Nie będzie kary za złamanie zakazu handlu w niedzielę

2019-03-27 09:34:42 (ost. akt: 2019-03-27 09:53:42)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Sąd Okręgowy w Olsztynie VII Wydział Karny Odwoławczy uniewinnił przedsiębiorczynię z Mazur od popełnienia dwóch wykroczeń polegających na złamaniu zakazu handlu w niedzielę. Wyrok jest prawomocny.
Przypomnijmy, że Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, Oddział w Ełku, wystąpił do Sądu Rejonowego w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym w Węgorzewie, z wnioskiem o ukaranie Katarzyny M. – prezes jednej z lokalnych spółek w Węgorzewie.

Katarzyna M. została obwiniona o popełnienie dwóch wykroczeń polegających na tym, że będąc osobą reprezentującą lokalną spółkę wbrew zakazowi handlu w niedzielę 11 marca 2018 r. oraz w niedzielę 18 marca 2018 r. powierzyła w tych dniach wykonywanie pracy w handlu 15 osobom zatrudnionym na umowę zlecenie w sklepach w Węgorzewie, Prostkach, Gołdapi, Białej Piskiej, Olecku, Grajewie, Szczuczynie i Augustowie .

Kobieta nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów wyjaśniając, iż zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedzielę – art. 6 – stanowi wyjątek, który dopuszcza możliwość handlu w sytuacji, gdy przeważającą działalnością placówki jest handel wyrobami tytoniowymi. Obwiniona wskazywała, iż taka działalność widnieje we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego jako przeważająca w jej firmie, a stosowny wniosek został złożony 6 marca 2018 r. Obwiniona przekonywała, że zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy sklepów, które należą do reprezentowanej przez nią spółki, ponieważ od początku przeważającą działalnością była tam sprzedaż papierosów.

Sąd Rejonowy w Giżycku 10 lipca 2018 r. uznał Katarzynę M. za winną popełnienia zarzucanych jej czynów i za to skazał ją na karę grzywny w wysokości 3 tys. zł. Sąd Rejonowy ocenił wyjaśnienia obwinionej jako jej tylko linię obrony, niezgodną z obowiązującymi przepisami. Zdaniem sądu zapisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 10 stycznia 2018r. nie pozwalały na interpretację prezentowaną przez obwinioną. Sąd Rejonowy w pisemnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że gdyby każdy przedsiębiorca interpretował zapisy ustawy w ten sposób, to wszystkie sklepy spożywcze, w których jest nawet niewielka sprzedaż wyrobów tytoniowych, byłyby otwarte w dni objęte zakazem handlu.Obwiniona wniosła apelację od powyższego wyroku.

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznając apelację miał wątpliwości, czym jest zapisane w ustawie pojęcie „przeważająca działalność”, dlatego w dniu 31 sierpnia 2018 r. wystąpił do Sądu Najwyższego z zapytaniem prawnym: „Czy przeważająca działalność gospodarcza.

Sąd Najwyższy w dniu 19 grudnia 2018 r. podjął uchwałę o treści: „Przeważająca działalność”, o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni to działalność dotycząca handlu łącznie prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, jak i taka działalność, która za swój przedmiot ma tylko jeden ze wskazanych w tym przepisie asortymentów.


Ostatecznie Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 22 stycznia bieżącego roku zmienił zaskarżony wyrok Sądu I instancji i uniewinnił Katarzynę M. W pisemnym uzasadnieniu wyroku powołał się na cytowaną uchwałę SN i wskazał, że Katarzyna M. nie kwestionowała, że w niedzielę 11 i 18 marca 2018 r. wykonywała czynności związane z handlem powierzając pracę w prowadzonych przez nią sklepach zatrudnionym na umowy zlecenie pracownikom.

Jednakże wobec tego, że w rejestrze KRS, jako przeważającą działalność wpisana została sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych Katarzyna M. była przekonana, że mogła ona prowadzić działalność handlową nie naruszając ustawy z dnia 10 stycznia ubiegłego roku.

Sąd Okręgowy uznał, że wobec okoliczności wynikających z akt sprawy oraz treści przywołanej uchwały Sądu Najwyższego należało podzielić argumentacje skarżącej. W ocenie Sądu Okręgowego „przeważającą działalnością” może być działalność wskazana przez obwinioną we wniosku do KRS, polegająca na handlu wyrobami tytoniowymi, ponieważ handel tymi wyrobami nie jest objęty ograniczeniami wynikającymi z wyżej wymienionej ustawy.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2705825 | 95.223.*.* 28 mar 2019 22:35

  Zlikwidowac handel w niedziele z artykulami przemyslowymi i zywnosciowymi ( wylaczajac z tego restauracje ,bary, knajpy i.t.p. ).

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tak #2704999 | 89.229.*.* 27 mar 2019 16:33

  Z sądem nasze państwo nie wygra, trzeba zmienić konstytucję - mam nadzieję że po wyborach PiS będzie miał większość absolutną

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Aga #2704751 | 89.228.*.* 27 mar 2019 10:03

  Przeważająca działalność sprzedaż papierosów i juz można handlować w niedzielę.No bo przecież bez mleka i świeżego pieczywa mozna sie obyć ,ale bez papierosów to już NIE.Chory kraj!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)