Trochę dalej i jest już taniej. Dlaczego w Olsztynie paliwo jest tak drogie?

2019-04-01 20:35:09(ost. akt: 2019-04-01 20:40:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Drożyzna – to najkrótsza ocena tego, co od lat dzieje się na stacjach paliw w Olsztynie. Jak z tym walczyć? Wystarczy pojechać kilka kilometrów za miasto, żeby kupić benzynę czy olej napędowy taniej. O nawet kilkadziesiąt groszy.
Coraz więcej olsztynian tankuje poza Olsztynem. Powód jest prosty: paliwo w stolicy Warmii i Mazur jest po prostu drogie. Dwadzieścia kilometrów za miastem można kupić litr benzyny nawet 20-25 groszy taniej niż w Olsztynie.

— Myślałam, że to jakieś bajki — opowiada nam mieszkanka olsztyńskiego Zatorza. — Specjalnie pojechałam do Dywit, żeby to sprawdzić. Było dwadzieścia groszy taniej na litrze.

Ale czy było warto, skoro nasza czytelniczka straciła czas i paliwo na dojazd?

— Może nawet wyszło drożej, niż bym zatankowała w Olsztynie, ale chodzi o zasadę — tłumaczy. — Chyba nikt z nas nie lubi być nabijanym w butelkę, a mam wrażenie, że tak traktuje się kierowców w Olsztynie.

To nie tylko wrażenie, że w Olsztynie jest drogo. Pokazują to również statystyki.
Jak podał portal e.petrol.pl, w ubiegłym tygodniu w Olsztynie było najdroższe paliwo spośród wszystkich miast wojewódzkich. Średnia cena benzyny 95 to 4,94 zł za litr, a diesla — 5,25 zł. Dla porównania, w Katowicach, gdzie benzyna była najtańsza spośród wszystkich miast wojewódzkich, „95” kosztowała 4,68 zł. Natomiast najtańszy olej napędowy ze stolic regionów był w Gorzowie Wielkopolskim. Tu za litr diesla kierowcy płacili 4,96 zł.

Ceny paliwa w Olsztynie są też wyższe niż w całym naszym województwie. ---
W ubiegłym tygodniu średnia cena benzyny 95 dla Warmii i Mazur wyniosła 4,87 zł, a diesla — 5,15 zł. W kilku województwach ceny były wyższe niż u nas. A najtaniej tankowali kierowcy na Śląsku, gdzie benzyna 95 była po 4,73 zł, a olej napędowy po 5,01 zł za litr.
Jak walczyć z tą drożyzną? Nie mamy w Olsztynie takiej miejskiej stacji paliw jak w Stalowej Woli, gdzie benzyna i olej napędowy są dużo tańsze niż na konkurencyjnych stacjach w mieście. Jak już informowaliśmy, Stalowa Wola otworzyła własną stację paliw, bo zmagano się z takim samym problemem, jaki ma Olsztyn. Teraz, po otwarciu miejskiej stacji benzynowej, widać już niewielkie obniżki cen na innych stacjach w mieście.

W miniony piątek na miejskiej stacji w Stalowej Woli benzyna PB 95 kosztowała 4,72 zł, a olej napędowy — 4,88 zł za litr. Takich cen ze świecą szukać na Warmii i Mazurach, ale są w okolicy stacje, gdzie paliwo jest dużo tańsze niż w Olsztynie.

Na przykład w weekend w Dobrym Mieście benzynę można było kupić za 4,90 zł, w Lidzbarku Warmińskim i Lubawie — za 4,99 zł, w Dywitach — 5,05 zł, natomiast w Olsztynku — 5,09 zł.

Dlaczego w Olsztynie jest drożej niż w innych miastach regionu?

Zdaniem ekspertów, wpływ na to może mieć brak konkurencji czy też mała liczba stacji przy marketach, gdzie zwykle ceny są niższe.

Nie chodzi, jak twierdzą eksperci, o logistykę czy wysokie koszty transportu paliwa. Gdyby tak było, to czy w Rzeszowie, do którego tak często porównywany jest Olsztyn, litr benzyny kosztowałby 4,75 zł, a oleju napędowego 5,03 zł? A tak było w ubiegłym tygodniu w stolicy województwa podkarpackiego.

— Wysokie ceny w Olsztynie mogą brać się też z wielkości sprzedaży — mówi dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM w Olsztynie. — Mniejsze obroty stacje rekompensują sobie wyższą marżą, chcąc zapewnić sobie odpowiedni zysk. Stąd te wyższe ceny.

— Nawet jak jest drogo, to zagryzamy zęby i tankujemy — stwierdza z kolei dr Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl. — Choć na pewno fajnie byłoby zatankować taniej i pewnie fajnie byłoby dać do zrozumienia sprzedającym, że mogliby to paliwo sprzedawać taniej.

Andrzej MielnickiKomentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2708409 | 83.9.*.* 2 kwi 2019 22:41

  Kiedyś w Olsztynie była jedna stacja należaca do miasta przy ul. Leonharda , ale oczywiście została zlikwidowana przez mafię gwałcicielsko-betonową . W Stalowej Woli gdzie rzadzi PIsior właśnie całkiem niedawno otwarto stacje benzynowa należaca do miasta i od razu ceny w mieście spadły . Nie wybudowali tramwajów pozerających kasę , wysepek kilometr od dworca tylko zrobili cos dla wszystkich i jeszcze na tym zarabiają. Amen

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stanisław #2708245 | 146.199.*.* 2 kwi 2019 16:50

  Olsztyn to miasto promowane jako raj dla inwestorów w grunty pod własny dom, działkę nad jeziorem. Stąd ceny są tak chorendalne. Cena za mieszkanie w regionie o największym bezrobociu jest identyczna jak w podWarszawskich Ząbkach / dzielnica Warszawy gdzie komunikacja miejska dla mieszkańców Ząbek jest za DARMO. Co do cen Paliw a także żywności to nawet duże sieci dyskontowe maja 20-30 % droższe produkty niż np w Poznaniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacyrk #2708129 | 37.47.*.* 2 kwi 2019 13:10

  Jazda do rosji to tylko 900 zł viza a koszt przelotu to 4l w jedną stronę

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. hihihaha #2708126 | 5.173.*.* 2 kwi 2019 13:04

   wybraliście grzyma - to teraz zap...ć rowerem lub tramwajem

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. indyk #2708115 | 81.190.*.* 2 kwi 2019 12:52

   Witam, prawie w całym olsztynie cena benzyny przekracza 5 złotych, a w orlenie na ul. bałtyckiej w olsztynie 4,89zł/litr. Czyli jednak można taniej...

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)