Są pieniądze na innowacyjne projekty naukowców UWM

2019-03-08 12:51:20(ost. akt: 2019-03-08 12:51:50)
naukowcy uwm

naukowcy uwm

Autor zdjęcia: archiwum UWM

UWM dostał pieniądze na dwa projekty. Partnerem pierwszego jest Wydział Nauk o Żywności, drugiego Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego.
Dofinansowanie projektów pochodzi ze środków pierwszego polsko-chińskiego konkursu, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwo Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST). Naukowcy z Wydziału Nauki o Żywności we współpracy z Chińczykami zrealizują projekt „Innowacyjne technologie produkcji składników funkcjonalnych pochodzenia mlecznego i rozwój nowych produktów". Natomiast projekt „Artemis. Rozwój zaawansowanej metodologii dla wielosystemowych serwisów jonosferycznych czasu rzeczywistego” , poprowadzą naukowcy z  Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego, kierowanego przez prof. Andrzeja Krankowskiego.

Na pierwszy projekt, zgłoszony przez Wydział nauk o Żywności, przypadło 2 mln zł dofinansowania. Naukowcy opracują m.in. technologie związane z selekcją i rozdziałem składników mleka oraz jego modyfikacją. Dzięki ich pracy na polski i chiński rynek trafią innowacyjne produkty mleczne. Kierownikiem projektu ze strony UWM jest prof. Bogusław Staniewski, kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością.

Artemis to projekt poświęcony pracom nad modelowaniem jonosfery w czasie rzeczywistym dla rozwijających się satelitarnych systemów nawigacyjnych — europejskiego Galileo i chińskiego BeiDou. Wniosek na konkurs przygotowali naukowcy kortowscy we współpracy z Akademią Optoelektroniki Chińskiej Akademii Nauk. Projekt Artemis potrwa 3 lata i otrzymał 200 tys. euro dofinansowania. Wezmą w nim m.in. udział doktoranci: Kacper Kotulak (z prawej ) i Adam Froń (z lewej).

opr. MZG