Zdrowie jest dla nich bardzo ważne

2019-03-22 08:46:40(ost. akt: 2019-03-22 08:51:15)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

To, że profilaktyka jest dla nich ważna, udowodniły panie, które pojawiły się w środę 20 marca w Centrum Barka w Górowie Iławeckim na spotkaniu z doświadczoną położną. Przy kawie i ciasteczkach poznawały tajniki kobiecego zdrowia.
Spotkanie było jednym z całego cyklu działań wynikających z projektu "Jestem Kobietą, chcę być zdrowa", dotyczącego profilaktyki raka szyjki macicy. Projekt ten realizuje Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej, z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko–Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko–Mazurskiego na lata 2014–2020.

Inicjatywa jest skierowana do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, bo w tym przedziale wiekowym występuje najwięcej przypadków zachorowania na raka szyjki macicy w Polsce.

Projekt obejmuje powiaty: olsztyński, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, szczycieński i bartoszycki. To w tych powiatach odbywają się Białe Soboty, czy Niedziele oraz spotkania profilaktyczne, podczas których panie mogą nie tylko wysłuchać wykładów doświadczonych lekarzy, czy położnych, ale też skorzystać z konsultacji i przede wszystkim darmowej cytologii, która jak wiemy jest najistotniejszym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy i niestety często zaniedbywanym przez zapracowane kobiety. Tak było i we środę w Górowie Iławeckim.

Organizatorki spotkania, korzystając z życzliwości i gościnności Centrum Barka, zaprosiły panie na prezentację, wykład, a także badanie cytologiczne.

Uczestniczki, poza praktyczną i bardzo potrzebną wiedzą na temat zapobiegania rakowi szyjki macicy oraz technik pobierania cytologii, otrzymały też w prezencie kalendarzyki cytologiczne, gdzie będą mogły zaznaczać terminy kolejnych badań, ulotki oraz kilka przydatnych gadżetów i mogły się skonsultować ze specjalistką.
W luźnej atmosferze, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku zadawały pytania prowadzącej wykład mgr Małgorzacie Drężek-Skrzeszewskiej, ale też porozmawiać z nią na osobności. Ta doświadczona położna służyła radą każdej pani.

Projekt "Jestem Kobietą, chcę być zdrowa" to bardzo ważna akcja profilaktyczna, co roku bowiem w Polsce ponad 3 tysiące pań w różnym wieku dowiaduje się, że dotknęła je ta straszna choroba, część z nich z tego powodu umiera. Można tego uniknąć, bo rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym jest prawie całkowicie uleczalny. Warto więc korzystać z programów i projektów profilaktycznych, zdobywać niezbędną wiedzę i robić badania.

— Na naszych spotkaniach z darmowych badań mogą skorzystać aktywne zawodowo panie w wieku 29-59 lat, które w ostatnich trzech latach nie miały robionej cytologii — mówi Małgorzata Chojnowska, koordynator projektu. — Warto też pamiętać, że cytologia nie boli, a może uratować nasze życie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kobieta #2706848 | 37.30.*.* 30 mar 2019 20:40

    Miał być w Górowie ginekolog i jest cisza; Cz była to następna kiełbasa wyborcza burmistrza

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz