UWM otworzył drzwi dla kandydatów na studia i przedstawił szkoły średnie z potencjałem [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-03-28 09:28:33 (ost. akt: 2019-03-28 09:56:46)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Dzień Otwartych Drzwi UWM to już tradycja. I szansa dla maturzystów na zapoznanie się z ofertą uniwersytetu. W środę po raz drugi na uczelni wręczone zostały też nagrody dla szkół średnich, których absolwenci najlepiej radzą sobie na studiach.
Każdy nauczyciel, pod opiekę którego trafia wybitny uczeń, darzy szacunkiem tych, którzy wcześniej odpowiedzialni byli za jego naukę. Z takiego założenia wyszli przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy w symboliczny sposób postanowili podziękować szkołom średnim, które najlepiej przygotowały swoich absolwentów do rozpoczęcia studiów na olsztyńskiej uczelni.


— Przez lata przyjmowania kandydatów na studia zauważyliśmy, że niektóre szkoły z naszego regionu wyróżniają się: w pewnych dziedzinach „dostarczają” nam bardzo uzdolnioną młodzież — powiedziała Wioletta Ustyjańczuk, kierownik Biura Mediów i Promocji UWM. — Uznaliśmy, że szkoły te zasługują na wyróżnienie z naszej strony.

Nazwa statuetki, Chiron, wzięła się od antycznego centaura, który był legendarnym wychowawcą herosów greckich.

W tym roku rektor UWM Ryszard Górecki i prorektor Jerzy Przyborowski wręczyli dziewięć statuetek. W jaki sposób wyłoniono laureatów? — Pod uwagę brana jest liczba studentów z danej szkoły, a także wskaźniki ich sukcesów — tłumaczył nam prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów i inicjator przyznawania nagrody. — Sprawdzamy więc, ile z osób, które rozpoczęły studia na naszym uniwersytecie, ukończyły je i z jakim wynikiem. Jeszcze jednym kryterium, które przyjęliśmy, jest liczba absolwentów szkoły średniej, którzy w czasie studiów otrzymują stypendium rektora dla najlepszych studentów.


Wśród wyróżnionych w tym roku szkół znalazły się takie, które również w poprzedniej edycji zostały uznane za „szkoły z potencjałem”. Jedną z nich jest na przykład V LO w Olsztynie, które uhonorowano nagrodą w obszarze nauk medycznych. W pozostałych obszarach (nauki przyrodnicze i rolnicze, nauki techniczne i ścisłe, nauki humanistyczne, nauki społeczne i sztuka) wręczono po dwie równorzędne wyróżnienia.

O tym, czym powinna wyróżniać się szkoła z potencjałem, powiedziała nam Danuta Gomolińska, dyrektor III LO im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie: — To szkoła, która przyjmując swoich uczniów, skupiona jest na tym, by kształtować ich umiejętności, rozwijać zdolności i wspierać w zdobywaniu wiedzy.
Lech Przybylski, dyrektor IV LO w Olsztynie, wyraził zadowolenie nie tylko z wyróżnienia, ale i z faktu, że UWM stanowi świetną propozycję dla jego uczniów. I zapewnił: — Pozycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest dostrzegana także poza Olsztynem, dlatego młodzież pojawia się tu tłumnie.

Zaproszeni na konferencję dyrektorzy szkół średnich mieli szansę wysłuchać także wykładów. Dr Bożena Chrostowska przygotowała wystąpienie na temat „Uczeń neuronietypowy w szkole — szanse i wyzwania”, a dr Beata Dulisz mówiła o pracy z uczniem zdolnym. Poza nagrodami przygotowanymi przez UWM, wręczono jeszcze inne prestiżowe wyróżnienia: na ręce przedstawicieli najlepszych szkół na Warmii, Mazurach i Podlasiu, złożono certyfikaty przyznane przez wydawnictwo Perspektywy.

Daria Bruszewska-Przytuła
Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD