Kosynierzy polskiego biznesu

2019-03-28 11:04:18(ost. akt: 2019-03-28 11:36:32)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już po raz kolejny na uroczystej gali w filharmonii w Olsztynie zostały wręczone statuetki Kosynierów Przedsiębiorczości. Cenne wyróżnienia trafiły do przedsiębiorców, którzy reprezentują polski kapitał i odnoszą sukcesy w biznesie.
Politycy, samorządowcy, ludzie nauki, kultury i przedsiębiorcy — bohaterowie wczorajszego wieczoru, siódmej już gali Kosynierzy Przedsiębiorczości, która odbyła się Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Tytułem tym nagradzani są przedsiębiorcy, którzy reprezentują wyłącznie polski kapitał, a w prowadzonej działalności gospodarczej odnoszą sukcesy.
Mosiężne statuetki, którymi są wyróżniani biznesmeni, przypominają czapkę kosyniera z insurekcji kościuszkowskiej, bo — jak się okazuje — kosyniera i przedsiębiorcę sporo łączy.


— Największą wartością dla kosynierów była ojczyzna. Kosynier, to symbol Polski walczącej i tę tradycję staramy się kultywować — podkreślił podczas gali Wiesław Łubiński, kanclerz Olsztyńskiej Loży BCC i zarazem przewodniczący Kapituły Kosyniera Przedsiębiorczości. — Ideą Kosynierów Przedsiębiorczości jest podkreślenie wagi patriotyzmu gospodarczego i uhonorowanie polskich przedsiębiorców, którzy są patriotami. I nie wyrażają tego pięknymi hasłami, ale codzienną, ciężką pracą, bo każdy dzień przynosi nowe wyzwania.
Dziś nierzadko przedsiębiorcy, żeby funkcjonować we współczesnym świecie biznesu, rozwijać swoje firmy muszą wyrąbywać tą symboliczną kosą przestrzeń dla siebie, zmagając się choćby z konkurencją czy — wcale nierzadko — z biurokracją.

W tym roku statuetki Kosynierów Przedsiębiorczości trafiły do pięciu przedsiębiorców z regionu, a zostali nimi uhonorowani: Jerzy Wiśniewski, prezes Agrovis Spółka Jawna z Lidzbarka Warmińskiego, Bartłomiej Maniak, współwłaściciel Grupy Kapitałowej KOMA, Sławomir Karwowski, prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie, Krzysztof Hołowczyc, dr Agnieszka Górska, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP.

Począwszy od drugiej edycji kosynierów, kapituła — oprócz przedsiębiorców — nagradza także samorządowca, który stwarza najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. W tym roku statuetkę Kosyniera Przedsiębiorczości otrzymał Grzegorz Mrowiński, burmistrz Działdowa.
Jak co roku został przyznany tytuł Naczelnika Przedsiębiorczości Polskiej, którym nagradzana jest osoba, która wniosła wielki wkład w rozwój gospodarczy kraju. W tym roku tytułem tym została wyróżniona Andżelika Możdżanowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, która jest także pełnomocnikiem rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw.

Również po raz pierwszy kapituła Kosyniera przedsiębiorczości przyznała Krzyże Patrioty, uhonorowując w ten sposób osoby z różnych środowisk, które tworzą przyjazny klimat dla rozwoju przedsiębiorczości.


Srebrnymi Krzyżami Patrioty zostali wyróżnieni: arcybiskup senior Edmund Piszcz, Marek Maleszka, Eugeniusz Jaremko i Andrzej Zagdański.
Gala była też okazją do wręczenia kolejnych diamentów do złotych statuetek Lidera Polskiego Biznesu, tytułu przyznawanego przez BCC czołowym firmom, która są liderami w swoich branżach w kraju. I na Warmii i Mazurach mamy takie firmy. Drugi diament otrzymała firma Corab, trzeci —Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, a już szósty diament trafił do spółki Szynaka Meble.


Od trzech edycji kapituła nagradza instytucje oświatowe, które w swoim programie duży nacisk kładą na rozwój przedsiębiorczości. Tegorocznymi laureatami zostali: Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie i Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie.
Galę uświetniały występy artystów. Wystąpił Teatr Cygański Patrycji Runu, jurora w programie telewizyjnym Śpiewajmy Razem i Andrzej Zagdański, solista Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.

Andrzej Mielnicki