Mama 4+ składa wniosek. O świadczenie ubiegają się też ojcowie

2019-03-20 20:45:16(ost. akt: 2019-03-20 19:54:19)

Autor zdjęcia: pixabay

Na Warmii i Mazurach wśród osób, które złożyły wnioski emeryturę jest też dwóch ojców. ZUS wydał już prawie 500 decyzji o przyznaniu świadczenia.
Z początkiem marca weszła w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym "Mama 4 plus". Świadczenie przysługuje kobietom (a w szczególnych przypadkach również mężczyznom), które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie podjęły pracy zawodowej lub pracowały zbyt krótko, aby wypracować sobie choćby minimalną emeryturę.

— Zainteresowanie nowym świadczeniem jest duże. Ponad 7 tys. klientów odwiedziło nasze placówki , aby dowiedzieć się szczegółów nt. świadczenia — mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci, a także ojcu, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Żeby dostać tzw. matczyną emeryturę trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Należy również posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce.

Jak poinformowała niedawno na konferencji prasowej minister rodziny pracy i Elżbieta Rafalska, w całym kraju w ZUS złożono 34 tys.

— W tym 42 wnioski złożyli mężczyźni — mówiła minister Rafalska. Jak dodała, 235 wniosków złożyły osoby poniżej 60 roku życia. Minister zaznaczyła, że to dopiero początek funkcjonowania świadczenia "Mama 4 plus".

Jak pokazują sondaże Polacy popierają emerytury dla matek. Aż 61 proc. respondentów pozytywnie ocenia rządowy program "Mama 4 plus" — wynika z sondażu przeprowadzony w lutym przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Przeciwnego zdanie było 29 proc., a co dziesiąta osoba nie miała wyrobionej opinii na ten temat.

Poparcie dla emerytur dla matek spada wraz ze wzrostem wykształcenia badanych. Wśród osób z wykształceniem zawodowym lub niższym sięga 69 proc., a w grupie Polaków z wyższym wykształceniem wynosi 52 proc. — wynika z sondażu.

CBOS zapytał Polaków także o słabe strony programu. 60 proc. respondentów wskazało na to, że nie obejmuje on kobiet, które urodziły mniej niż czworo dzieci. W opinii 52 proc. Polaków negatywną konsekwencją programu może być niepodejmowanie pracy zawodowej przez kobiety, które mają czworo dzieci. Co druga osoba uważa, że program "Mama 4 plus" jest sprawiedliwy, ponieważ kobiety, rodząc i wychowując czworo dzieci, przysporzyły państwu podatników. Ponad 42 proc. Polaków jest przekonanych, że program zachęci rodziny do posiadania większej liczby dzieci.

Świadczenie przysługuje w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą nie przekroczyło jej kwoty minimalnej, czyli 1100 zł brutto. Gdy osoba wnioskująca nie ma prawa do emerytury, świadczenie wyniesie właśnie 1100 zł (będzie ono corocznie waloryzowane).

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy złożyć wniosek oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej. Do wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające należy dołączyć:
— akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dziećmi,
— informację o numerach PESEL dzieci,
— a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie i wysokość świadczenia.

Druki wniosku i oświadczenia są dostępne na salach obsługi klientów w placówkach ZUS oraz na www.zus.pl.


Andrzej Mielnicki

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2703843 | 37.201.*.* 25 mar 2019 23:39

  Uwazam ,ze to jest niesprawiedliwe w stosunku do matek ktore urodzily 4-ro lub wiecej dzieci i i przepracowaly 20-30 lat zeby miec jakas skromna emeryture.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. yoe #2701563 | 83.9.*.* 21 mar 2019 22:32

  I gdzie tu jest sprawiedliwość, kobiety miały czwórkę dzieci i pracowały, a teraz nieroby na ruchają czwórkę z pięcset plus, przeżyją, a na koniec jeszcze emeryturę dostaną

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. matka #2701021 | 46.170.*.* 21 mar 2019 08:11

  Nie wierzę, że taki procent popiera ten program. Wystarczy poczytać komentarze i posłuchać Matek, które mają 4 dzieci i uważały za swój obowiązek PRACOWAĆ, by mieć co do gara włożyć...

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 4. Wara od naszych dzieci !!! #2700988 | 88.220.*.* 21 mar 2019 06:03

  Podła zmiana chce zrobić z polskich kobiet samice rozpłodowe za najniższą emeryturę ! A jak Polka urodzi 125 dzieci to będzie miała miesięcznie tyle ile asystentka pisowskiego prezesa banku !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 5. marek #2700980 | 188.147.*.* 21 mar 2019 02:04

  Oddać Festiwal dla Ostródy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)