Firmy zapłacą za swoje śmieci?

2019-03-06 07:22:00(ost. akt: 2019-03-05 20:08:59)
Opłaty od producentów opakowań, zdaniem ekspertów, pozwoliłyby zbudować szczelny system gospodarki odpadami

Opłaty od producentów opakowań, zdaniem ekspertów, pozwoliłyby zbudować szczelny system gospodarki odpadami

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Czy zrobimy porządek ze śmieciami? Krokiem do tego może być wprowadzenie zasady rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Mieliby oni płacić za zbiórkę i recykling opakowań, które wprowadzają na rynek. Tak jest na Zachodzie.
Możemy być wzorem dla Europy, jeśli chodzi o ilość produkowanych śmieci. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Środowiska, w 2017 roku w kraju zebrano prawie 12 milionów ton odpadów komunalnych. To o 2,7 procent więcej niż rok wcześniej.

Statystyczny Polak wyprodukował 311 kg śmieci, o osiem kilogramów więcej niż w 2016 roku. To wciąż jeden z najniższych wskaźników wśród krajów Unii Europejskiej. Średnia unijna jednego mieszkańca w 2016 roku to 483 kg. Niestety, ale na tym kończy się nasz dobry przykład, bo nie świecimy nim, jeśli chodzi o segregowanie śmieci i recykling.

A skutki tego widzimy po coraz wyższych rachunkach za wywóz odpadów, które mają nas też zmusić właśnie do ich segregowania. Jednak nie można tylko samych mieszkańców obarczać problemem niskiej segregacji i recyklingu. Za swoje śmieci powinni płacić też ci, którzy wprowadzają je na rynek. Tak uważa nasz rząd.

— Chcemy, aby od 2020 roku zaczęła obowiązywać w Polsce zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta w szerszym niż dotąd zakresie — zapowiedział niedawno wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Oznacza to, że producenci zapłacą za zbiórkę i recykling opakowań, które wprowadzają na rynek.

Jak zapowiedział wiceminister, w noweli ustawy odpadowej oraz opakowaniowej, nad którą trwają już prace, na nowo zostanie zdefiniowana rozszerzona odpowiedzialność producentów. A firmy, które wprowadzą na rynek opakowania, będą płacić za ich zbiórkę i recykling.

Nowelizacja powinna wejść w życie w połowie przyszłego roku. Według wiceministra, rozwiązanie to powinno zmniejszyć też koszt gospodarki odpadami komunalnymi, za którą odpowiadają samorządy, a płacą mieszkańcy.
Eksperci i samorządowcy od dawna postulują wprowadzenie takiego rozwiązania. Według danych, ściągniecie od przemysłu opakowaniowego nawet 2 groszy od opakowania mogłoby dać około 2 mld zł. Z tych pieniędzy byłaby finansowana zbiórka i zagospodarowanie takich odpadów.

— To wręcz konieczność — mówi Piotr Maciejewski, niezależny ekspert ds. gospodarki odpadami. — I mam nadzieję, że tym razem tak się stanie, bo zapowiedzi było już wiele. Muszą się znaleźć pieniądze w systemie gospodarki odpadami. Zgodnie z zasadą to zaśmiecający płaci. Na Zachodzie taka opłata to średnio 300 euro od tony, a u nas 28 zł i to dopiero od niedawna, bo wcześniej było to 7 zł. Dysproporcja jest więc ogromna.

Zgodnie z obecną ustawą, koszty zbierania i przetwarzania odpadów powinni ponieść producenci lub wprowadzający towary na rynek, przekazując do systemu gospodarki odpadami tzw. opłatę recyklingową. Niestety, od wielu lat w Polsce nikt tego nie egzekwuje.

Gdzie trafiłyby pieniądze z opłat od producentów, którzy wprowadzają na rynek opakowania? — To jest sedno tej sprawy — odpowiada Piotr Maciejewski.

I dodaje: — Przypomnę sprawę opłat za torby foliowe w sklepach. Idea była taka, że jak ktoś kupi torbę, to ma zapłacić i za torbę, i za jej recykling. Taka opłata powinna trafić do systemu, czyli do ludzi, którzy zbierają odpady, przeprowadzają odzysk i recykling. Maciejewski podkreśla jednak, że problem jest w tym, że tych pieniędzy branża odpadowa nie widzi. — Dzisiaj tak naprawdę wygląda to tak, że te pieniądze zostają w sieciach handlowych.

I rodzą się pytania: 1. Czy pieniądze z opłat trafią do systemu i dzięki temu będziemy mogli zadbać o środowisko? 2. Czy spadną opłaty za śmieci?

Warto brać także przykład z innych. W Niemczech, dzięki opłatom, które wnoszą producenci, mieszkańcy nie płacą za posegregowane odpady, a tylko za odpady resztkowe. — Raz, że zachęca się w ten sposób do segregowania śmieci. Dwa — system gospodarki odpadami działa, a firmy i zakłady, które zajmują się ich zagospodarowaniem, są w stanie się utrzymać — zauważa Piotr Maciejewski.

Przypomnijmy też, że nic nie wyszło z planów wprowadzenia tzw. systemu kaucyjnego, który okazał się być za drogi — jego koszt oceniono na 19-24 mld zł w skali kraju. Może więc coś wyjdzie z nowego pomysłu resortu środowiska?

— Oby, bo to krok dalej niż system kaucyjny — uważa Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta.

Zdaniem ekspertów, opłaty od producentów pozwoliłyby także zbudować szczelny system gospodarki odpadami, jak też spełnić wymogi unijne (do 2020 roku powinniśmy poddawać recyklingowi 50 procent odpadów). Poza tym Unia Europejska śrubuje normy, jeśli chodzi o recykling samych opakowań — do 2025 roku cel wynosi 65 procent i 70 procent do roku 2030.

Andrzej Mielnicki


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2737914 | 93.105.*.* 24 maj 2019 23:28

  www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Bartoszyczanin #2693013 | 5.173.*.* 6 mar 2019 12:26

  Kolejny podatek chcą wprowadzić. Ogłupienie sięga zenitu. A jak już producent poniesie tę opłatę, to mnie jako konsumenta znów skroją za ten sam śmieć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. dertt #2692949 | 188.147.*.* 6 mar 2019 09:37

  I co to Wam da?! Odp: NIC! I tak na końcu zapłacą za to zwykli ludzie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mama #2692936 | 178.36.*.* 6 mar 2019 09:21

  A problem skupu opakowan szklanych i plastikowych wciaz jest w Polsce zbyt trudny do rozwiazania. W Europie funkcjonuje dobrze od wielu lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Proszę o pojemniki do segregowania odpadów #2692908 | 213.73.*.* 6 mar 2019 08:43

  Nie mogę się doprosić pojemników do segregacji! Panie Prezydencie proszę zadbać o bloki w których miasto jest współwłaścicielem i ustawić pojemniki! Miasto poza podniesieniem opłat za śmieci nie robi nic. Proszę o pojemniki przy ulicy Wyszyńskiego 18!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)