MEN ma plan awaryjny na wypadek strajku nauczycieli podczas egzaminów

2019-03-11 20:01:50(ost. akt: 2019-03-11 19:57:05)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W związku z planowanym strajkiem nauczycieli MEN chce zmienić zasady powoływania zespołów egzaminacyjnych w szkołach. Nowe przepisy miałyby obowiązywać już na tegorocznych kwietniowych egzaminach.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazały się w poniedziałek projekty rozporządzeń w sprawie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego. Resort edukacji proponuje w nich zmiany, które „pozwolą dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących”.

Obecne regulacje stanowią, że do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminy gimnazjalnego i maturalnego jest powoływany zespół egzaminacyjny, którego przewodniczącym jest dyrektor szkoły, w której jest przeprowadzany egzamin. Spośród członków zespołu egzaminacyjnego przewodniczący powołuje zespoły nadzorujące przebieg egzaminu w poszczególnych salach egzaminacyjnych.

W skład każdego zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej dwóch nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany ww. egzamin, oraz co najmniej jeden nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce.

MEN proponuje, aby w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących, w sytuacji gdy nie ma możliwości powołania nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin, mogli być powoływani inni nauczyciele (spoza tej szkoły). Zgodnie z projektem takie rozwiązanie będzie mogło być zastosowane już w bieżącym roku szkolnym przy przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019 r. „Pilne wejście w życie rozporządzenia wynika z potrzeby umożliwienia przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego skorzystania z zaproponowanego rozwiązanie jeszcze w bieżącym roku szkolnym 2018/2019” – czytamy w uzasadnieniu projektów.

Zgodnie z decyzję Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 10 kwietnia ma rozpocząć się egzamin gimnazjalny, a 15 kwietnia egzamin ósmoklasisty. Na 8 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada początek strajku i nie wyklucza, że nałoży się on na czas egzaminów.

źródło: kurier.pap.pl

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ten #2698388 | 91.233.*.* 15 mar 2019 22:06

  ten strajk i te referenda to pic na wodę , fotomontaż a tak naprawdę to gra przedwyboecza Broniarza i jego "przeciwników" (tak naprawdę to kumpli) z solidarności. Wiadomo że sa pieniądze na podwyżki , może nie takie wysokie ale sa więc wykombinowali ze zrobia "zadyme' strajkowa dla picu a potem osiągną 'porozumienie' i w sam raz p[rzed kampanią wyborcza dobry efekt czyli zachowanie cieplego stolka na następna kadencja. nie wierze żedojdzie do strajku a podwyzki na pewno beda. Po prostu stara zagrywka starych graczy politycznych i wszystko. A nauczyciele niech się zastanowia przed przystapieniem do strajku bo wiekszość z nich nie zna ustawy o związkach zawodowych i na pewno nie ma pojecia jak go przeprowadzic. nie wiedza pewnie także że strajk pracodawca nie ma obowiązku zapłacic-zgodnie z ustawa wynagrodzenie za ten czas iśe nie nalezy. A ponadto moga w referendum zagłosowac za a potem się wypiąc i nie przystąpić , wiec organizatorzypowinni być bardzo ostrozni ztą euforią starjkowa. już wielu "zwiazkowców" wzięło na czas referendum L4.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 2. jeszcze jedno #2697830 | 91.233.*.* 14 mar 2019 21:20

  bardzo częstym zarzutem stawuanym na FORUM nauczycielom jest : nie potrafia nic nauczyć. Obecnie utrwalilo się dziwne rozumowanie że idealna szkoła to jest jakis twór ze uczeń do niej wejdzie a drugimi drzwiami wyjdzie prawie Einstein. Moi Państwo nikt jeszcze nie stworzył takiej szkoły i nigdy nie uzyskał żadnych efektów pedagogiznych jezeli uczeń po prostu się nie uczy. Tych narzekających nalezałoby zapytac kiedy ostatni raz samodzielnie odrobili prace domowa. Sportowiec choćby najlepszy nie osiągnie wyników bez treningu , muzyk bez prób a uczeń be samodzielnej nauki. Jezeli kochany milusiński całymi popołudniami i nockami wałesa sie po ulicach , klubach i knajpkach to na pewno nie rozwiąze zadań z trygonometri bo na to trzeba ćwiczeń. Jezeli rodzic nie reaguje to do kogo pretensje. narzekamy na zachowania skandaliczne młodziezy , winimy szkołe i cały swiat że nie karze rozwydrzonych bachorów ale jezeli narozrabia nasza pociecha to tęż wszyscy winni za to że się czepiaja "niewinnego' który np tylko do Pani powiedzial Ty K...o" na pewno to była jej wina bo dziecko jest 'wrażliwe".I tka jest mentalność.W kazdym razie belfrem raczej bym b yc nie chciał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kiedyś #2697820 | 91.233.*.* 14 mar 2019 21:11

  Kiedyś , mój znajomy przedsiębioraca z firmy transportowo -turystycznej ,który sam zarazem prowadzi autokar , tak okreslił wycieczkę szkolna. najpierw wchodza DAMY w najdroższych ciuchach , super butach , pachnace najlepszymi perfumami - to uczennice.na końcu wchodzi skromnie ubrany KOPCIUSZEK w ubranku czystym ,schludnym ale bardzo skromnej marki , obuwie takze z przeciwtnego sklepu -od razu widac że to nauczycielka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obserwator #2697632 | 37.47.*.* 14 mar 2019 15:17

   Dlaczego tak szybko znikają komentarze podające prawdziwe oblicze dzisiejszej oświaty i wypowiedzi ludzi związanych z tą branżą, którzy chcą pokazać jakie są problemy, kto za tym stoi, zastanawiające????

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. sir #2697270 | 37.248.*.* 13 mar 2019 23:57

    Winą PISu jest zwiększenie przyrostu naturalnego, czyli zwiększenie ilości dzieci, na każdą ,,mądrą głowę", do wyedukowania. Są dwa wyjścia: Albo podnieść pensum nauczycielom, albo zatrudnić dodatkowych. Można też poczekać do jesieni i wybrać nowe POKO-lenie. Opracowanie ustawy umożliwiającej adopcję przez obcokrajowców, nie powinno być trudne i zlikwiduje ,,nadwyżkę" w szkołach. Perfidny plan.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (33)