Do chorych wyjadą tylko państwowe karetki

2019-03-26 18:51:42(ost. akt: 2019-03-26 18:58:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od 1 kwietnia do chorych wyjadą tylko państwowe karetki. To efekt nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Na Warmii i Mazurach będzie 80 zespołów ratowniczych.
Od 1 kwietnia usługi ratownictwa medycznego będą mogły świadczyć tylko podmioty publiczne. Upaństwowienie ratownictwa to efekt nowelizacji Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

Dotychczas na Warmii i Mazurach takie usługi świadczyły dwie firmy niepubliczne, które łącznie obsługiwały 18 zespołów ratownictwa: 13 karetek i pięć zespołów wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich i Jezioraku. Od kwietnia karetki te nie będą już mogły jeździć na wezwanie. Kto uzupełni tę lukę?

Otóż zawiązało się konsorcjum zrzeszające głownie szpitale powiatowe z regionu i Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Liderem konsorcjum jest WSPR, z którym NFZ ma niedługo podpisać kontrakt.

— Do 29 marca podpiszemy umowę z konsorcjum — zapowiedział wczoraj na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

— I zespoły ratownictwa medycznego 1 kwietnia wyjadą do pacjentów — dodał Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Na Warmii i Mazurach jest 80 zespołów ratowniczych, w tym pięć wodnych. Od 1 lipca będzie o jedną karetkę więcej, bo w Braniewie powstanie nowy zespół ratownictwa medycznego w standardzie P.

Co się jeszcze zmienia? — Do tej pory mieliśmy w województwie 26 rejonów operacyjnych, a od 1 kwietnia rejon operacyjny będzie jeden i niezmiennie pozostaje jedna dyspozytornia medyczna — wyjaśnił dyrektor Kuriata. — To rozwiązanie doskonale się sprawdza.

A co z ratownikami, którzy pracowali w podmiotach niepublicznych zajmujących się ratownictwem medycznym? Czy będą mieli pracę po tej reorganizacji?

— Większość osób, które pracowały w podmiotach prywatnych, będzie miało pracę, największe zamieszanie było w rejonie Giżycka. Teraz ten rejon będzie obsługiwany przez szpital powiatowy w Bartoszycach, natomiast Wydminy będą obsługiwane przez Olecko — wyjaśnił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. — Te osoby, które chciały i mogły złożyć ofertę do szpitala w Bartoszycach czy winnych rejonach operacyjnych naszego województwa, według naszych informacji, taką pracę mają. Na pewno nikt nie zostanie w ogóle bez pracy — podkreślił.

Jak z kolei poinformował dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ, na ratownictwo medyczne jest więcej pieniędzy. W tym roku jest to o 10 milionów złotych więcej niż jeszcze dwa lata temu. Kontrakt z konsorcjum od 1 kwietnia do końca grudnia ma opiewać ma na 72 miliony złotych. Umowa będzie obowiązywała do końca 2020 roku. Od 1 stycznia 2021 roku dyspozytornia wraz z pracownikami znajdzie się już w strukturach Urzędu Wojewódzkiego.

Ratownicy z Giżycka, co podkreślają w rozmowie z nami, raczej nie cieszą się ze zmian, które wynikają z nowelizacji ustawy. — Na pewno nie cieszą się ratownicy medyczni czy pielęgniarki — stwierdza Marcin Jakowicz, ratownik medyczny z Giżycka. — Dla połowy z nas, czyli ponad dwudziestu osób z naszej stacji, po tych zmianach nie ma pracy. Trudno więc być zadowolonym. To nie chodzi o samą ustawę, ale o bałagan, jaki powstał przy jej wdrażaniu — dodaje.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dr.hector #2705056 | 88.156.*.* 27 mar 2019 18:31

  Miejmy nadzieję,że następnym krokiem będzie wprowadzenie opłat za bezzasadne wezwanie zespołu ratownictwa medycznego,tak jak to jest we wszystkich krajach cywilizowanych!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Gato #2704743 | 83.9.*.* 27 mar 2019 09:50

  I od razu do NFZ będzie przywożonych dużo mniej pacjentów wymagających ratunku (leczenia)...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Paj #2704525 | 217.99.*.* 26 mar 2019 22:07

  Nowe jest wrogiem dobrego. Ale dobre trzeba zniszczyć. Następne pole dla PiS-orki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 4. j. #2704414 | 83.9.*.* 26 mar 2019 19:53

  No to PiS wziął się za ratownictwo medyczne.... pewnie będzie tak jak ze stadninami czyli pobojowisko...

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 5. kolka #2704412 | 89.229.*.* 26 mar 2019 19:50

  I w taki o to sposób wioska giżycko staje się wioską

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)