Biznes nagrodził Osobowości [ZDJĘCIA]

2019-04-08 10:32:45(ost. akt: 2019-04-08 10:50:39)
Nagrodzeni, przedstawiciele władz oraz gospodarze gali

Nagrodzeni, przedstawiciele władz oraz gospodarze gali

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Już po raz 26. Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu przyznał tytuły Osobowość Roku, nagradzając ludzi i instytucje wyróżniające się w swoich dziedzinach, przyczyniając się do budowania potencjału regionu. Przedsiębiorcy wręczyli 6 statuetek.
Przedsiębiorcy i goście gali w auli Centrum Konferencyjnego UWM (5 kwietnia) uczcili minutą ciszy zmarłego w lutym Waldemara Klocka, prezesa Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. Kapituła nagrody przyznała swojemu prezesowi pośmiertnie tytuł honorowy Osobowość Roku 2018 Warmii i Mazur. Statuetkę odebrał syn Maciej Klocek, który wspominał, z jaką pasją tata prowadził przez lata firmę geodezyjną i z jakim zaangażowaniem przygotowywał się do gali Osobowość Roku. — Jestem przekonany, że dzisiaj jest dumny, że otrzymał od was tę statuetkę — powiedział.

Przedsiębiorcy z klubu biznesu otrzymali list od premiera Mateusza Morawieckiego, który odczytała poseł Iwona Arendt. „Statuetki są nie tylko wyrazem docenienia minionego dorobku, lecz przede wszystkim zachętą do podejmowania kolejnych ambitnych wyzwań, inspiracją do dalszego rozwoju” — podkreślił premier, który otrzymał honorowy tytuł Osobowość Roku 2016 (był wtedy wicepremierem).

Wojewoda Artur Chojecki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że najważniejsze jest stwarzanie warunków prawnych oraz infrastrukturalnych do tego, żeby móc swobodnie kreować innowacyjne pomysły biznesowe, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. — Mamy wiele wyzwań. Musimy rozwijać się szybciej niż inne województwa, bo mamy więcej do nadgonienia — mówił.

Nowy prezes klubu biznesu Marcin Burza zauważył, że 2018 rok był dla gospodarki korzystny, z około 5-procentowym wzrostem PKB, rekordowo niską stopą bezrobocia i wzrostem nakładów inwestycyjnych. — W naszym regionie należy także dostrzec wyraźne przyspieszenie w wydatkowaniu funduszy unijnych, wzrost zatrudnienia oraz nowe inwestycje prywatnych przedsiębiorców — dodał prezes Burza.

Wśród nich wymienił m.in. budowę fabryki płyt meblowych w Biskupcu, inwestycje w Michelin i Indykpolu, centrum logistyczne w okolicach drogi S 51 czy działy badawczo-rozwojowe wielu przedsiębiorstw. — Wszystko to spowoduje, że Warmia i Mazury wejdą na kolejny, wyższy szczebel rozwoju — stwierdził prezes Burza.

Jako wielkie wyzwanie wymienił pogłębiający się problem z dostępem pracodawców do kapitału ludzkiego w postaci pracowników. — Jest to element hamujący rozwój niejednej firmy w regionie — zaznaczył.

I dodał, że w tym roku kapituła, wybierając osobowości, wzięła pod uwagę osoby i podmioty, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego województwa. Kandydatów oceniano ze względu na zaangażowanie w sprowadzenie inwestycji do regionu, wprowadzenie narzędzi umożliwiających rozwój lokalnych przedsiębiorstw oraz podnoszenia jakości kadr. — Przyznaliśmy także statuetki osobom związanym z miastem i z regionem, mającym duży dorobek naukowy i artystyczny — zakończył prezes Burza.

Łukasz Czarnecki-Pacyński


W części artystycznej wystąpili: Akademicka Orkiestra Dęta UWM, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, wokaliści z Teatru Muzycznego w Gdyni: Marta Smuk i Filip Cembala oraz Akrobatyczny Teatr Tańca Mira Art.

OSOBOWOŚCI ROKU 2018 WARMII I MAZUR:

Kategoria: kształcenie zawodowe
Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, nagrodę odebrała dyrektor Małgorzata Świech-Twarowska. — To nagroda dla całej naszej społeczności, ale również dla tych wszystkich instytucji i osób, które nas wspierają — powiedziała dyrektor Małgorzata Świech-Twarowska.
Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor ZSGS w Olsztynie

Kategoria: medycyna
Dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie i UWM. — Robię to, co kocham, i na swojej drodze spotykam ludzi, którzy stawiają mi poprzeczki na odpowiedniej wysokości — stwierdziła laureatka.
 dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek

Kategoria: działalność gospodarcza
Warmińsko-Mazurska Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie; nagrodę odebrał prezes WMSSE Grzegorz Smoliński. — Kolejne polskie firmy mogą rozwijać się dzięki wsparciu w WMSSE. Nowa ustawa, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, bardzo ułatwia przedsiębiorcom korzystanie z tego wsparcia — podkreślił Grzegorz Smoliński.
Grzegorz Smoliński (WMSSE)

Kategoria: kultura
Krzysztof „Dżawor” Jaworski, olsztyński muzyk, kompozytor i autor tekstów, założyciel i członek zespołu Harlem. — W regionie działają dobre instytucje kultury, każdą z nich tworzą wspaniali ludzie. Dziękuję dyrekcji szkoły muzycznej za to, że umożliwiła mi, amatorowi po politechnice, eksternistyczne ukończenie edukacji muzycznej, a potem prowadzenie zajęć w tej szkole — powiedział.
 Krzysztof „Dżawor” Jaworski

Kategoria: samorząd
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego — Kiedy jest wyróżniany marszałek, to tak, jakbyśmy wyróżniali działalność samorządu województwa oraz pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Chcę serdecznie podziękować biznesowi województwa za to, że jesteśmy w tym miejscu i możemy dalej podążać w kierunku rozwoju regionu — stwierdził marszałek.
Gustaw Marek Brzezin marszałek

Honorowy tytuł Osobowość Roku Warmii i Mazur
Waldemar Klocek, prezes WMKB, prezes OPGK w Olsztynie: „za wybitny wkład w rozwój geodezji w Polsce, za zbudowanie partnerstwa i podjęcie współpracy na linii państwo-przedsiębiorca, za integrację przedsiębiorców w regionie, za ogromne zaangażowanie we współpracę z władzami miasta i regionu, a także wkład w reformę lokalnego szkolnictwa średniego i akademickiego oraz wspieranie uzdolnionej młodzieży z regionu”.