Rewitalizacja parku w Kortowie i budowa kolumbarium. Plany inwestycyjne UWM

2019-03-13 07:11:00(ost. akt: 2019-03-12 16:31:27)

Autor zdjęcia: mat. arch. GO/PK

Dwie inwestycje ma w planach Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Pierwsza to rewitalizacja parku w Kortowie. Druga to budowa kolumbarium na cmentarzu w Dywitach – dla darczyńców, którzy przekazali swoje ciała do celów naukowych.
Dwa i pół miliona złotych ma kosztować rewitalizacja parku w Kortowie I, czyli starej części kampusu. — Mamy dofinansowanie tego projektu, który jest częścią dużego działania, realizowanego pod hasłem bioróżnorodności na trenie kampusu — mówi nam doktor Aleksander Socha, kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

I dodaje: — Chodzi w nim o zachowanie równowagi między światem roślin, zwierząt i ludzi. W Kortowie I chcemy wyremontować plac Cieszyński, naprawić przylegające do niego chodniki, by poprawić komunikację. Zachowamy jednak dotychczasowy układ komunikacyjny, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Będą ponadto prowadzone prace dendrologiczne, zostaną poprzycinane korony chorych drzew i uzupełnione nasadzenia.

— Przybędą nie tylko nowe drzewa, ale także krzewy. Zagospodarujemy trawniki, sadząc byliny i zakładając kwietne łąki. Dzięki nim pożyteczne owady zapylające będą miały co jeść. Będziemy zakładać hotele dla owadów i montować budki lęgowe dla ptaków oraz nietoperzy — tłumaczy kanclerz UWM.

I zapowiada, że nowo sadzone drzewa i krzewy będą znacznych rozmiarów, dlatego zastosowane zostaną ekrany korzeniowe, które będą chronić rośliny przed wyschnięciem. Z kolei chodniki, biegnące przez tereny zielone, pokryje nawierzchnia przepuszczalna.

— Będzie to nawierzchnia mineralna, zagęszczona i o odpowiednim utwardzeniu — tłumaczy dr Aleksander Socha. — Będą też nowe drewniane ławki i stojaki dla rowerów. W planach mamy także montaż kilku zdrojów pitnych. Podobne są już w Olsztynie, bo przecież woda z naszych wodociągów nadaje się do picia bezpośrednio. W Kortowie będzie siedem takich zdrojów i będą to urządzenia wielofunkcyjne. Ze zdroju będzie mógł się napić spragniony pieszy, natomiast rowerzysta będzie mógł nabrać wody do bidonu, a jednocześnie będzie można napoić zwierzęta.

Wszystkie te plany, jak podkreśla kanclerz, są zgodne z projektem Green University, czyli Zielonego Uniwersytetu. — Chcemy odnowić i zrewitalizować przestrzeń naszego kampusu tak, aby była estetyczna i bezpieczna — dodaje dr Socha. — Już są kamery i jeszcze będą nowe, bo w dzisiejszych czasach są niezbędne. Myślimy też o nowym ledowym oświetleniu i konstrukcji lamp, nawiązujących stylem do architektury dawnego Kortowa.

Na zagospodarowanie zieleni, zakup i montaż małej architektury wraz z przebudową parkingu i chodników olsztyński uniwersytet otrzymał 1,4 miliona złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014-2020. Część prac, takich jak budowa chodników, ma zakończyć się we wrześniu 2019, a całość robót wiosną przyszłego roku.

Drugą inwestycją, na której wykonanie UWM ogłosił przetarg, jest kolumbarium dla osób, które przekazały swoje ciała uczelni do celów naukowych. Obiekt ma znaleźć się na cmentarzu komunalnym w Dywitach i zająć powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Projekt przewiduje również część podziemną kolumbarium.

— Czekamy na wykonawcę — mówi kanclerz UWM. — Chcemy uszanować darczyńców. Urny z prochami zostaną umieszczone w godnym miejscu. Ofiarodawcy nie są anonimowi i znajdą są tam również tabliczki z ich nazwiskami. Wcześniej uczelnia zobowiązała się do pokrycia kosztów pochówku darczyńców.
Teren w Dywitach przekazał uczelni Urząd Miasta.

Natomiast uroczysty pochówek prochów ponad 40 darczyńców zaplanowano na 15 czerwca. — Będzie to pochówek akademicki — powiedział nam prof. Jerzy Gielecki, kierownik Katedry Anatomii Wydziału Lekarskiego UWM.
Wyjaśnijmy, że taka forma pożegnania jest nazywana Memoriałem im. ojca prof. Innocentego Józefa Marii Bocheńskiego (1902-1995) — zakonnika, logika, filozofa, sowietologa, profesora uniwersytetu we Fryburgu. Uczony przekazał swoje ciało na cele naukowe.

Ewa Mazgal


Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tokyo #2701512 | 83.9.*.* 21 mar 2019 20:36

  Bez lustracji nie będzie to nigdy wyższa uczelnia...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. profesuar #2697628 | 204.85.*.* 14 mar 2019 15:08

  O tak Uniwersytet wiecznego Melanżu to wielka uczelnia, gdzieś tak koło 2000 miejsca w rankingach pewnie. Akurat dobra dla Seby czy Nikoli z maturą "zdaną" na 35% ...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Kocanka piaskowa #2697380 | 213.184.*.* 14 mar 2019 08:51

  "Rewitalizacja" parku już trwa, podobnie jak reszty Kortowa. Wycięto sporo drzew, sądząc po przekrojach, jakie leżały, to zdrowych, gatunki rodzime, były też wycinane drzewa dziuplaste. Brak nasadzeń nowych drzew w miejscach, gdzie właśnie taka wycinka by się przydała, bo drzewa stanowią zagrożenie. Ale może przyjdzie czas na nasadzenia, wrócą krzewy owocowe do parku i wzdłuż trawników, na drzewach w parku zostaną powieszone porządne i zgodne z normami budki dla ptaków i nietoperzy, a część trawników zostanie zamienione w łąki kwietne które kosi się raz na sezon. Niech zielone otoczenie będzie nas wyróżniało faktycznie pośród innych kampusów. Obecnie są wyznaczone miejsca pod ścieżki, trzeba mieć nadzieję, że jednak wszystko się dobrze potoczy...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. po Politechnice Warszawskiej #2697088 | 95.160.*.* 13 mar 2019 17:42

  UWM to sztuczny twór do zatrudniania znajomych, rodziny oraz tworzenia kolejnych pseudo doktorków. Nie zapomnijmy tutaj o ich jakże światowych, słynnych badaniach jak np. latający węgorz albo konferencje widma. UWM to wylęgania przyszłych bezrobotnych, ten słomiany kolos na glinianych nogach jest jedną z najgorszych uczelni w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. doc. dr. hab. IKM #2696901 | 83.9.*.* 13 mar 2019 13:26

   Miasto powinno ze wszystkich sił wspierać i finansować Uniwersytet Kortowski. To jedyna rzecz w tym mieście, która jest tego warta. Nie wydawać kasy na kościół a nasz "Cambridge"!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (15)