Biznes nagrodził osobowości Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

2019-04-07 20:20:16(ost. akt: 2019-04-07 20:40:56)
Nagrodzeni, przedstawiciele władz oraz gospodarze gali

Nagrodzeni, przedstawiciele władz oraz gospodarze gali

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Już po raz 26. Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu przyznał tytuły Osobowość Roku, nagradzając ludzi i instytucje wyróżniające się w swoich dziedzinach, przyczyniając się do budowania potencjału regionu. Przedsiębiorcy wręczyli 6 statuetek.
Przedsiębiorcy i goście gali w auli Centrum Konferencyjnego UWM (5 kwietnia) uczcili minutą ciszy zmarłego w lutym Waldemara Klocka, prezesa Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. Kapituła nagrody przyznała swojemu prezesowi pośmiertnie tytuł honorowy Osobowość Roku 2018 Warmii i Mazur. Statuetkę odebrał syn Maciej Klocek, który wspominał, z jaką pasją tata prowadził przez lata firmę geodezyjną i z jakim zaangażowaniem przygotowywał się do Gali Osobowość Roku. — Jestem przekonany, że dzisiaj jest dumny, że otrzymał od was tę statuetkę — powiedział.


Statuetki Osobowość Roku przyznano 26 raz

Wojewoda Artur Chojecki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że najważniejsze jest stwarzanie warunków prawnych oraz infrastrukturalnych do tego, żeby móc swobodnie kreować innowacyjne pomysły biznesowe, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. — Mamy wiele wyzwań. Musimy rozwijać się szybciej niż inne województwa, bo mamy więcej do nadgonienia — mówił.

Nowy prezes klubu biznesu Marcin Burza zauważył, że 2018 rok był dla gospodarki korzystny, z około 5-procentowym wzrostem PKB, rekordowo niską stopą bezrobocia i wzrostem nakładów inwestycyjnych.

— W naszym regionie należy także dostrzec wyraźne przyspieszenie w wydatkowaniu funduszy unijnych, wzrost zatrudnienia oraz nowe inwestycje prywatnych przedsiębiorców — dodał prezes Burza.

Wśród nich wymienił m.in. budowę fabryki płyt meblowych w Biskupcu, inwestycje w Michelin i Indykpolu, centrum logistyczne Zalando Lounge koło Olsztynka czy działy badawczo-rozwojowe wielu przedsiębiorstw.

— Wszystko to spowoduje, że Warmia i Mazury wejdą na kolejny, wyższy szczebel rozwoju — stwierdził prezes Burza.

Jako wielkie wyzwanie wymienił pogłębiający się problem z dostępem pracodawców do kapitału ludzkiego w postaci pracowników. — Jest to element hamujący rozwój niejednej firmy w regionie — zaznaczył. I dodał, że w tym roku kapituła, wybierając osobowości, wzięła pod uwagę osoby i podmioty, które przyczyniły się do rozwoju gospodarczego województwa. Kandydatów oceniano ze względu na zaangażowanie w sprowadzenie inwestycji do regionu, wprowadzenie narzędzi umożliwiających rozwój lokalnych przedsiębiorstw oraz podnoszenia jakości kadr.

— Przyznaliśmy także statuetki osobom związanym z miastem i z regionem, mającym duży dorobek naukowy i artystyczny — zakończył prezes Burza.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

W części artystycznej wystąpili: Akademicka Orkiestra Dęta UWM, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, wokaliści z Teatru Muzycznego w Gdyni: Marta Smuk i Filip Cembala oraz Akrobatyczny Teatr Tańca Mira Art.


OSOBOWOŚCI ROKU 2018 WARMII I MAZUR

Kategoria: kształcenie zawodowe
Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, nagrodę odebrała dyrektor Małgorzata Świech-Twarowska.
— To nagroda dla całej naszej społeczności, ale również dla tych wszystkich instytucji i osób, które nas wspierają — powiedziała dyrektor Małgorzata Świech-Twarowska.

Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor ZSGS w Olsztynie

Kategoria: medycyna
Dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie i UWM.
— Robię to, co kocham, i na swojej drodze spotykam ludzi, którzy stawiają mi poprzeczki na odpowiedniej wysokości — stwierdziła laureatka.

 dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek

Kategoria: działalność gospodarcza
Warmińsko-Mazurska Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie; nagrodę odebrał prezes WMSSE Grzegorz Smoliński.
— Kolejne polskie firmy mogą rozwijać się dzięki wsparciu w WMSSE. Nowa ustawa, która weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku, bardzo ułatwia przedsiębiorcom korzystanie z tego wsparcia — podkreślił Grzegorz Smoliński.

Grzegorz Smoliński (WMSSE)

Kategoria: kultura
Krzysztof „Dżawor” Jaworski, olsztyński muzyk, kompozytor i autor tekstów, założyciel i członek zespołu Harlem.
— W regionie działają dobre instytucje kultury, każdą z nich tworzą wspaniali ludzie. Dziękuję dyrekcji szkoły muzycznej za to, że umożliwiła mi, amatorowi po politechnice, eksternistyczne ukończenie edukacji muzycznej, a potem prowadzenie zajęć w tej szkole — powiedział.

 Krzysztof „Dżawor” Jaworski

Kategoria: samorząd
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
— Kiedy jest wyróżniany marszałek, to tak, jakbyśmy wyróżniali działalność samorządu województwa oraz pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Chcę serdecznie podziękować biznesowi województwa za to, że jesteśmy w tym miejscu i możemy dalej podążać w kierunku rozwoju regionu — stwierdził marszałek.

Gustaw Marek Brzezin marszałek

Honorowy tytuł Osobowość Roku Warmii i Mazur
Waldemar Klocek, prezes WMKB, prezes OPGK w Olsztynie: „za wybitny wkład w rozwój geodezji w Polsce, za zbudowanie partnerstwa i podjęcie współpracy na linii państwo-przedsiębiorca, za integrację przedsiębiorców w regionie, za ogromne zaangażowanie we współpracę z władzami miasta i regionu, a także wkład w reformę lokalnego szkolnictwa średniego i akademickiego oraz wspieranie uzdolnionej młodzieży z regionu”.