Ksiądz spalił "Harry'ego Pottera"

2019-04-01 12:30:26(ost. akt: 2019-04-02 10:55:20)

Autor zdjęcia: Fundacja SMS Z NIEBA/ Facebook

W niedzielę (31 marca) po mszy świętej, ministranci i wierni z parafii NMP Matki Kościoła i Św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku wzięli udział we wspólnym happeningu, którego celem była utylizacja "przedmiotów magicznych".
Za organizację happeningu odpowiadali duchowni związani z koszalińską fundacją SMS z Nieba. Wspólnie z ministrantami spalili kilkadziesiąt książek oraz amuletów.

Wśród spalonych lektur znalazły się książki J.K. Rowling o "Harrym Potterze", saga „Zmierzch”, podręcznik do feng shui, książki Kristin Cast i Phyllis Christine Cast oraz lektury pop-filozofa Osho, nawiązującego luźno do buddyzmu.

Na stos trafiły także afrykańskie rzeźby, parasolka z logo Hello Kitty oraz słoniki z uniesioną trąbą.

Ksiądz razem z ministrantami spalił książki, tłumacząc, że promują one magię i okultyzm. Następnie na profilu społecznościowym Facebook pojawił się post pokazujący palenie książek przed kościołem.


Ich inicjatywa spotkała się ze zdecydowaną krytyką. Część osób w komentarzach wyraziła przerażenie, że w 2019 roku znów pali się książki, powracając do haniebnych praktyk z lat 30. XX wieku.

Obrazek w tresci

W III Rzeszy palono książki, które wskazywały w swych treściach na opozycję do ideologii narodowego socjalizmu – przede wszystkim literaturę autorów żydowskich, pacyfistycznych, klasycznego liberalizmu, anarchizmu, socjalizmu i komunizmu oraz książki religijne.


Heinrich Heine, niemiecki poeta, eseista i dramaturg, napisał przed laty "Tam, gdzie książki palą, niebawem także ludzi palić będą".


O komentarz w tej sprawie poprosilismy literaturoznawczynię, dr hab. Bernadettę Darską.

— To jest niedopuszczalne i niezwykle niepokojące w kontekście wzrastających własnie tendencji neofaszystowskich, rasistowskich oraz wszechobecnej mowy nienawiści. Jest to skandaliczne, przerażające i to nie tylko w kontekście skojarzeń, które są oczywiste, ale również w kontekście tego, jak infantylnie traktuje się kulturę — powiedziała Bernadetta Darska. — Literatura nie jest tym, z czym nalezy walczyć w taki sposób. Z literaturą się dyskutuje, o literaturze się rozmawia, ale literatury się na pewno nie pali. Jeśli panowie, którzy się na to zdecydowali uważają, że są to ksiazki, które nie nadają się do czytania, to powinni po prostu podjąć dyskusję.

I dodaje: — To pokazuje infantylizację tej dyskusji w przestrzeni publicznej. Pokazuje, że nie umiemy rozmawiać, nie chcemy rozmawiać, a jedyny sposób na krytykę to jest własnie ten język nienawiści.

Książki o "Harrym Potterze" wyrobiły nawyk czytania i nauczyły myśleć całe pokolenia młodych ludzi. Otworzył ich na siłę wyobraźni i walkę o siebie.

— Ksiażki o "Harrym Potterze" opowiadają o tym, jak być wiernym swoim przekonaniom, jak być lojalnym w stosunku do przyjaciół, jak walczyć ze złem i jak umieć sie temu złu postawić — dodaje literaturoznawczyni. — To jest niezwykle ważne, że dzięki takim książkom młody człowiek może otworzyć się na czytanie, na literaturę i uzyskać odpowiedź, że warto walczyć o samego siebie, warto być sobą i umieć sie przeciwstawić grupie.

I dodaje: — Niepokojący jest również fakt, że przyprowadzono tam dzieci, które w pewnym sensie bez własnej woli zostały przymuszone do takiego aktu nienawiści w stosunku do kultury.

ms


Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pozdrawiam wszystkich #2709322 | 82.177.*.* 4 kwi 2019 13:49

  Wpiszcie i przeczytajcie:"Egzorcysta ks. Marian Piątkowski: Pod serią książek o Harrym Potterze swój podpis złożył sam Lucyfer".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Lex #2708907 | 37.47.*.* 3 kwi 2019 17:50

  Kox, masz rację. To teatr dla tumanów. Czytałem moim synom H.P. gdy byli mali. Jakoś nic się nie stało i teraz są prawie dorosłymi, mądrymi nastolatkami. Opowieści o egzorcyzmach, niezbędnych po lekturze H.P., to bajki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. kox #2708682 | 185.220.*.* 3 kwi 2019 14:02

  a nie zastanawialiście się czemu nie spalili Koranu...? wszak to takie wielkie zagrożenie... Myślicie, że nie zrobili tego ze strachu? Nic bardziej mylnego - nie zrobili tego z sympatii

  odpowiedz na ten komentarz

 4. jeszcze #2708298 | 37.248.*.* 2 kwi 2019 18:52

  A Alicja w krainie czarów, baba Jaga, Boruta Spalić ich wszystkich

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. pozdrawiam wszystkich #2708292 | 82.177.*.* 2 kwi 2019 18:41

  Wpiszcie :"Ks. Michał Olszewski mówi o Harrym Potterze" i zobaczcie relację Ks egzorcysty odnośnie Harrego Pottera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (50)