. Cieszę się bardzo że i nasz region będzie miał muzeum z prawdziwego zdarzenia

  odpowiedz na ten komentarz

 2. zdzichu #2716915 | 37.30.*.* 14 kwi 2019 20:49

  Po co? toż to mało znacząca potyczka z zakonem była. Gloryfikowanie jej co ma na celu? Podniesienia morale Polaków?

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Ox #2716854 | 5.173.*.* 14 kwi 2019 18:40

  Do kompletu jest fajne muzeum Panstwa Krzyzackiego w Działdowie.W Grunwaldzie przyda sie jeszcze całoroczne darmowe wc.

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD