Cicha epidemia...

2019-03-27 10:48:26(ost. akt: 2019-03-27 10:49:22)
Kleszcze stanowią coraz większy problem nie tylko na obszarach leśnych. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, która stały się ofiarami tych pajęczaków podczas spacerów w miejskich parkach czy pobytu na placach zabawa

Kleszcze stanowią coraz większy problem nie tylko na obszarach leśnych. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, która stały się ofiarami tych pajęczaków podczas spacerów w miejskich parkach czy pobytu na placach zabawa

Warmia i Mazury to jeden z regionów szczególnie zagrożony występowaniem kleszczy, a co za tym idzie – możliwość zarażenia się bardzo poważną chorobą, jaka jest borelioza, jest szczególnie realne. Warto się dowiedzieć, czym jest ta choroba, jakie konsekwencje może nieść za sobą oraz jak się przed nią chronić, podczas olsztyńskiej konferencji „Borelioza – cicha epidemia”, o której opowiada Marzena Łabuć Kalinowska, ambasador Kampanii Społecznej „Żyję Świadomie”.

Na czym polega Kampania Społeczna „Żyję Świadomie”?


Fundacja World Healthy Living Foundation dała swój początek Kampanii “Żyję Świadomie”. Istniejemy od grudnia 2015 roku i z miesiąca na miesiąc zwiększamy zasięg. Początkowo szerzyliśmy wiedzę w kilku większych miastach, dzisiaj odwiedzamy średnio 30 lokalizacji miesięcznie. Coraz częściej organizujemy kolejne wydarzenia poza granicami kraju, np. w Irlandii, Belgii, Niemczech, Anglii, na Ukrainie, w Rosji, na Słowacji. W ramach Kampanii prowadzimy wykłady z zakresu medycyny, naturoterapii oraz sposobów naturalnego wspomagania leczenia.

Kim są ludzie, którzy postanowili się promować akcję?


Jesteśmy ludźmi, których połączyła jedna idea, dzisiaj wyrażona w samej nazwie kampanii – “Żyję Świadomie”. Żyć świadomie, to nie tylko zdrowie, nad którym priorytetowo się skupiamy, to również pozytywne nastawienie do życia i zasady, według których chcemy się kierować – aby życie było długie, zdrowe i szczęśliwe. Dlatego właśnie promujemy taki styl życia! Zdajemy sobie sprawę z dzisiejszych zagrożeń cywilizacyjnych. Właśnie dlatego stworzyliśmy program, który odważnie mierzy się z tymi niebezpieczeństwami. Strategię bazującą na wartości uznawanej przez nas za najważniejszą – na właśnie na zdrowiu. Celem naszej Kampanii jest szerzenie wiedzy, edukacji społecznej i propagowanie świadomego stylu życia, poszukiwanie optymalnych rozwiązań pozostających w zgodzie z naturą oraz utrwalenie przekonania, że tylko i wyłącznie od nas zależy nasze zdrowie oraz życie.

Kampania ma swoich ambasadorów. Kim oni są? Jaka jest ich rola?


W Kampanii aktywny udział biorą specjaliści z różnych dziedzin, między innymi: lekarze medycyny konwencjonalnej, medycyny naturalnej, rehabilitacji, dietetyki i sportu. Przedstawione kierunki działań prozdrowotnych mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, a na pewno do zwiększenia świadomości wśród społeczeństwa na temat przyczyn chorób cywilizacyjnych oraz potrzeby zmiany stylu życia, czego owocem jest zmniejszenie zachorowalności, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Ambasador Kampanii podejmuje zadania w ramach wolontariatu. Promuje aktywny styl życia i edukuje w jaki sposób można poprawić jego komfort. Człowiek jest w centrum uwagi, wedle zasady: „Zdrowy człowiek ma wiele marzeń, chory tylko jedno... by być zdrowym”.

Tak jak Pani wspomniała, w różnych miastach są organizowane prelekcje. Jedna z nich odbędzie się w Olsztynie. Kto będzie prelegentem? Czego będzie dotyczyć?


Będzie to specjalna edycja konferencji "Borelioza - cicha epidemia" z udziałem Gościa specjalnego: dra hab. Mirosława Mariusza Michalskiego. Dr hab. Mirosław Mariusz Michalski jest lekarzem weterynarii, pracownikiem naukowym Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zawodowo zajmuje się biologią oraz parazytologią i chorobami inwazyjnymi. W ostatnich latach prowadzi badania nad kleszczami i chorobami odkleszczowymi. Interesuje się ziołolecznictwem, dawną medycyną i weterynarią.

W spotkaniu w Olsztynie weźmie też udział dr n. med. Maria Bortel-Badura. Jest doktorem nauk medycznych. Maria Bortel-Badura to specjalista farmakologii klinicznej oraz lekarz chorób wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Posiada również dyplom Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w zakresie Prawa w ochronie zdrowia. Przez wiele lat zdobywała doświadczenie pracując jako Specjalista ds. badań klinicznych, Koordynator Badań Klinicznych oraz Dyrektor Medyczny w międzynarodowych koncernach farmaceutycznych. Jest członkiem licznych Towarzystw Naukowych w tym: Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Towarzystwa Internistów Polskich. Ponadto jest orędowniczką naturalnej suplementacji, wspomagającej pracę całego organizmu.

A czemu m służyć konferencja?


Uczestnicy w trakcie konferencji dowiedzą się o: diagnozowaniu i leczeniu boreliozy, o sytuacji w Polsce, o terapiach, mechanizmach działania antybiotyków, diecie, wzmacnianiu odporności, usuwaniu pasożytów jako istotnego elementu w trakcie leczenia, zastosowaniu ziół i naturalnych preparatów wspomagających leczenie boreliozy.

Do kogo skierowane jest to spotkanie?


Do wszystkich. Polska jest uznana za teren endemiczny dla boreliozy. Jednak nasze i podlaskie województwo jest szczególnie zagrożone. Dlatego tak ważna jest edukacja. Borelioza to choroba wielopostaciowa. To wieloukładowa choroba bakteryjna z trudną diagnostyką serologiczną, jej objawy obejmują także skórę, stawy, układ krążenia i układ nerwowy. Imituje większość chorób. Wywołuje symptomy podobne do grypy. Charakterystyczny rumień występuje tylko w 30 procentach. Niestety, do zarażenia przyczyniają się nie tylko kleszcze i nie trzeba wchodzić do lasu. Kleszcz nie musi wbić się w ciało, wystarczy, że na skórze złoży swoje odchody i to już może spowodować zakażenie. Siedliskiem bakterii jest treść przewodu pokarmowego kleszcza.

Czy borelioza to rzeczywiście coraz większy problem?


Tak, zagrożenie jest bardzo duże dlatego nie bez przyczyny temat konferencji Cicha Epidemia. Dlatego też zachęcamy do udziału w niej, gdyż będziemy mówić o tym, jakie stanowi zagrożenie, oraz jak się przed nim ustrzec i co robić, w razie zachorowania.Kiedy? 8 kwietnia, 17:30
Gdzie? Olsztyn, Obrońców Tobruku 3,Eranova Miejsce Kreatywnej Aktywności
Koszt? Koszt udziału: 20zł
ZAREJESTRUJ SIĘ TERAZ!

Konferencja "Borelioza - cicha epidemia":


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kurp #2705678 | 83.9.*.* 28 mar 2019 18:09

  Jak nie było zakazu wypalania suchych traw i wykaszano ugory, było bardzo mało kleszczy, suche trawy to jest raj dla kleszczy. Jeszcze jedna bezsensowna dyrektywa.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gaweł #2705315 | 109.243.*.* 28 mar 2019 08:01

  Ktoś tu demonizuje. 10-40 procent kleszczy jest nosicielem boreliozy, a nawet nie każde ugryzienie zakażonego kleszcza prowadzi do choroby.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. ha ha ha #2705292 | 195.136.*.* 28 mar 2019 07:26

  artykul polityczny , koalicja atakuje ....ha ha ha ha

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Otityle #2705122 | 89.228.*.* 27 mar 2019 20:12

  Kontrolowane wypalania traw

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Tol #2704959 | 81.15.*.* 27 mar 2019 15:05

  Opryski i jeszcze raz opryski. Kiedyś to funkcjonowało. Samo wypalanie traw było sposobem na to jednak szkodzi to innym pożytecznym istotom

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)