Sołtysi zapraszają radnych na wiejskie drogi

2019-04-01 23:20:20 (ost. akt: 2019-04-01 23:24:04)

Autor zdjęcia: Forum Sołtysów Gromada

Będąc najbiedniejszą gminą w województwie, nie sposób zaspokoić wszystkich potrzeb inwestycyjnych gminy. Władze samorządowe ciągle muszą wybierać między ważnym a mniej ważnym.
A drogi wiejskie? Czy są ważne czy mniej ważne? My sołtysi, ciągle stykamy się z sytuacją, że karetka nie dojechała, że radiowóz był wyciągany przez ciągnik rolniczy… Ale to przecież gdzieś tam „pod ruską granicą”… Kto to widzi? Kto tego doświadcza? Od „zawsze” problem dróg na wsiach spychany jest na margines. Na 15 radnych w naszej gminie tylko 5 reprezentuje środowiska wiejskie. Ten brak większości w radzie miejskiej, trudności z przebiciem się przez inne ważne problemy miasta wytworzył przekonanie, że i tak nic nie da się z tym zrobić. „Zawsze przecież tak było...”

A sołtys? Sołtys wysłucha rozżalonych mieszkańców, pojedzie do gminy, czasem uda załatwić się wywrotkę żwiru czy przejazd równiarki. Wiosną łatwiej. Wiosną ruszają naprawy dróg gruntowych na naszych wsiach. Od lat żwir i równiarka. Żwir, który przy pierwszych lepszych deszczach spływa i zapycha przepusty pod drogą. Wywrotka kamienia to luksus – tylko tam, gdzie droga straciła przejezdność. Od lat stały niezmieniony budżet na remonty dróg. Od lat bez pogłębiania rowów. Od lat bez wytyczenia zgodnie z mapą. Chcesz ogrodzić swoją działkę? Okazuje się, że musiałbyś płot na drodze postawić.

Co może sołtys w gminie Węgorzewo? Reprezentuje jedno z 35 sołectw a te 35 sołectw stanowi 1/3 część ludności (czyli wyborców) gminy. Sam nie może nic. Dlatego węgorzewscy sołtysi od ponad roku są zrzeszeni w nieformalnej grupie Forum Sołtysów Gromada i razem jednym głosem stanowczo domagają się zmiany warunków życia na wsiach. Chcemy opracowania kilkuletniego planu rozwoju sieci dróg gminnych, podjętego uchwałą rady miejskiej. Dokumentu, który będzie zobowiązywał władze samorządowe do jego realizacji. Przed opracowaniem tego planu niezbędne jest przeprowadzenie analizy celem wyznaczenia dróg najczęściej uczęszczanych oraz tych, po których musi poruszać się ciężki sprzęt.

Jednak, by taki plan mógł być realizowany, potrzeba głosów radnych. Pięciu radnych wiejskich nie wystarczy. Trzeba, by sytuację mieszkańców wsi dostrzegli i zrozumieli również radni miejscy. Dlatego z inicjatywy Forum Sołtysów Gromada 9 kwietnia burmistrz Krzysztof Kołaszewski organizuje radnym przejazd gminnymi drogami. Drodzy Radni! Nie może Was tam zabraknąć! Prosi Was o to 35 sołtysów w imieniu 1/3 mieszkańców naszej gminy.
(Alicja Rymszewicz)Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Trygort

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ernest #2835712 | 31.135.*.* 15 gru 2019 00:21

  Ktoś wie kiedy jest spotkanie w gminie Pozezdrzu z mieszkańcami dotyczące opłat za wodę i ścieki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. wyborca #2708328 | 54.36.*.* 2 kwi 2019 20:06

  O co tu chodzi, przecież konwencja wyborcza poprzedniego burmistrza w ogromnej większości była przeznaczona chwaleniu się, ile to dróg i ulic gminnych zostało wykonanych i wyremontowanych. Tu widać wizję apokalipsy, więc?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. tropiciel pijarowców #2708006 | 185.220.*.* 2 kwi 2019 10:09

  Poprzednia ekipa rzekomo poszła w drogi rowerowe i ogłosiła się stolicą rowerową Polski, więc mamy teraz to co mamy

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obatel #2707968 | 89.229.*.* 2 kwi 2019 09:31

   Bardzo dobry pomysł.Powinni zobaczyć, jaki jest naprawdę stan niektórych dróg wiejskich.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz