Międzynarodowy apel w sprawie sklepów z aplikacjami

2019-04-03 15:27:24(ost. akt: 2019-04-03 16:04:46)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z 26 organami ochrony konsumentów apeluje do firm Apple i Google o zmiany. To pierwszy taki apel na skalę międzynarodową, który ma skłonić firmy do zmiany niekorzystnych praktyk.
Aplikacje ściągane na telefon mogą prosić konsumentów o dostęp do różnych danych, np. do książki telefonicznej, aparatu fotograficznego czy dokładnej lokalizacji. Zdarza się, że jest to konieczny warunek, aby pobrać oprogramowanie.

Pozyskane w ten sposób dane mogą zostać później wykorzystane przez dostawców aplikacji. Co więcej w sklepach Apple i Google trudno znaleźć pełne informacje o zasadach gromadzenia tych danych.

Dlatego też instytucje zrzeszone w Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów domagają się, aby Apple i Google umożliwiły dostawcom aplikacji przejrzyste informowanie klientów o zasadach uzyskiwania i wykorzystywania ich danych.

— Konsumenci przed pobraniem aplikacji muszą mieć jasne informacje, do jakich danych będzie miała dostęp — mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. — Wtedy będą mogli świadomie podjąć decyzję, czy chcą skorzystać z oferty sklepu.

I dodaje: — Natomiast aplikacje będą mogły ze sobą konkurować ustawieniami prywatności tylko wtedy, gdy konsumenci będą mieli świadomość, jakie są między nimi różnice pod tym względem.

UOKiK radzi konsumentom, aby chronili swoją prywatność.

Ściągając aplikację na telefon, zainteresujcie się, do jakich danych chce mieć ona dostęp. Zastanówcie się też, czy to naprawdę konieczne, np. w jakim celu aplikacja do porównywania produktów potrzebuje waszych kontaktów z książki telefonicznej.

Źródło: UOKiK

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2735404 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:43

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. cyb #2708967 | 83.9.*.* 3 kwi 2019 19:23

  Równie dobrze do Google i Apple mogliby urzędnicy z Mozambiku albo Burkina Faso napisać. Rekacja będzie taka sama :-D Budżet Google - 136 miliardów dolarów, budżet Polski 81 miliardów euro :-D

  odpowiedz na ten komentarz

 3. bo_tak #2708897 | 89.228.*.* 3 kwi 2019 17:39

  Dlatego mam Windows Phona tam nie ma żadnych aplikacji..Chociaż jak kupowałem Bill obiecywał inaczej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)