Najpierw promesa, potem pieniądze. Wojewoda zapewnił samorządowców o dotacjach na usuwanie klęsk żywiołowych [ZDJĘCIA]

2019-03-21 19:52:51(ost. akt: 2019-03-21 20:19:28)
Prmesa na drogi UW

Prmesa na drogi UW

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sześć samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego dostanie pieniądze na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na swoim terenie. Łącznie otrzymają z MSWiA 4,3 mln zł.
Wojewoda Artur Chojecki przekazał sześciu samorządom promesy gwarantujące im otrzymania pieniędzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.


Gmina Elbląg dostała pieniądze na odbudowę mostu na rzece Bierutówce zniszczonego przez powódź. Gmina otrzyma na ten cel 417 tys zł.

— To ok. 50 proc. kosztów całej inwestycji — mówi Zbigniew Tucholski, wójt gminy Elbląg.— Resztę wyłożymy ze swojego budżetu. Jeszcze w tym roku chcemy zrealizować tę inwestycję.

Jednak starty spowodowane przez powódź w gminie są dużo większe, bo wyceniono je ok. 2 mln zł, ale w większości są to straty wywołane rozmyciem dróg gruntowych, chodników.

Prmesa na drogi UW

Orneta dostała promesę na ok. 48 tys zł na na zabezpieczenie skarpy przed osunięciem się ziemi, w pobliżu której znajduje się zakład energetyczny.

—To początek drogi, to są pieniądze na przygotowanie dokumentacji— mówił Ireneusz Popiel, burmistrz Ornety. — Liczmy, że dostaniemy później też pieniądze na zabezpieczenie skarpy. Szacujemy, że będzie to kosztować kilkaset tysięcy złotych.

Powiat kętrzyński otrzymał 805 tys. zł na remont mostu na rzece Guber oraz budowę nowego mostu przez rzekę Sołkę koło miejscowości Silginy.
— Każda złotówka pozyskana z zewnątrz jest bardzo cenna, wsparcie rządowe jest tutaj nieocenione — podkreślił Michał Kochanowski, starosta kętrzyński. — Teraz jak najszybciej przystąpimy do realizacji tych inwestycji.

Najwyższe dofinansowanie, bo prawie 1, 4 mln zł dostała gmina Iława.
— To są pieniądze na naprawę drogi między miejscowościami Nowa Wieś — Kamień Duży, która została zalana na przełomie 2017/2018 roku — tłumaczył Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława. — Z tego powodu przez pół roku drga była wyłączona z eksploatacji. Musimy przebudować tam przepusty, podnieść drogę na odcinku ok. 800 metrów. Koszt prac to ok. 2,1 mln zł.

Dotację z MSWiA dostaną też gmina Górowo Iławeckie (763 tys. zł) i gmina Młynary (961 tys. zł).

Andrzej Mielnicki


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wmuw #2701656 | 213.73.*.* 22 mar 2019 07:53

    Tu idą miliony a urzędnicy, którzy pracują przy przyznawaniu i kontrolowaniu wydatkowania tych pieniędzy zarabiają niewiele ponad minimalną krajową. Pracują z milionami, sprawdzają czy gmina nie kłamie je wydając a zarabiają tyle co sprzątaczka. Brawo rząd!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz