Wieża ciśnień w Olsztynku znowu stanie się atrakcją

2019-03-23 16:20:25 (ost. akt: 2019-03-23 11:21:57)
Wieża ciśnień

Wieża ciśnień

Autor zdjęcia: Robert Waraksa

Za ponad 5 milionów złotych zostanie wyremontowana zabytkowa wieża ciśnień w Olsztynku. Pojawi się winda, wybudowany zostanie ponadto taras widokowy.
Jest to długo wyczekiwana inwestycja w Olsztynku — przyznaje Mirosław Stegienko, burmistrz Olsztynka. — Dość dużo czasu zajęły prace przygotowawcze, m.in. kompletowanie dokumentacji czy zgody konserwatora zabytków. Teraz jesteśmy na etapie podpisywania ostatnich umów, przekazywania placu budowy wykonawcy.

Prace będą kosztowały ponad 5 milionów złotych, z czego udało się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne w kwocie 3,2 miliona złotych z programu rewitalizacji miast Cittaslow.

Najkorzystniejszą ofertę, która została ostatecznie wybrana, złożyła firma WPB ROMBUD z Olsztyna z sześcioletnim okresem gwarancji i rękojmi. — Rozwijamy się i idziemy do przodu — podkreśla burmistrz Olsztynka. — Modernizacja wieży ciśnień to kolejna inwestycja, która wpisuje się w trend.

Nieczynna od lat wodociągowa wieża ciśnień została zbudowana w 1906 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

Działała do 2004 roku i jeszcze do tego roku była urządzeniem, które wchodziło w skład systemu wodociągowego w mieście.

Inwestycja zakłada m.in. wykonanie antresoli widokowej, rozbiórkę pomieszczenia technicznego przy wieży, wylanie nowej posadzki, budowę schodów, renowację elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwi, prace na dachu oraz wykonanie nowych instalacji wewnętrznych. Budynek będzie miał także windę, która ułatwi dostęp do obiektu m.in. osobom niepełnosprawnym.

— Wieża ma niepowtarzalny, ośmioboczny kształt wyróżniający się w panoramie miasta. Cieszę się, że po ponad stu latach istnienia olsztynecka wieża ciśnień zostanie odnowiona. Zmieni się również jej przeznaczenie, tak aby mogła służyć ponownie miastu, naszym mieszkańcom, ale także turystom — ocenia Robert Waraksa, radny Olsztynka.

Władze miasta liczą, że po remoncie obiekt stanie się kolejną atrakcją. — Wieża ma niemal 35 metrów wysokości, z jej szczytu będzie można oglądać panoramę miasta — dodaje burmistrz Stegienko. — Nasi mieszkańcy dopytywali się o ten remont od dawna. Liczę, że w kolejnym sezonie będzie atrakcją chętnie odwiedzaną przez turystów.

Wewnątrz obiektu zaplanowano siedem kondygnacji, powstanie też ścianka wspinaczkowa.

Po modernizacji i rozbudowie znajdzie się tutaj również sala konferencyjna z zapleczem sanitarnym. Będą odbywać się tam szkolenia i spotkania. — Wieża stanie się siedzibą Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, będą odbywały się tutaj spotkania dla mieszkańców, ale również aktywizujące — dodaje Mirosław Stegienko.

Prace mają zakończyć się w październiku.

Katarzyna Janków-MazurkiewiczKomentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ok #2703813 | 82.177.*.* 25 mar 2019 21:57

  No super że będzie wieża widokowa bo wtedy Pan burmistrz będzie z tamtąd widział jak jego miasto popada w rujne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. allensteiner #2703020 | 37.8.*.* 24 mar 2019 19:01

  W Olsztynku będzie atrakcją a w Szczytnie już jest

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mazur #2702749 | 79.124.*.* 24 mar 2019 09:46

  z zamontowaniem windy to przegięcie , jeżeli ktoś będzie zainteresowany podziwianiem widoków to o własnych siłach wejdzie na taras widokowy - w końcu taka wieża to nie WTC w Nowym Jorku

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Haha #2702594 | 82.177.*.* 23 mar 2019 21:01

   Robicie co roku jakiś OBOP a nic z tego nie jest realizowane oprucz placów zabaw dla dzieci no i parkingu koło przystanku PKS z prawdziwego zdarzenia no brawo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Mieszkaniec #2702588 | 82.177.*.* 23 mar 2019 20:56

    A kiedy będzie już dawno planowana plaża miejska bo odkąd pamiętam obietnice są co roku a bagno olsztyneckie coraz to gorzej wygląda a mieszkańcy zamiast korzystać to jeżdżą na inne jeziora. Normalnie wstyd.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)