Sądy stają po stronie sklepów

2019-03-21 07:11:00 (ost. akt: 2019-03-20 20:55:57)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Żabka ma powód do radości. Wygrała. Sklepy tej popularnej sieci będą otwarte w każdą niedzielę. To finał procesu sądowego pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy, a franczyzobiorcami. Czy to początek dużych zmian w podobnych sieciach?
Zakaz handlu w niedziele, który obowiązuje od marca ubiegłego roku, obecnie jest stosowany w zaostrzonym zakresie. Od stycznia Polacy mogą zrobić zakupy tylko w ostatnią niedzielę danego miesiąca. Sieć sklepów Żabka może być natomiast otwarta w każdą niedzielę.

Od zapisów ustawy są 32 wyjątki, wśród nich punkty pocztowe. Żabki to wykorzystały i funkcjonują jako „placówki pocztowe”. To punkty nadawania i odbioru przesyłek. Interweniowała Państwowa Inspekcja Pracy, która zwróciła się do sądu. Te stanęły jednak za sklepikarzami Żabki, pod której szyldem prowadzonych jest 5,5 tys. sklepów. PIP wytoczył franczyzobiorcom łącznie 148 procesów i wszystkie przegrał.

„We wszystkich sprawach, w których franczyzobiorcy skutecznie złożyli sprzeciwy od wyroków nakazowych, sądy zdecydowały o umorzeniu postępowań i uniewinniły franczyzobiorców — czytamy w komentarzu biura prasowego Żabki. — Sądy również wydawały decyzje odmawiające wszczęcia postępowania wobec franczyzobiorców, nie znajdując żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania z pomocy pracowników w ramach wyłączenia wynikającego ze statusu placówki pocztowej”.

Jacek Kotarbiński, ekonomista i ekspert ds. marketingu, zauważa na portalu Wirtualnemedia.pl, że Polacy są mistrzami w omijaniu wszelkich ograniczeń. — To wręcz tradycja narodowa od setek lat. Nie dziwię, że sklepy próbują znaleźć sposób na ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Jest to sprytny ruch, na swój sposób czuć tu ducha Stanisława Barei — podkreśla.

— Bardzo cieszę się, że prawo jest ważniejsze niż pomysły i zakusy Państwowej Inspekcji Pracy, która realizuje politykę rządową — twierdzi Wiesław Łubiński, kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club. — Sądy stanęły po stronie wolności obywatelskiej. Walczyliśmy przecież o wolność w latach osiemdziesiątych. Odzyskaliśmy ją. Teraz znowu zaczyna się ręczne sterowanie. Temu jestem przeciwny.

Czy wzorem Żabki pójdą inni sprzedawcy? Sieć sklepów Freshmarket już dawno poszła w ślady Żabki i dziś też funkcjonuje jako placówki pocztowe. Również sieć Livio (około 2,5 tys. sklepów franczyzowych z obrotami przekraczającymi 3 mld zł) zakończyła negocjacje z operatorem pocztowym.

Przykład Żabki pokazał, jak bardzo dziurawy jest zakaz handlu. Sposobów na otwieranie sklepów w niedzielę jest znacznie więcej. Dla przykładu, wciąż nie do końca jasne są zasady prowadzenia sprzedaży na dworcach lub w środkach transportu. Nie ma też efektywnej metody na sprawdzenie. czy przeważającą działalnością danej placówki jest na przykład sprzedaż kwiatów lub biletów, prasy i papierosów. Kwiaciarnie i kioski mogą być otwarte w niedziele, o ile sprzedaż tych towarów stanowi ich przeważającą działalność. A to kusi przedsiębiorców do ograniczenia strat spowodowanych prawnymi obostrzeniami.

Po wygranej Żabki ruszyła inicjatywa „Uwolnijmy handel”, która zbiera podpisy pod projektem znoszącym zakaz handlu w niedzielę. Powstało też Polskie Stowarzyszenie Małych Przedsiębiorców i Franczyzobiorców. Jego prezesem ma być Paweł Tracz, franczyzobiorca Żabki, toczący w Sejmie bój o to, żeby nie zaostrzać przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Przypomnijmy też, że zgodnie z ustawą w tym roku handlowa jest tylko jedna, ostatnia niedziela w miesiącu. Natomiast od początku 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele bez wyjątku.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XXX #2706753 | 93.105.*.* 30 mar 2019 16:40

  Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że obrońcy i autorzy ustawy o handlu sa w odwrocie. Najpierw krytyka ustawy przez sejmowe biuro analiz, potem wstrzemięźliwe wypowiedzi Morawieckiego o ustawie i wstrzymanie prac nad jej nowelizacją, teraz zasłużony triumf Żabek. Oby tak dalej! A jeszcze przyjdą dla drobnego polskiego handlu szczęśliwe dni!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Olga #2706750 | 93.105.*.* 30 mar 2019 16:32

  148?! I wszystkie sprawy rozstrzygnięte na korzyść Żabek! Masakra! Totalna kompromitacja inspekcji pracy, solidarności, która wymyśliła tę ustawę i totalna kompromitacja ustawy o zakazie handlu.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Krycha #2706748 | 93.105.*.* 30 mar 2019 16:24

  „Sądy stanęły po stronie wolności obywatelskiej” - ładnie powiedziane. Może wreszcie to początek końca tej paranoi z zakazem handlu, gdzie leśnej dziadki z solidarności i kościoła mówią nam jak mamy żyć, kiedy pracować i robić zakupy.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. takie sądy mamy #2701406 | 77.111.*.* 21 mar 2019 17:59

  https://szczecin.onet.pl/szczecin-sedzia -zamienila-ceny-na-przewodnikach-w-sklep ie-jest-akt-oskarzenia/jcz1pw2

  odpowiedz na ten komentarz

 5. misio #2701334 | 195.136.*.* 21 mar 2019 16:01

  czytam kometarze z roznych art prasowych , jak to sie polakom teraz zle zyje , jacy sa biedni itd . ide do biedry czy 8 czy 19 tlok , na parkingu srednia wieku aut to 5 letnie co najwyzej , jeszcze piec lat temu , w sklepach luzno , a na pargingu 10 letni opel to luksus z ktorym wlasciciel sie obnosi . popatrzcie na siebie jaky jestescie zaklamani i ...g....pi , lepiej sie cieszcie ze ten pisiorowaty rzad niewpuscil do polski muzulmanow , bo sralibyscie w gacie pod tymi biedrami

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)