Aktywna, pełna życia i długowieczna!

2019-03-22 10:49:55 (ost. akt: 2019-03-24 10:55:34)
Dla polskich kobiet po 60. najważniejsze są relacje z bliskimi

Dla polskich kobiet po 60. najważniejsze są relacje z bliskimi

Autor zdjęcia: Fot. Pixabay

Płeć piękna nawet będąc już w srebrnym wieku na moment nie zwalnia. Polskie seniorki są zadowolone z życia, realizują swoje pasje i ufają innym. Na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i rodzinę.
Jakie są polskie seniorki? Mimo tego, że niektóre z nich borykają się z problemami finansowymi czy zdrowotnymi, są zadowolone z życia. I umieją się cieszyć z małych rzeczy! Ich największym powodem do radości jest... wolny czas. Docenia to 85 proc. kobiet. Z kolei 80 proc. jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania, a 79 proc. z relacji z innymi ludźmi. Takie wnioski płyną z najnowszego badania „Życie na emeryturze – wyobrażenia i postawy Polaków” zrealizowanego na zlecenie IZFiA (Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami)

Niestety, wiele kobiet boryka się z licznymi problemami zdrowotnymi: mają nadwagę. otyłość, zbyt wysokie ciśnienie krwi, choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle dolnej partii pleców i karku. Jeśli chodzi o choroby wieńcowe i choroby tarczycy, wyprzedzają w tym mężczyzn.

Mimo licznych dolegliwości, kobiety statystycznie żyją dłużej niż mężczyźni. Z danych GUS wynika, że w 2015 roku przewidywana długość życia kobiet w Polsce wynosiła 81 lat. Jak wskazują statystyki w 2030 roku – będzie to 84 lata, a w 2050 – ponad 87 lat. W tym czasie mężczyźni będą żyli średnio 73 lata (prognozy dla 2015 roku), 77 lat (2030 rok) i ponad 81 lat (2050 rok).

Największa „feminizacja” społeczeństwa, a więc liczba kobiet przypadająca na 100 mężczyzn widoczna będzie w wieku 85+. To właśnie wtedy na 100 mężczyzn przypada około 260 kobiet. Dla porównania w przedziale wiekowym 65-69 na 100 mężczyzn przypadają 124 kobiety.

A jak wygląda domowy budżet seniorek? Niestety nie najlepiej... Na kłopoty finansowe w wieku 60+ narzeka aż 62 proc. kobiet.

W ubiegłym roku, przy ustalaniu pierwszych kwot po obniżeniu wieku emerytalnego wyliczono średnie emerytury i dla kobiet wynosiły one 1540 zł, a dla mężczyzn – 2800 zł.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika natomiast, że przeciętny senior jest zadłużony średnio na 12,3 tys. zł. Niestety najbardziej zadłużone są kobiety.
Wiele z nich to wdowy, które musiały przejąć długi współmałżonków. Największe zobowiązania finansowe mają wobec banków i firm pożyczkowych.

Są też osoby, które nie nadążają za opłaceniem rachunków za czynsz, wodę, prąd i gaz. Duża część z nich nie płaci za abonament telewizyjny, Internet, czy telefon. Z naszych badań wynika, że większość środków przeznaczają na podstawowe potrzeby, leczenie i leki. Dopiero na końcu listy są przyjemności, wakacje, czy np. remont mieszkania.

Kobiety po 60-tce są zdecydowanie bardziej aktywne niż mężczyźni. Przejście na emeryturę wcale nie oznacza kresu życia społecznego, czy towarzyskiego. Wręcz przeciwnie! Kobiety po 60. roku życia budzą w sobie nowe siły i potencjał. Wiele z nich zostaje słuchaczkami Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Chętnie podróżują, uczą się nowych rzeczy. Zapisują się na kursy komputerowe albo uczą się języków obcych. Nie jest obcy też im ruch. To właśnie panie są największymi fankami nordic walking.

Jaki wniosek płynie z tych badań? Kobiety potrafią cieszyć się życiem na emeryturze, mimo że nie wszystko w ich życiu jest kolorowe.


Aleksandra Tchórzewska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.