Wspólna akcja policjantów CBŚP z Olsztyna i Straży Granicznej. Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

2019-03-06 07:32:28 (ost. akt: 2019-03-06 08:11:28)

Autor zdjęcia: KWP w Radomiu/CBŚP

Dzięki współpracy rozbito zorganizowaną grupę przestępczą i zatrzymano 16 podejrzanych, w tym 13 Polaków i 3 obywateli Ukrainy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP czy fałszowania dokumentów. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że członkowie grupy za pomoc prawie 500 cudzoziemcom mogli zarobić blisko 920 tysięcy euro.
Zatrzymanie 16 podejrzanych, to wynik śledztwa prowadzonego od stycznia 2018 roku przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie i funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. W akcji wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa działająca na terenie całego kraju zajmowała się legalizacją pobytu w Polsce m.in.: obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu, Indii. Według śledczych niemal 500 cudzoziemców mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom.

Mechanizm działania grupy polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, pozwalających im na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.

Funkcjonariusze zabezpieczyli liczną dokumentację, komputery, elektroniczne nośniki pamięci oraz blisko 250 tysięcy złotych w różnej walucie. Według wstępnych ustaleń grupa mogła osiągnąć zyski sięgające 920 tysięcy euro.

W Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wobec 5 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy polegający na tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

źródło: CBŚP

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pijany rycho #2693094 | 83.23.*.* 6 mar 2019 14:31

  Ułatwili pobyt cudzoziemcom to im tych cudzoziemców dokwaterowac do mieszkań

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. A największe grupy przestępcze #2692931 | 83.6.*.* 6 mar 2019 09:13

  A największe grupy przestępcze PO PSL UW, SLD które nie tylko obrabowały obywateli bo mp: SLD czytaj PZPR mordowały i to przez niemal pół wieku i na dodatek kradły na potęgę Bezkarne jak Gronkowiec i szajka .Wielki sukces? Osadzili drobnych kombinatorów za drobne. Rzeczywiści przestępcy którzy nas wydrenowali na miliardy nadal bez zarzutów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. good #2692904 | 77.253.*.* 6 mar 2019 08:35

   i bardzo dobrze

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz