Teoria razem z praktyką [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-04-05 12:00:00(ost. akt: 2019-04-10 11:28:29)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Warmińsko-Mazurski Kongres Zawodowy wyznaczył nowe kierunki rozwoju regionu w sferze kształcenia zawodowego. Nie zabrakło ciekawych stoisk z ofertami kształcenia, prelekcji, wymiany doświadczeń w sferze biznesu i deklaracji współpracy.
Głównym elementem Kongresu była konferencja dotycząca zmian w kształceniu zawodowym z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej. Konferencję skierowano do lokalnych i regionalnych pracodawców reprezentujących branże, w których kształcą szkoły w województwie, branż strategicznych dla rozwoju regionu, dyrektorów szkół, wojewódzkich rad rynku pracy, czy szkół wyższych prowadzących kształcenie na kierunkach odpowiadających zawodom szkolnictwa branżowego.

Nie mogło zabraknąć części wystawienniczej polegającej na prezentacji branż przez technika i branżowe szkoły I stopnia z województwa warmińsko-mazurskiego. Wszystko dedykowano uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych. Na dziewięciu interaktywnych stanowiskach ponad trzydzieści szkół prezentowało branże: teleinformatyczną, audiowizualną, elektroenergetyczną, mechaniczną, budowlaną, drzewno-meblarską, poligraficzną, spedycyjno-logistyczną, spożywczą, leśną, gastronomiczną, hotelarsko-turystyczną, fryzjerską, kosmetyczną i przemysłu mody.

Podczas Kongresu przed Olsztyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym znalazło się Mobilne Centrum Edukacyjne. Zorganizowano w nim różne warsztaty. Jednym z nich była praktyczna nauka programowania. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi elementami nauki programowania zarówno z wykorzystaniem komputera i narzędzi online, ale też prostych materiałów dydaktycznych.

Nie zapomniano też o nauczycielach, bo z myślą o nich zorganizowano warsztaty eTwinning. Ich cel był prosty. Zapoznać uczestników z programem, który polega m.in. na doskonaleniu zawodowym nauczycieli, wykorzystywaniu komputera do współpracy i realizacji różnych projektów wraz z innymi nauczycielami i uczniami należącymi do eTwinning czy wymiana doświadczeń.Nie zabrakło również paneli dyskusyjnych. Uczestnicy Kongresu Zawodowego rozmawiali o zmianach w szkolnictwie branżowym, rozwiązaniach zwiększających wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego, czy prezentacji potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie. Pracodawcy współpracujący ze szkołami i promujący kształcenie zawodowe zostali też odpowiednio nagrodzeni.

— Przy okazji Kongresu odbywa się konferencja, w której poruszyliśmy tematy związane ze zmianami w kształceniu zawodowym. Reforma szkolnictwa zawodowego to integralna część reformy oświaty — przypomina Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — W swoim zasadniczym wymiarze ma polegać na zwiększeniu wpływu pracodawców na przebieg tego kształcenia. Żeby stało się kształceniem dualnym, czyli łączącym kształcenie ogólne, teoretyczne z kształceniem odpowiadającym rynkowi pracy, czyli tym praktycznym.

— Szkolnictwo zawodowe jest bardzo ważne. My też je doceniamy — powiedział nam Krzysztof Kamiński, Prezes Zarządu Grupy Alnea. — Zobowiązaliśmy się dziś do sprawowania opieki nad klasami na kierunku technik mechatronik. Uczniowie będą przychodzili do nas na praktyki i staże. Będziemy uczestniczyli w kreowaniu programu kształcenia. Nasze województwo ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój tych branż. Będziemy wspierali nasze technika, bo później będzie to dla nas wartość dodana, jeśli np. przychodzi do nas pracownik i już wie, co to jest np. sterownik. Będą miejsca dla uczniów, nauczycieli, żeby przyjeżdżali i zobaczyli zautomatyzowane stanowiska, żeby zobaczyli, jak to się projektuje, bo budujemy takie rzeczy od podstaw. Mamy w tym duże doświadczenie i będziemy się nim dzielić.

pj