Mazury i Warmia: Pomniki poległych w czasie I wojny światowej
Pomnik w Cerkiewniku koło Dobrego Miasta stoi w centrum wsi, przed miejscowym kościołem. Jest odnowiony i zadbany.
Pomnik w Boćwince zachował sie w bardzo dobrym stanie. Obok obelisk poświęcony Hindenburgowi. Napis na pomniku: Den Heldentod fürs Vaterland starben im Weltkriege 1914-19 Polegli bohaterska śmiercią za ojczyznę w czasie Wojny Światowej 1914-1918 Hermann Fronzeck Rudolf Fronzeck Hugo Kunkel Oskar Gronau Emil Meyhofer Hermann Przykopanski Karl Salewski Hermann Salewski Eduard Moritz Heinrich Moritz Rudolf Fronzeck Fritz Wensack August Plettner Karl Plikat Fritz Pletzer Emil Pichot Franz Bonalus August Jeworowski Gustav Hempel Franz Burba Boćwinka(niem. Bodschwingken, 1938-1945 roku Herandstal)leży przy drodze Gołdap Węgorzewo.
Pomnik w Wilczętach (powiat braniewski). Zachował się na nim napis: Unsern Opfern des Weltkrieges 1914-1918 in Dankbarkeit - Kirchengemeinde Deutschendorf (Naszym ofiarom Wojny Światowej 1914 - 1918 wdzięczni parafianie z Deutschendorf).
Na dawnym cmentarzu ewangelickim w Konopkach Wielkich koło Giżycka zachował się pomnik na cześć czternastu mieszkańców Konopek, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Odsłonięty w 1928 roku. Lista poległych: Friedrich Bögel, Friedrich Brzoska, Johann Czepluch, Johann Cwalinna, Max Czygan, Friedrich Dekarz, Emil und Jahann Dennig, Friedrich Gross, August Kutzborski, Gustav Paragnik, Adolf Scharna, Hermann Stenzel, Gustav Waschk.
Podoolsztyński Bartąg to rzadki przypadek szacunku dla zmarłych i historii. Historii zapisanej po niemiecku. Ks. Leszek Kuriata, proboszcz parafii w Bartągu zasługuje na wielki szacunek. To dzięki jego staraniom przed wejściem do kościoła możemy dowiedzieć się jacy mieszkańcy parafii Bertung zginęli w czasie pierwszej wojny światowej. Oryginalne tablice skardziono w 2006 roku. Nie był to jednak jakaś antyniemiecka akcja. Złodziej ukradł bowiem także litery z z głazu-pomnika, poświęconego osobie Jana Pawła II. Dzięki staraniom ks. proboszcza Leszka Kuriaty dwa lata później pojawiły się nowe tablice. Żeby już nie kusić złodziei wykonano je nie z metalu, ale z marmuru. Dodano tez polskie: ŚP.
Pomnik w Rogóżu to jedyny zachowany w tak dobrym stanie pomnik poległych mieszkańców w powiecie lidzbarskim. Na dwóch kamieniach wyryto nazwiska mieszkańców wsi wchodzących w skład parafii w Rogóżu, którzy zginęli w latach 1914-1918. Za kamieniami krzyż nagrobny proboszcza Rogóża ks. Kriegera (1833-1890). Prawdopodobnie po wojnie został przeniesiony z przykościelnego cmentarza i postawiony za kamieniami.
Na świetnie zachowanej tablicy w Ławkach widnieje napis: UNSEREN GEFALLENEN BRUDERN • ZUM EHRENDEN GEDACHTNISS • DIE KIRCHENGEMEINDE LAUCK czyli "Naszym poległym bohaterom ku pamięci. Parafanie Ławek. Ławki (niem. Lawken, lauken, Lauck): wieś w w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim, w gminie Wilczęta.