UOKiK wziął pod lupę opakowania i naczynia jednorazowe. Czy wiesz, co oznaczają znajdujące się na nich symbole?

2019-03-09 08:39:21(ost. akt: 2019-03-10 16:14:14)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Inspekcja Handlowa skontrolowała materiały i wyroby do kontaktu z żywnością. Na szczęście nie mamy powodów do niepokoju. Oznakowanie okazało się dobre, a zastrzeżenia kontrolerów dotyczyły niespełna 6 proc. sprawdzonych przedmiotów. Producenci dobrze wykonują swoje zadanie, ale czy my wiemy, co oznaczają symbole umieszczane przez nich na opakowaniach?
Kontrole Inspekcji Handlowej odbyły się w całej Polsce i objęły 80 placówek – hurtowni oraz małych i dużych sklepów.

Inspektorzy sprawdzili 425 partii materiałów i wyrobów, w tym opakowania z tworzyw sztucznych, papieru i tektury, szkła, silikonu czy ceramiczne, a także inne wyroby, takie jak folia aluminiowa, kubki termiczne, tacki do grilla, miski emaliowane itp. Mieli zastrzeżenia do 25 partii, czyli 5,9 proc.

Oznakowanie zakwestionowanych produktów nie dawało pełnej informacji o przeznaczeniu (na przykład informacji „do kontaktu z żywnością” czy symbolu „kieliszka z widelcem) lub sposobie prawidłowego użytkowania (np. że dane talerzyki papierowe nie są przeznaczone do żywności kwaśnej), bo producent jej nie zamieścił lub dystrybutor nie przetłumaczył.

W sześciu przypadkach sprzedawca nie miał deklaracji stwierdzających, że opakowania są zgodne z przepisami o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, lub były one niepełne.

Kontrola doprowadziła do wycofania z obrotu 13 partii nieprawidłowo oznakowanych produktów. Inspekcja Handlowa skierowała jedną informację do organu nadzoru sanitarnego i dwa wnioski do sądów rejonowych, a w dwóch przypadkach zastosowano pouczenie. Dostawcy, importerzy i producenci zostali poinformowani o wynikach kontroli. Muszą także wyeliminować nieprawidłowości.

Artykuły spożywcze w trakcie produkcji, przetwarzania, przechowywania, przygotowywania oraz serwowania mają kontakt z wieloma materiałami, które określa się mianem materiałów do kontaktu z żywnością. Zaliczyć do nich możemy między innymi: kontenery do transportu, opakowania, pojemniki, sprzęt kuchenny, zastawę stołową, naczynia jednorazowe. Produkty te nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów ani oddziaływać na jakość żywności. Poza tym muszą być odpowiednio oznakowane – m.in. symbolem „kieliszka z widelcem”.

Jakie oznaczenia spotkamy na materiałach z tworzyw sztucznych?


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lol #2695626 | 188.147.*.* 11 mar 2019 08:17

    Oznaczają ,którymi można palić w piecu a którymi nie! :-D

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jaśniepan #2695574 | 83.5.*.* 10 mar 2019 22:21

    Informacja, niby przydatna, ale zawracacie dupy. Sami dopuszczacie do użycia, i co wymagacie od konsumenta nie wiadomo jakiej wiedzy !

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz