Wybór płyty OSB: rodzaje i zastosowanie

2019-04-02 13:39:48 (ost. akt: 2019-04-02 13:44:50)
Płyta OSB (ang. Oriented Strand Board) to drewnopochodna płyta kompozytowa, która ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Do jej produkcji wykorzystuje się smukłe wióry drzewne, najczęściej dębowe, sosnowe lub świerkowe, a oprócz tego żywice i inne substancje. Istnieje kilka rodzajów płyty, które różnią się między sobą właściwościami i zastosowaniem. W artykule podpowiadamy, jaką płytę OSB wybrać.

Rodzaje płyty OSB – którą wybrać?


Płyta OSB dostępna jest w grubościach od 6 do 25 mm. Ze względu na sposób produkcji, rodzaj użytego spoiwa, a co za tym idzie właściwości i zastosowanie w budownictwie, wyróżniamy cztery rodzaje płyty OSB.

OSB 1 – najtańszy, ale też najmniej popularny rodzaj płyty OSB. Do jej produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-formaldehydową. Przeznaczona jest do stosowania w wyłącznie suchych, zadaszonych pomieszczeniach, które nie mają dostępu do wody. Wykazuje dobre właściwości izolacyjne, ale nie będzie w stanie przenosić obciążeń. Płytę OSB 1 coraz rzadziej można spotkać w składach budowlanych.

OSB 2 – w przypadku tej płyty spoiwem łączącym również są, nieodporne na wodę, żywice mocznikowo-formaldehydowe. Przeznaczona jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń. W porównaniu do płyty OSB 1 charakteryzuje się lepszym współczynnikiem przenoszenia obciążeń. Jeśli ma być zamontowana w miejscu narażonym na występowanie wilgoci, należy pomalować ją odpowiednim preparatem, np. lakierem bezbarwnym lub lazurą ochronną.

OSB 3 – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj płyty OSB. Do jej produkcji stosowane są dwa rodzaje spoiw. Wióry warstwy zewnętrznej są połączone żywicą melaminowo-uretanową, a wewnętrznej – klejem poliuretanowym. Płyta OSB 3 odznacza się podwyższoną wytrzymałością na obciążenia i niską nasiąkliwością. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

OSB 4 – ulepszona wersja płyty OSB 3. Drewniane wióry płyty zostały mocniej sklejone, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała i wykazuje większą odporność na wilgoć. Płyty OSB 4 stosuje się do przenoszenia dużych obciążeń, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Ich jedyną wadą może być wysoka cena.

W zależności od sposoby wykończenia płyty OSB rozróżniamy:
• płytę z prostymi krawędziami,
• płytę z dwustronnie frezowanymi krawędziami na dłuższej krawędzi,
• płytę z krawędziami frezowanymi czterostronnie.

Jakie zalety mają płyty OSB?


Do największych zalet płyty OSB można zaliczyć wysoką stabilność kształtu, wytrzymałość na zginanie, ściskanie i rozciąganie, świetne właściwości obróbki, łatwy montaż niewymagający doświadczenia, długą żywotność, tłumienie dźwięków oraz niewielką podatność na wilgoć i ryzyko pęcznienia. Poza tym jest to materiał, przypominający naturalne drewno i przyjazny środowisku.Płyta OSB – zastosowanie


Płyta OSB posiada szerokie spektrum zastosowań, zarówno w budownictwie, jak i pracach wykończeniowych i remontowych. Wykorzystuje się ją również w przemyśle meblarskim. Jak było wyżej wspomniane, możliwości zastosowania zależą od rodzaju płyty OSB.

Płytę OSB 2 można stosować do produkcji mebli, np. biurek i regałów. Świetnie sprawdzi się jako materiał bazowy pod boazerię ścienną. Nadaje się również do zabudowywania skosów poddaszy i szkieletowych konstrukcji ścian działowych, chociaż bardziej polecane są tutaj płyty OSB 3 i OSB 4.

Najczęściej spotykane i wykorzystywane są płyty OSB 3. Możemy je użyć do wykonania podłóg, schodów, sztywnych poszyć dachowych, podbitek, szalunków, obudowy ścian o konstrukcji szkieletowej i zabudowania skosów poddaszy.

Ze względu na stosunkowo wysoką cenę płyty OSB 4 są znacznie rzadziej stosowane niż ich odpowiedniki z grupy 3. Warto je wybrać do pomieszczeń, w których panują trudne warunki, np. wysoka wilgotność.

Artykuł powstał we współpracy z JakBudowac.pl – portalem o tematyce budowlanej