5 rzeczy, których nie wiesz o Kolumbii

2019-03-19 14:52:00(ost. akt: 2020-03-26 14:35:07)
Kolumbia słynie z najdelikatniejszej i najsmaczniejszej kawy na świecie.

Kolumbia słynie z najdelikatniejszej i najsmaczniejszej kawy na świecie.

Ameryka Południowa wciąż wydaje się prawie tak odległa, jak księżyc czy Mars…! A to piękny kontynent, gdzie kultura i historia są częścią tożsamości. I choć, prócz Brazylii, wszędzie urzędowym językiem jest hiszpański — to jednak jest to tuzin różnych krajów, z których każdy ma swoją własną twarz. Dziś przedstawiam Kolumbię.
Od ponad dekady Kolumbia przechodzi olbrzymią, pozytywną zmianę, zrywając z pozostałościami narkotykowych karteli. Biorąc pod uwagę bogactwo atrakcji, nie tylko turystycznych, które Kolumbia może zaoferować — dla prawdziwych obieżyświatów to po prostu fantastyczna wiadomość!
Kolumbia to przede wszystkim piękne miasta kolonialne, z fantastyczną architekturą i niepowtarzalnym klimatem — ale i metropolie, które kuszą gwarem i nowoczesnością.

1. Vallenato do tańca

Ameryka Południowa kojarzy się bardzo muzycznie. Argentyńskie tango, brazylijska samba i cały karnawał w Rio… A w Kolumbii jest vallenato. Wedle legendy około 1850 r. u wybrzeży Kolumbii rozbił się niemiecki statek z dużym ładunkiem akordeonów, które miejscowa ludność odnalazła na brzegu morza. Ponieważ nikt takiego instrumentu wcześnie w Kolumbii nie widział, mieszkańcy sami nauczyli się na nim grać i to pewnie dlatego kolumbijskie rytmy z wykorzystaniem tego instrumentu tak odbiegają od standardów europejskich.

Obrazek w tresci

2. Miasto z przydomkiem

W Kolumbii jest trzecim krajem Ameryki Południowej pod względem ludności — zamieszkuje ją ponad 45 mln mieszkańców. Sporo jest dużych miast — w 30 z nich liczba ludności przekracza 100.000. Stolica kraju, Bogota, liczy ich sobie ponad 7,5 mln i jest chlubą dla całego kraju. Na cześć wielu miast pisze się piosenki. Co jednak najbardziej charakterystyczne — wszystkie większe miasta mają swoje przydomki. Bogota to Ateny Ameryki Południowej, Barranquilla to La Arenosa, czyli Piaszczysta, a stolicę salsy – Cali – nazywa się Niebiańską Filią (Sucursal del Cielo). Z kolei Medellín to Miasto Wiecznej Wiosny.

3. Mrówki podano do stołu!

Departament Santander na północy Kolumbii znany jest m.in. z gatunku olbrzymich mrówek. Mrówy są tak wielkie, że dawno temu zyskały miano mrówek dupiastych i wyróżniają się także tym, że są… jadalne! I choć Kolumbijczycy generalnie nie gustują w daniach z insektów, zwyczaj przyrządzania dań z tych mrówek znany był jeszcze w czasach przed konkwistą. Smakosze twierdzą, że smakują jak orzeszki ziemne. Podaję się je prażone albo wykorzystuje jako podstawę dla sosu do mięsa.

Obrazek w tresci

4. Ojczyzna aguardiente
Choć spopularyzował ją film „Desperados”, a sławny Antonio Banderas zaśpiewał o niej piosenkę Cancion Del Mariachi — słynna wódka aguardiente jest odmianą typowo kolumbijską, o anyżowym posmaku. Dla porównania w Peru wódkę produkuje się z winogron i zwie się ją pisco, w Brazylii cachaça produkowana jest z trzciny cukrowej, a w Meksyku pije się habanero.

5. Miłość, szmaragd i…

To właśnie Kolumbia zapewnia 60 proc. światowej produkcji tego cennego kamienia. Zwane zielonym złotem — szmaragdy napędzają kolumbijski przemysł jak nic innego. Jego wydobycie skupia się przede wszystkim w departamencie Boyacá znajdującym się na północny wschód od Bogoty. Dla wielu turystów, szczególnie tych zamożniejszych, biżuteria ze szmaragdem jest wspaniałą pamiątką zakupioną na wakacjach. A ci wszyscy, których na to nie stać, mogą chociaż nacieszyć swoje oko w Międzynarodowym Muzeum Szmaragdu w Bogocie.
Magdalena Maria Bukowiecka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zorientowany #2700481 | 95.160.*.* 19 mar 2019 23:25

    zapomniano o angielskim (Gujana), francuskim (Gujana Francuska) i niderlandzkim (Surinam)...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz